Sydney, Avustralya‘nın en büyük ve en meşhur şehri. Down Under yani Aşağısı olarak adlandırılan, haritada dünyanın öteki ucu diyebileceğimiz Sydney, her daim başkent Canberra ile karıştırılsa da kendisi sadece ülkenin en görkemli şehri.

Sıcacık kumsallar, olağanüstü bir sanat anlayışı ve görülebilecek bir dolu şey vadeden Sidney’de görülmesi gereken yerlere göz atın.

Sydney’i Ziyaret Etmek İçin 10 Neden

1. Bondi Kumsalı

Sydney Ziyaret Etmek Icin 10 Neden Bondi Beach

Bondi Beach, dünyanın en popüler kumsalları arasında ismini geçirmeyi her zaman başarıyor. 1 km uzunluğundaki göz alıcı kumsalın kuzeyinde Ben Buckler banliyösü ve güneyinde ise okyanusa nazır yüzme havuzlarıyla meşhur Bondi Icebergs yüzme kulübü yer alıyor. Yüzücülerin ve sörfçülerin şehirdeki favorisi Bondi Kumsalı ihtişamıyla, havalı cafe, pub ve gösterişli otelleriyle her an hareketli bir kumsal.

2. Sydney Opera Binası

Sydney Ziyaret Etmek Icin 10 Neden Sydney Opera Binasi

Şahane mimarisi, liman kıyısındaki mükemmel konumu ve düzenlenen harikulade aktiviteleri ile Sydney Opera Binası her yıl dört milyon turist çekiyor. 1966 yılında inşa edilen modern şaheser Danimarkalı mimarı Jorn Ultzon’un mimari dehasını gözler önüne seriyor. Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan opera binası, Sydney ile özdeşleşmiş ve şehrin simgesi haline gelmiş. Yelkenliye benzeyen mimarisi ile Sydney Opera Binası, her yıl yeni yıla ilk ve en şaşalı havai fişek kutlamalarıyla gündeme geliyor.

3. Sydney Limanı

Sydney Ziyaret Etmek Icin 10 Neden Sydney Limani

Yeryüzünün en görkemli manzaraya sahip limanı olarak adlandırılan Sydney Limanı, Parramata ve Lane Cover Nehirlerinin binlerce yıl kumtaşını şekillendirmesiyle meydana gelmiş doğal bir liman. Rüzgardan korunan bir konuma sahip liman, dok alanlarına ve benzersiz kumsallara sahip.

4. Taronga Hayvanat Bahçesi

Sydney Ziyaret Etmek Icin 10 Neden Taronga Hayvanat Bahcesi

Devasa büyüklükteki Taronga Hayvanat Bahçesi, dünyanın en güzel manzarasına sahip. Sydney Limanı’nı ve meşhur Qircular Quay Bölgesi’ni karşıdan gören hayvanat bahçesinde 380 türde 2,200 hayvan ziyaretçilerini bekliyor. Hayvanat bahçesinde, hayvan türlerinin doğal ortamları yaratılmış. Avustralya’nın ikonu kanguruları, dünyanın başka hiçbir yerinde yaşamayan koalaları ve çizgi filmlerden tanıdığımız Tasmanya Canavarı’nı Taronga Hayvanat Bahçesi’nde görmek mümkün.

5. Royal Botanik Bahçeleri & The Domain

Sydney-Ziyaret-Etmek-Icin-10-Neden-Royal-Botanik-Bahce

Sydney Limanı yakınlarında bulunan Royal Botanik Bahçeleri & The Domain, 1816 yılında ziyarete açılan, Avustralya’nın en eski bilim merkezi. İçerisindeki yerli ve egzotik bitki, çiçek ve ağaç koleksiyonuyla Sydney’in kalbinde yemyeşil bir alan olan bahçelerde aynı zamanda bir sanat galerisi ve müzik okulu bulunuyor. Tüm gün yeşillikler arasında tertemiz bir havada piknik yapmak için parklar şehri Sydney’de en uygun yer, Royal Botanik Bahçeleri &The Domain.

