Széchenyi Kaplıcaları, Budapeşte’nin zengin kaynak suları ve termal kaplıcaları içerisindeki en büyüğü ve en ünlüsü. Avrupa’nın en büyük tıbbi hamamı kabul edilen Szechenyi’nin suyu iki termal kaynaktan sağlanıyor.

Budapeşte’nin yedi turistik spa tesisi arasındaki en çok tercih edilen ve eğlencelisi Szechenyi, kentin en eski termal kaplıcaları Gellért ve Kiraly arasında kalıyor. Yeni barok mimari tarzıyla 1913’te inşa edilen ve bünyesinde üçü açık hava olmak üzere on beş de kapalı havuzu bulunan Szechenyi, açık olduğu kış aylarında da doğal yollarla ısıtılıyor. Szechenyi’nin termal suyu sülfat, kalsiyum, magnezyum, karbonat, florür ve metaborik asit içerdiğinden eklem hastalıkları başta olmak üzere ortopedi ve travmatoloji sonrası bakım hastalarına da tavsiye ediliyor.

Széchenyi Kaplıcaları, Budapeşte

Széchenyi Kaplıcaları

Szechenyi Kaplıcaları’nın kökeni, 1868’de bir madenci olan Vilmos Zsigmondy’nin şehri parkında kaplıca bulmak için kazmaya başladığı dönemlere kadar uzanıyor. Daha önce de Margaret Adası’nda yerin yüz yirmi metre altında bir kaynak bulunması bu düşünceye dayanak olsa da, umutsuz bir şekilde on yıl kazıldıktan sonra, 1878’de yerin tam 970 metre altında bulmasıyla başarıya ulaşmış.

Kısa bir süre sonra Artezyen Kaplıca’nın (Artesian Bath) yeterli olmadığı düşünülerek daha geniş bir kompleks haline getirilmesi karar verildi. 1903’te ise yeni bir bina için mimar Gyözö Czigler gerekli çizimleri ve planları yaptı. 1909’da başlayan inşa çalışmaları sırasında hayatını kaybeden Czigler’in ardından inşaatın yönetimi Czigler’in tasarım çizgisini devam ettirmekte niyetli olan Ede Dvorak ve Kalman Gerster’e geçti.

Széchenyi Kaplıcaları, Budapeşte

Yeni kaplıca, 1913’te devlet adamı Kont Istvan Szechenyi anısına Szechenyi Kaplıcası (Szechenyi Gyogyfürdö) olarak hizmete açıldı. Kompleks 1927’de bir kez daha genişletildiğinde, termal kaplıcanın tüm yeni havuzlara su sağlama konusunda yetersiz olduğu anlaşıldı ve kazılar yeniden başladı. 1938’de bir başka sıcak su kaynağına ulaşıldığında, bu kez derinlik 1200 metreydi. Son olarak 1999’da havuzlar modernleştirilerek, masaj ve spa gibi özellikler eklendi.

Széchenyi Kaplıcaları bina

Ana binanın tasarımı ve görüntüsü gerçekten olağanüstü biçimde güzel. Ön cephe üç dev kubbeli cumba ile bir kaplıcadan çok bir sarayı andırıyor. Çatıda ise bronzdan yapılmış koşan atlar ve girişte ise devasa korint kolonlar bulunuyor. Açık havuz alanı da heykeller, tırabzanlar ve ayaklı vazolar ile süslenmiş. Hatta havuzların kenarlarında çeşmeler bile var.

Binanın iç tasarımı da dışı gibi çok etkileyici. Kubbesi güneş tanrısı Helios’un dört atlı bir savaş arabasını çekerken tasviri bulunan mozaik kaplamadan oluşuyor. Odanın içerisinde yarı at yarı insan olan bir centaur heykelinin bulunduğu harika bir çeşme var. Çeşme, Buda Kalesi’ndeki Prens Eugene heykelini yapan meşhur mimar Jozsef Rona tarafından tasarlanmış.

Kaplıcalar

Toplamda on beş kapalı üç de açık havuzu bulunan kaplıcada, bunların haricinde sauna ve buhar odaları gibi komplekse dahil diğer tesisler yer alıyor. İki doğal kaynak sayesinde 74-77 derece sıcaklıkta su akışı tüm açık havuzların yıl boyunca açık kalmasını sağlıyor.

Széchenyi Kaplıcaları, Budapeşte

Açık havuzların üçü de farklı sıcaklıklara sahip. Ortadaki 27 derecelik havuz, yüzme havuzu olarak kullanılıyor. Daha sığ olan Macera Havuzu ise 33 derece sıcaklığıyla masaj bölümlerine sahip. Üçüncü ve en sıcak havuz ise 38 derece sıcaklıktaki doğal mineral suyundan oluşuyor. Bu havuzda insanları satranç oynarken görebilirsiniz. Hatta eski şampiyon Bobby Fisher’ın bile bu havuzda oynamışlığı var.

Kapalı havuzlar ise genellikle tıbbi amaçlar için kullanılıyor. Kaynaklardan gelen suda bulunan birçok mineral, özellikle eklem ve kas ağrılarına sahip hastalara oldukça iyi geliyormuş.

Széchenyi, Budapeşte

Adres: 9-11 Allatkerti Korut Street, Budapest
http://szechenyispabaths.com/
Ziyaret saatleri: Haftanın her günü ve her mevsim açık. Açık havuzlar 06.00-10.00 arası açık. Kapalı havuzlar 06.00-07.00 arası açık.
Széchenyi Kaplıcaları giriş ücreti: Hafta içi 5200 HUF, hafta sonu 5400 HUF. Soyunma odası ve dolap kiralama hafta içi 4700, hafta sonu 4900 HUF.

Széchenyi Kaplıcaları’na nasıl gidilir

Széchenyi, M1 metro hattıyla son durak olan Szechenyi Furdo’dan indiğinizde Heroes Square’in arkasında kalıyor. Széchenyi Spa’sına tam günlük hızlı giriş biletinizi önceden ayırın ve girişteki uzun sıralarda beklemekten kurtulun. Üstelik içeride kiralık veya satılık havlu ve mayo ile masaj için özel paketler mevcut. Gittiğinizde danışmadan bilgi alabilirsiniz. Oldukça ayrıntılı bir web sitesi bulunan Széchenyi’de, açılış kapanış saatleri ile banyo partilerinin zaman ve ücretlerine dair ayrıntılı bilgilere erişebilirsiniz.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here