Stockholm, İsveç’in batı kıyısında, Malaren Gölü’nün Baltık Denizi’ne döküldüğü yerde bulunan başkent. 14 ada üzerinde kurulu olan ve kent sınırları içerisindeki toprakların %40’ını park ve yeşil alanların oluşturduğu “Kuzey’in Venedik”i, Avrupa’nın öne en güzel başkentlerinden biri.

Stockholm Gezilecek Yerler

Stockholm, otobüs, metro, tramvay, feribot gibi ulaşım ağları bakımından zengin bir kent. A, B ve C Zone olmak üzere üç bölgeye ayrılan metro ağı, turistlerin en çok kullandığı toplu taşıma aracı. Öyle ki, A Zone, kentte hemen hemen tüm gezilecek yerlere ulaşım salıyor. Diğer yandan Stockholm’de bisiklet kiralamak, bu şehirde tercih edebileceğiniz bir diğer harika seçenek. Dilerseniz kenti yürüyerek keşfetmeniz de mümkün.

1. Gamla Stan Bölgesi

Kungliga-Slottet-Stockholm
Kraliyet Sarayı

Stockholm’ün Old Town bölgesi ve şehrin en turistik bölgesi olan Gamla Stan, karış karış gezilecek kadar güzel. Stokholm’ün kalbi olan ve başlı başına mimari bir hazine niteliği taşıyan Gamla Stan’da, 13. Yüzyıl tarihli Storkyrkan Katedrali ve Kraliyet Sarayı da dahil olmak üzere, pek çok müze ve tarihi doku yer alıyor.

Kraliyet Sarayı

Kraliyet Sarayı (Kungliga Slottet), 1754’te Orta Çağ sarayının yıkıntıları temel alınarak barok stilinde yeniden inşa edilen, Avrupa’nın en büyük kraliyet saraylarından olan büyüleyici bir yapı. 608 odasıyla III. Gustav’ın Antik Eşya Müzesi, Zaman Müzesi, Hazine Dairesi ve Silah Deposu gibi müzelerin yer aldığı saray, İsveç kraliyet ailesinin resmi konutu.

Storkyrkan Katedrali ve Riddarholmen Kilisesi

Storkyrkan Katedrali, 1279’da inşa edilen ve içerisinde pek çok tarihi eser in sergilendiği tarihi bir doku. Riddarholmen Kilisesi ise, Gamla Stan’ın karşı yakasında yer alıyor. Şehrin mimari açıdan en ikonik ve en eski dokularından biri olan kilise, 1200’lü yıllarda inşa edilmiş.

Vasterlanggatan ve Österlanggatan

Gamla Stan bölgesinde yer alan iki ana cadde olan Vasterlanggatan ve Österlanggatan, restoran ve hediyelik eşya dükkanlarının bulunduğu, turistlerin yoğun olduğu bölgeler.

Nobel Müzesi

Nobel Müzesi, İsveç’in her yıl verdiği Nobel Ödülleri ile ilgili bilgi ve belgelerin bulunduğu müze, Gamla Stan’ın merkezinde yer alıyor. Gelmişken Nobel dondurmasını tatmayı da unutmayın.

Kraliyet Para Müzesi

Kraliyet Para Müzesi (The Royal Coin Cabinet), Gamla Stan bölgesinde yer alan bir başka müze. Dünyanın dört bir yanından toplanmış madeni para ve kâğıt para örnekleri ile, tarih boyunca para yerine kullanılan pek çok farklı materyalin sergilendiği müzede, Osmanlı ve Türk paraları da bulunuyor.

Posta Müzesi ve Orta Çağ Müzesi

Posta Müzesi, Gamla Stan bölgesinin batısında bulunan ve içerisinde tarih boyunca postacılıkla ilgili hemen her şeyin sergilendiği bir müze. Orta Çağ Müzesi’nde ise, Stockholm’ün Orta Çağ’daki dönemlerine göz atabilirsiniz.

2. Norrmalm Bölgesi

National-Museum-Stockholm
National Museum

Norrmalm Bölgesi Gamla Stan’ın kuzeyinde kalan, Stockholm’un en büyük bölgelerinden. Norrmalm’da ünlü Opera Binası’nın yanı sıra pek çok müze bulunuyor. Akdeniz ülkelerinden ve yakın doğudan getirilen antik buluntuların sergilendiği Akdeniz ve Yakın Doğu Antikaları Müzesi, Dans Müzesi, Stockholm’ün bir Orta Çağ şehrinden modern bir Avrupa şehrine dönüşme sürecini anlatan Stockholm Şehir Müzesi bölgede ziyaret edebileceklerinizden bazıları. Aynı şekilde, Hamngatan Caddesi üzerinde yer alan ve Hallwyl ailesinin sarayı olan Hallwyl Müzesi’ni de gezebilirsiniz.

