İngiltere‘nin Wiltshire bölgesinde bulunan Stonehenge, dünyada en çok tanınan anıtlar arasında. Neolitik taş devri ile bronz çağı dönemlerine ait taş yapıların meydana getirdiği topluluk, mezar höyükleriyle çevreleniyor.

İngilizce’de asılı taşlar anlamına gelen Stonehenge, astronomi, geometri ve Paganizmle ilişkilendirilse de hakkında bilimsel bir veri bulunmuyor.

Stonehenge

Gizemli kutsal anıt Stonehenge

Eldeki verilere göre günümüzden 4,000-5,000 yıl önce şekil verilen devasa taş parçalarının en büyüğü 9 metre uzunlukta ve 25 ton ağırlığında. En büyük parçaya verilen isim Searsen.

Taşların günümüzde bulunduğu bölgenin 32 km kuzeyindeki, Marlborough Downs’tan getirildiğine inanılıyor.

Stonehenge Ingiltere

Stonehenge gizemi

Mavi taşlar (bluestones) olarak adlandırılan daha küçük boyuttaki taş parçalarının her biri en az 4 ton ağırlığında. Bu taşların Galler’in batısından, yaklaşık 225 km uzaklıktan getirildiğine inanılıyor.

İki dikey taşın üzerinde yatay olarak bulunan taş ise 7,3 metre yüksekliğinde. Taşların nereden, ne şekilde getirildiği ve kimler tarafından yerleştirildiği hala çözülemeyen bir gizem.

Stonehenge, England

Stonehenge’nin varoluş amacı günümüzde tartışılan konulardan biri. İnşası ve taşınma sürecine dair hiçbir kaydın bulunmadığı bu yapı yaygın düşünceye göre kabilelere ait anıt olarak kullanılıyordu.

Mezar yeri, tapınak, kış dönümünü işaretlemek için kullanılan bir gözlemevi gibi amaçlar taşıdığı da düşünceler arasında. Amacı henüz net olarak bilinmese de yapının, matematik ve geometrik bir bilinçle yerleştirildiği tüm kesimlerce kabul ediliyor. Bu durum güneş ışığının taşların arasından geçmesiyle kanıtlanıyor.

Gizemli taşların yarısından çoğunun kaybolması ve düşmesi yapı üzerinde yapılacak çalışmaları da engelliyor.

Stonehenge Hakkında Bilgiler

Bölgede yaşayan bazı insanların yapıyı uzaylıların inşa ettiğine dair fikirleri bulunuyor. Britanya adasında, 900 taştan oluşan bu yapı, adanın ve dünyanın en tanınan anıt çemberlerinden biri.

Günümüzde böyle bir yapıyı oluşturabilmek için neredeyse 30 milyon saat kadar çalışmak gerekiyor.

Stonehenge Hakkında Bilgiler

UNESCO Dünya Mirası Listesi‘nde yer alan Stonehenge, Orta Çağ’da inşa edilen dünyanın 7 harikasından biri olarak kabul ediliyor.

Her yıl 800 bini aşkın ziyaretçinin geldiği alan, İngiliz Kraliyet Ailesi’ne ait ve saray tarafından yönetiliyor.

7 YORUMLAR

  1. İnsani etkiliyor.
    Mavi taslarin su ile birlesmesinde tas mavi renk aliyormus ve rivayete gore milattan once dermansiz rahatsizliklara tedavi amacli kullanidigi rivayet ediliyor.
    Sahsen gormeyi cok isterim

  2. Çok fantastik bir yer. Nerede olduğunu hatırlamıyorum ama bir yerlerde de aynı Stonehenge gibi bir yapıyı hurda arabalarla yapmışlardı.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here