Yapımı 50 yıl süren Budapeşte’nin en büyük kilisesi St. Stephen Bazilikası, Macar Kralı St. Stephen’e adanmış. Sağ eli, ülkenin en önemli kutsal emanetlerinden biri, kilisenin şapellerinden birinde bir mabedde saklanmaktadır.

St. Stephen Bazilikası, Budapeşte

Bazilikanın yapımına 1851’de başlandı. Tasarımı üzerinde çalışan ilk mimar Jozsef Hild olmuştur ve fikirleri binanın Klasik tarzda şekillenmesini sağlamıştır. 1867 yılında Hild, St. Stephen’in yapımı esnasında öldükten sonra bir diğer mimar olan Miklos Ybl devam ettirdi ve bazilikaya kendi dokunuşunu da ekleyerek daha çok neo-Rönesans tarzına yöneldi.

1868 yılında iç tasarımda kullanılan malzemelerin yanlış seçilmesi sonucunda kubbelerden biri çöktü ve ikinci mimar olan Miklos Ybl’ın da 1891 yılında hayatını kaybetmesiyle birlikte inşaatı da iyice yavaşlamaya başlamıştı. Bazilika’nın iç tasarımı ve inşanın bir an önce bitirilmesi gibi konular üçüncü mimar olan Jozsef Krausz tarafından en nihayetinde kontrol altına alınmış. Kilise en sonunda 1905 yılında 8 Aralıkta kutsanmıştır.

malta

St. Stephen Bazilikası, Budapeşte

Kilise bir bazilika olarak tasarlanmamış olsa da halk burayı binanın büyüklüğü nedeniyle bazilika olarak anmaya başlamıştı. İsmi günümüzde “basilica minor” olarak biliniyor çünkü papa Pius XI 1931 yılındaki ziyaretinde bu ismi vermiş. St. Stephen Bazilikası, 1993’te Katedral ünvanına kavuştu.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here