Milli Müze

Milli Müze (National Museum) İsveç’in milli sanat ve tasarım müzesi olduğu kadar, Stockholm’ün de dünyaca ünlü müzesi. İsveçli sanatçıların yanı sıra Rembrandt, Rubens, Goya, Renoir, Degas gibi ünlü sanatçıların eserlerinin sergilendiği müze, 15.000’in üzerinde çalışmaya ev sahipliği yapıyor.

Halk Kütüphanesi

Halk Kütüphanesi, İsveçli mimar Eric gunnar Asplund tarafından tasarlanan ve 1928’de tamamlanan harika bir yapı. İsveç’in açık raf sistemine sahip ilk kütüphanesi, 100’den fazla dilde 2 milyon kitap ve sesli kitaba ev sahipliği yapıyor.

3. Östermalm Bölgesi

Nybrogatan-Street-Stockholm

Östermalm Bölgesi, kentin doğu yakasında yer alıyor. Nybrogatan Caddesi Östermalm Bölgesi’nin, mağaza ve pazarlarının yer aldığı, pek çok restoranın bulunduğu caddesi. Bunun haricinde bölgede bulunan Askeri Müze’de, İsveç ordusuna ait silah, fotoğraf ve belgeler sergilenirken bando gösterileri düzenliyor. Yine bu bölgede, Denizcilik Müzesi, Spor Müzesi, Bilim ve Teknoloji Müzesi, Polis Müzesi ve Etnografya Müzesi’ni de ziyaret edebilirsiniz.

İsveç Tarih Müzesi

İsveç Tarih Müzesi, İsveç’in tarihini prehistorik zamanlardan günümüze değin takip etmeyi sağlayan kapsamlı bir merkez. Viking kumandanlarının altınlarının muhafaza edildiği Altın Odası ise, müzenin en popüler bölümü. Ayrıca çeşitli salonlardaki kısa film ve belgesel gösterimleri de düzenleniyor.

4. Djurgarden Bölgesi

Djurgarden-Stockholm

Djurgarden Bölgesi, İsveç’in ve Avrupa’nın en büyük lunaparklarından biri olan Gröna Lund’a ve Skansen’e ev sahipliği yapıyor. Kraliyet av alanı olarak kabul edilen ve yemyeşil dev bir bahçeden oluşan Djurgården, Stokholm’ün en popüler bölgelerinden biri. Av alanının etrafı birçok prestijli restoran, kafe ve bar ile çevrelenmiş. En kaliteli yerel el işi ürünlerinin satışa sunulduğu Handarbetets Vanner’a mutlaka uğrayın. Barındırdığı Vasa Müzesi, akvaryum ve eğlence merkezleriyle Stockholm’ün en hareketli bölgesi olan Djurgarden’de, İskandinav kültürünü daha yakından tanıyabileceğiniz İskandinav Müzesi’ni gezebilir, Biyoloji Müzesi’nde doğal yaşamı keşfedebilirsiniz. Djurgården’a şehir merkezinden on dakikalık bir yürüyüşle veya 44 No’lu otobüsle ulaşabilirsiniz.

Vasa Müzesi

Vasa Müzesi, İsveç’in olduğu kadar tüm İskandinavya’nın da en çok ziyaretçi alan müzelerinden biri. 16. yüzyılda Büyük Vasa Kralı Gustavus Adolphus’un isteği üzerine döneminin en güçlü savaş gemisi olarak inşa edilen Vasa, 1628’de ilk seferindeyken Stokholm Körfezi’nde batmış. Büyüleyici bir güzelliğe sahip olan Vasa savaş gemisini görmek ve o dönemde gemide yaşananları öğrenmek için ziyaret edilebilecek müzenin, aynı zamanda Djurgården Adası’nın en güzel manzaralarından birine ev sahipliği yapan yemyeşil bir bahçesi de bulunuyor.

Skansen Açık Hava Müzesi

Skansen Açık Hava Müzesi, 1891’de İsveç’in doğal yaşamının korunması amacıyla açılan Skansen Açık Hava Müzesi ve Zooloji Parkı, Stokholm’ün en popüler turistik gezi duraklarından biri. İsveç doğal yaşamını destekleyen merkez içerisinde yüz altmış tarihî odun çiftliği, İsveç kır evleri, hayvanat bahçesi, çiftlik, doğal yaşam parkı, sirk, oyun parkı ve akvaryum tesisi yer alıyor.