6. New South Wales Sanat Galerisi

Sydney Ziyaret Etmek Icin 10 Neden New South Wales Sanat Galerisi

1909 yılında ziyarete açılan New South Wales Sanat Galerisi, Avustralya’nın en özel sanat eserlerinin bulunduğu galeri ve yılda bir milyonun üzerinde ziyaretçi alıyor. Avustralya, Asya ve Avrupa’dan gelen çağdaş sanat eserlerinin bulunduğu galeride, aynı zamanda Aborjin sanatına dair eserler de görmek mümkün.

7. Sydney Harbour Köprüsü

Sydney Ziyaret Etmek Icin 10 Neden Sydney LimaniDünyanın en büyük çelik köprüsü olan ve 1932 yılında hizmete açılan Sydney Harbour Köprüsü’nün büyüleyici bir eser. 134 metre yükseklikteki köprüye tırmanmak yaklaşık üç saat sürüyor, ancak Sydney şehrinin muhteşem manzarasını yukarıdan izlemek, eşsiz bir deneyim sunuyor.

8. Darling Limanı

Sydney-Ziyaret-Etmek-Icin-10-Neden-Darling-Liman

Darling Limanı, Sydney’in en hareketli bölgelerinden. Şehrin batısında yer alan liman, eğlence merkezleri, yüzlerce cafe ve restoran, su sporları ve fuar merkezi, IMAX sineması ve sayısız yaşanacak deneyim bulunuyor.

9. Powerhouse Müzesi

Sydney Ziyaret Etmek Icin-10 Neden Powerhouse Muzesi

Powerhouse Müzesi, Sydney’in öne çıkan kültürel noktalarından. Müzere dekoratif sanat ve tasarım ögelerinden, bilim, teknoloji, uzay bilim, ulaşım ve tarih alanlarına varan yelpazede eşsiz eserler bulunuyor. Çocuklar için de eğitici ve öğretici alanların yer aldığı müzede başka hiçbir yerde bulunamayacak hediyelik eşyalar almak mümkün.

10. The Rocks

Sydney Ziyaret Etmek Icin 10 Neden The Rocks

Sydney’in kalbinin attığı bölge; The Rocks. Sydney Opera Binası’nın karşı tarafında yer alan The Rocks, 100’den fazla standın yer aldığı, hem Avustralya hem de dünya mutfaklarının en iyi örneklerinin tadına bakılabileceği, 1900’lerde inşa edilmiş binaları, mağazaları ve çakıl taşı sokaklarıyla keşfedilecek birçok yer sunuyor. 1800’lerde sevk limanı olan bölge, günümüzde Sydney’in tarihi dokusunu ve modernliğini aynı anda barındıran çekici bir bölge.

2 YORUMLAR

  1. Tüm yerler çok güzel duruyor, zaten bir çoğuna göz aşınalığımız var ama içinde pek hoşuma gitmeyen bir yer oldu. Hayvanat bahçelerini desteklemiyorum. Ne kadar onlar için doğal ortam yaratılsada kendi yaşadıkları doğadan koparılıp sadece insanların göz zevki çin sergilenmesi bana adil gelmiyor. Diğer paylaşımlar için teşekkürler.

  2. SYDNEYDE 1987-1992 YILLARINDA YASADIM.COK MODERN BIR KENT FAKAT COK SICAK BiR iKLiMi VAR.SU AN AVUSTURALYANIN TAZMANYA ADASININ DEVONPORT KRNTiNDE YASAMAKTAYIM.BURASI DA KISIN COK SOGUK.HERKESE SEVGi VE SELAMLAR…
    IRFAN GUNGOR EMEKLI EDEBIYAT OGRETMENi avusturalya ve turk yuttasi.
    irfangungor34@hotmail.com

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here