Londra’nın Ludgate Hill bölgesinde bulunan İngiliz kilisesine mensup bir katedral olan St. Paul Katedrali, Londra’nın en yüksek bölgesinde bulunan ve en çok ziyaretçi alan yerlerinden biri. Portland taşı ile yapılan katedralin tasarımı Rönesans döneminden kalma.

Bu tasarım İngiltere’nin gösterişsiz barok tarzına güzel bir örnek olarak gösteriliyor. Kubbesi ise Roma’da bulunan St. Peter Bazilikası’ndan ilham alınarak yapılmış. İçeride birleşen koridorlarda 3 küçük şapel de bulunuyor. Katedral zemininin yaklaşık 30 metre üzerinde ise Fısıltı Galerisi (Whispering Gallery) bulunuyor.

St. Paul Katedrali, Londra

St. Paul Katedrali, Londra

İçeride göreceğiniz devasa org ise 1694 yılında yapılmış, İngiltere’nin en büyük 3. enstrüman olma özelliğini taşıyor. Tam 7,189 borusu ve 108 sekmesi bulunan orgun olağanüstü dış kaplaması Grinling Gibbons tarafından yaratılmış.

malta

Londra gezilecek yerler arasında yer alan Katedral oldukça önemli bir mahzene sahip. İçerisinde 200’den fazla anıt bulunan bu mahzen hem İngiliz İmparatorluğu Şapeli’ne hem de Hazine Bakanlığı’na hizmet veriyor. 1810 yılında yaşanan büyük bir hırsızlık vakasında yapıdaki hemen hemen tüm değerli eserler çalınmış. Christopher Wren’in mezarını da burada bulmanız mümkün.

Mezarın üzerinde “Bunu okuyan kişi, eğer onun anıtını arıyorsan, etrafına bak.” anlamına gelen “Lector, si monumentum requires, circumspice.” yazıyor.

St Paul Katedrali, Londra

Katedralde yaşanmış önemli olaylardan biri de Prens Charles ve Leydi Diana Spencer’ın evlilik töreni. Geçtiğimiz 2001 yılında ise 11 Eylül saldırısında hayatlarını kaybedenler için de bir anma töreni düzenlendi. Törene Kraliyet Ailesi mensubu ve Amerika elçisi William Farish de katıldı. 2004 yılında Farish, The Times’a verdiği demeçte bu olayın İngiltere ve Amerika arasındaki güçlü ilişkinin bir sembolü olduğunu söyledi.

Ziyarete ziyaretine açık bulunan yapının 530 basamaklı merdivenini çıkmayı göze alırsanız Altın Galeriyi (Golden Gallery) ziyaret edebilirsiniz. Zira burası tartışmasız en güzel Londra manzaralarından birine sahip. 2000 yılında başlanan ve katedralin açılışının 300. yılına denk gelecek olan yapı, 2008’de bitirilmesiyle de en son halini almış durumda.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here