Skansen Akvaryumu

Skansen Akvaryumu, Skansen Açık Hava Müzesi içerisinde yer alıyor. Deniz kenarındaki Aquaria ile birlikte deniz yaşamının pek çok üyesiyle tanışabilir, oldukça keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Gröna Lund

Gröna Lund, içerisinde her yaşa ve her gruba hitap eden oyuncakların bulunduğu bir lunapark. Kenti ziyarete gelen turistler tarafından oldukça rağbet gören parkta, 90 km hıza ulaşabilen roller coaster’lardan, saniyeler içinde 80 metre yükseğe fırlatan asansörlere, 121 metre yukarıda dönen koltuklardan, korku tünellerine dek pek çok seçenek var.

5. Stokholm Belediye Binası

Stockholms-Stadshus

Stokholm Belediye Binası (Stadshuset), İsveçlilerin oylarıyla ülkenin en güzel binası seçilen ve 1911’de Ragnar Östberg tarafından art deko stilinde inşa edilmiş görkemli bir yapı. Altın mozaikler ve renkli camlarla süslü olan büyüleyici bina içerisinde, her yıl Nobel Ödülü Yemeği düzenleniyor. Kule bölümünden muhteşem bir şehir manzarasının izlenebildiği yapı, rehberler eşliğinde özel turlar aracılığıyla gezilebiliyor.

6. Millesgården

Millesgarden-Stockholm

Millesgården, 20. yüzyılda İsveç’te yaşayan en ünlü heykeltıraşlardan biri olan Carl Milles’ın Lidingö Adası’ndaki evi. Evi ve 18 bin metrekarelik bahçesini görkemli bir şekilde tasarlayan Carl Milles’ın kişisel koleksiyonunda yer alan Antik Yunan ve Roma dönemine ait resim ve heykeller burada sergileniyor. Günümüzde müze olarak halka açılan İtalyan stilindeki bu villa, büyüleyici güzellikteki bahçesi ve benzersiz sanat eserleriyle ziyaretçilerine doyurucu bir sanat deneyimi vadediyor.

7. Strindberg Müzesi

Strindbergsmuseet-Stockholm

Strindberg Müzesi (Strindbergsmuseet), İsveçli oyun yazarı, romancı ve şair Strindberg’in1908-1912 yılları arasında yaşadığı en son ev olan The Blå Tornet yani Mavi Kule. Ülkenin en ünlü kültürel figürlerinden biri olan sanatçının müzeye dönüştürülen evinde Strindberg’in kütüphanesi ve kişisel eşyaları sergileniyor. Kuzey Art-Nouveau stilinde göz alıcı bir iç dekorasyona sahip müzede dönemsel olarak farklı sergilere de yer verildiği gibi, sanatçının eserlerine de ev sahipliği yapıyor.

8. Stockholm Kanal Turu

Stockholm-Kanal-Turu

Stockholm’de kanal turu yapmak kenti farklı açılardan görmek isteyenler için çeşitli turlar mevcut. Stockholm Card ile iki tur seçeneğinden birini tercih edebilirsiniz. Hemen hemen her müzede geçen Stockholm Card ile tüm ulaşım araçlarını kullanabildiğiniz gibi kanal turu da yapabiliyorsunuz. Stockholm’un tarihi yerlerini dolaşan Historical Canal Tour ile daha geniş bir alanı dolaşarak adaların bir kısmını ziyaret eden Royal Canal Tour. Diğer yandan anlaşmalı restoranlarda indirimli yemek yiyebiliyorsunuz.

9. Stockholm Takımadaları

Stockholm-Takimadalari

Stockholm Takımadaları adacıklar, kayalar ve 24.000 adadan meydana geliyor. Bu takımadaların çoğu ıssız ve gür ormanları, kaya oluşumları ve muhteşem manzaralarıyla doğal güzelliklere ev sahipliği yapıyor. Efsaneleriyle yüzyıllar boyunca birçok İsveçli yazar ve şairi etkileyen takımadaları Bin Ada Turu isimli 11 saat süren özel turistik geziler eşliğinde keşfedebilirsiniz. Ada yaşantısını tatmak isteyenler için Bin Ada Turu’nun konaklamalı seçenekleri de mevcut.

10. Gotland

Gotland-Isvec

Gotland, İsveç’in en büyük adası. Baltık Denizi’nin tam ortasında yer alan ada İsveçliler için popüler bir tatil rotası olduğu gibi Stokholm’ün dışında yer alan büyüleyici doğal güzelliklere sahip bir yer. Stokholm’ün 200 km güneyinde yer alan Gotland, ince kumlu ve turkuaz sulara sahip denizi ve Orta Çağ’da ait kiliseleri, çiftlikleri, kaleleri ve surları ile cezbediyor. Stokholm’den bir saat süren iç hat uçuşlarıyla ulaşılabilen Gotland, aynı zamanda İsveç’in gece hayatıyla da ünlü bölgesi.

İsveç, dünyanın refah seviyesi yüksek, en yaşanılası ülkeleri sıralamasında daima en üst sıralarda yer alan ve başkenti Stockholm ile Avrupa’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

2 YORUMLAR

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here