Prag‘da, Lesser Town içerisinde yer alan Aziz Nikola Kilisesi (St. Nicholas Church), sahip olduğu duvar resimleri, heykelleri ve eşsiz Barok mimarisiyle en çok ziyaret edilen tarihi mekânlardan bir tanesi. Aziz Nikola Kilisesi zaman zaman Prag Eski Kent Meydanı’ndaki St. Nicolas Kilisesi ile karıştırılıyor.

Aziz Nikola Kilisesi, Prag

St. Nicholas Church, Prag

Kilise binasının yapımına her ne kadar 11. yüzyılda başlansa da, günümüzdeki halini ancak 1755 yılındaki tadilat sonrasında almış. Burada ziyaretçiler Avrupa’nın en büyük duvar resimleri ile 4000 borudan oluşan ve bir kez de Mozart tarafından çalınmış olan muazzam bir org sistemini görme şansı yakalıyor.

Kilise etkin bir dinî kurum olmasının yanı sıra, her yıl 200’ün üzerinde konsere ev sahipliği yapıyor. Ziyaretçiler çok da yüksek olmayan giriş ücretinin, içerideki büyüleyici atmosfer için değer nitelikte olduğu konusunda birleşiyorlar.

St. Nicolas Church, Prag

Giriş ücreti yetişkinler için 70 korun (yaklaşık 3 dolar), öğrenciler ve çocuklar içinse 50 korun (yaklaşık 2 dolar). 10 yaşından küçük çocuklar için ücret talep edilmiyor.

Kilise, her gün (Ekim ve Şubat ayları arası 4’e kadar) sabah 9’dan akşam 5’e kadar ziyaretçilere açık. Haftanın Pazar günleri sabah 08:30’da başlayan kilise ayinine katılmak ücretsiz.

Aziz Nikola Kilisesi (St. Nicolas Church) Prag

Adres: Malostranské nám., 118 00 Praha 1, Çek Cumhuriyeti

Aziz Nikola Kilisesi’ne Prag Kalesi’nden kısa bir yürüyüş sonrasında ulaşabilirsiniz. Daha detaylı bilgiye ihtiyaç duymanız halinde kilisenin web adresini ziyaret edebilirsiniz.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here