Viyana’nın kalbi olarak adlandırılan ve kentin tam merkezinde yer alan Stephansplatz, Birinci Viyana bölgesi olarak geçiyor. Avusturya’nın en popüler meydanı unvanına da sahip olan Stephansplatz, adını Aziz Stephan’ın mezarını içinde taşıyan Stephansdom Katedrali’nden alan, etrafı şirin kafeler, publar, barlar ve lüks mağazalar ve hediyelik eşya dükkânlarıyla çevrili kentin en gözde meydanı.

Avusturya’nın simgesi haline gelen, her daim Viyanalılar ve turistlerle dolu olan Stephansplatz, aynı zamanda kentin en ünlü caddelerinden olan Kaerntnerstrasse‘nin de başlangıcı. Bitişiğinde ise kentin diğer simgesi Veba Anıtı’na ev sahipliği yapan Graben’i barındırıyor.

Stephansplatz, Viyana

Stephansplatz, Viyana

Stephansplatz’da sokak sanatçılarının sesinin kafelere, kafelerdeki müziklerin turistlerin uğultusuna karıştığı nefis bir yer. Enfes çikolataların adresi United Chocolates mağazasının ve Cafe Hawelka gibi pek çok güzel mekanın yer aldığı Stephansplatz, Viyana metrosunun U3 ve U1 No’lu hatlarının da ortak durağı.

Viyanalıların biriyle buluşmak için seçtiği yegâne bölge olan Stephansplatz, şehrin çevresinde bir yuvarlak çizdiğinizde tam da denge noktasına denk geliyor.

Cıvıl cıvıl, rengârenk ve hareketin hiç eksik olmadığı Stephansplatz, Viyana’ya her gelenin ilk ziyaret ettiği bölge. Şehrin her yerine ulaşımda merkezi bir rol oynayan meydanı çevreleyen caddeler şehrin en ünlü ve en işlek caddeleri. Bu caddelerdeki dükkân ve mağazalar ise şehrin en pahalı ve lüks dükkânları olmakla birlikte alışveriş tutkunlarının da vazgeçemediği duraklardan.

Stephansplatz, Viyana

Stephansplatz aynı zamanda, 31 Aralık gecesi yeni yılı Viyana’da karşılamak isteyenlerin toplandığı, operetlerden bölümlerin seslendirildiği, görkemli bir havai fişek gösterilerinin ve nezih sokak eğlencelerinin düzenlendiği merkez.

İsmini büyüleyici Stephansdom Katedrali‘nden alan meydanın en önemli yapısı kuşkusuz bu katedral. Yapımına on ikinci yüzyılda başlanan ve eklektik bir yapı olarak günümüze dek uzanan katedral, İkinci Dünya Savaşı’nda ağır hasar görmüş olsa yapılan restorasyon çalışmalarıyla günümüzde halen görenleri büyülüyor. Büyülenmek için acele etmiyorsanız yapının içini gezmeli ve kulesine çıkıp muhteşem Viyana manzarasını izlemelisiniz.

Stephansplatz, Wien

Stephansplatz‘ın bir diğer önemli noktası ise, ünlü müzisyenin iki buçuk yıl yaşadığı Mozart’ın Evi. Kullandığı eşyaların bozulmadan saklandığı, kendi el yazısı ile yazdığı çalışmaların ve mobilyaların bulunduğu müzenin giriş ücreti ise 10 Euro.

1 YORUM

  1. Muhteşem bir mimari ama bölgedeki aşırı turist kalabalığı olmasa daha da güzel bir yer olabilirdi.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here