Sultan Sazlığı Milli Parkı, Erciyes Dağı‘nın güneybatısında bulunan Develi Ovası’nın en alçak kesimlerinde yer alan Kayseri‘nin doğal güzelliklerinden biri. İç Anadolu Bölgesi’nde Kayseri il sınırları içerisinde Develi, Yahyalı ve Yeşilhisar ilçelerinin oluşturduğu üçgen içerisinde bulunan Sultan Sazlığı, kuzeyi Erciyes, Develi, Akpınar ve Çiçekliyurt Dağları, güneyi Toros silsilesine bağlı Aladağlar ve Elmalı Dağları batıda Kartalkaya ve İncil Dağları ile çevrili.

Tatlı su ve tuzlu su ekosistemlerini bir arada bulunduran ve Afrika ile Avrupa arasındaki iki ana kuş göçü yolunun kesişim noktası olan Sultan Sazlığı, Anadolu’nun en değerli bölgelerinden biri. İsmini, IV. Murat’ın 1636’da Revan Seferi’ne çıkarken burada konaklamasıyla alan Sultan Sazlığı, sahip olduğu 301 farklı kuş türü ve zengin bir bitki örtüsüyle Manyas Gölü Kuş Cenneti’nden sonra Türkiye’nin en önemli ikinci kuş cenneti.

Sultan Sazlığı Milli Parkı Nerede Nasıl Gidilir

Sultan Sazlığı Milli Parkı Nerede

Özellikle doğa fotoğrafçılarının yoğun rağbet gösterdiği Sultan Sazlığı Milli Parkı’nı çevreleyen dağlar, panoramik bir manzara sunuyor. Ayrıca Sultan Sazlığında çeşitli zamanlarda kuş ve yaban hayat gözlemcileri yoğun olarak bulunuyor.

Sultan Sazlığı Milli Parkı’na Kayseri şehir merkezinden ulaşım çok kolay. Merkezden hareket eden Yahyalı minibüslerini kullanarak 1,5-2 saat uzaklıktaki Sultan Sazlığının içinde yer aldığı Ovaçiftlik Köyü’nün girişine gidebilirsiniz.

Kayseri’ye havayolu gelip buradan Sultan Sazlığı Milli Parkı’na geçebilirsiniz. Kayseri kent merkezine 5 km mesafede yer alan Kayseri Havalimanı’ndan araç kiralayarak parka ulaşım mümkün. Kayseri Havalimanı çıkışının birkaç yüz metre ötesindeki duraktan geçen otobüs ve dolmuşlara binerek de şehir merkezine gidebilirsiniz. 100 ve 102 No’lu belediye otobüsleri sizi merkeze ulaştıracak. Kent merkezine ulaşmak için kullanabileceğiniz bir diğer araç ise Havaş servisleri. Günün erken saatlerinden itibaren hareket eden servislerle Şehirlerarası Otobüs Terminali de dahil birçok noktaya kolayca ulaşabilirsiniz.

Sultan Sazlığı Milli Parkı Nasıl Gidilir

Otobüsle Kayseri’ye indikten sonra otobüs servisleri veya taksilerle merkeze geçtikten sonra buradan Bünyan, Akkışla, Sarıoğlan, İncesu, Yahyalı, Develi ve Tomarza’ya her saat başı hareket eden dolmuşları kullanabilirsiniz. Sultansazlığı için Yahyalı dolmuşlarına binmeniz gerekiyor.

Trenle Kayseri’ye ulaşım düşünürseniz, her sabah 08:00’de İstanbul Haydarpaşa’dan kalkan Doğu Ekspresi, Eskişehir-Ankara-Kayseri’ye uğradıktan sonra Kars’a devam ediyor. Güney Ekspresi, her akşam Haydarpaşa’dan 20.00’de kalkıyor, Ankara-Eskişehir-Kayseri’ye uğradıktan sonra Tatvan’a devam ediyor. Kayseri Tren Garı’ndan merkeze gelip buradan Yahyalı dolmuşlarıyla Sultan Sazlığı’na geçebilirsiniz.

Sultan Sazlığı Milli Parkı, Kayseri‘nin olduğu kadar Türkiye’nin en önemli milli park alanlarından biri. Erciyes Dağı‘nın güneybatısında yer alan milli parkta doğal güzelliklerin keyfini sürebilirsiniz.

1 YORUM

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here