İspanyol Meydanı anlamına gelen Piazza di Spagna, adını İspanyol Elçiliği ve dillere destan İspanyol Merdivenleri’ne sahip olmasından alıyor. İtalya’nın başkenti Roma‘nın oldukça popüler ve kalabalık olan bu meydanda merdivenlerin yanı sıra, Trinita dei Monti Kilisesi ile Fontana della Barcaccia Çeşmesi yer alıyor.

Spagna Meydanı, Roma

İspanyol Merdivenleri, 1723-1726 yılları arasında Francesco De Sanctis tarafından Trinita dei Monti Kilisesi’ne meydandan ulaşım sağlamak amacıyla yapılmış. Avrupa’nın en uzunu ve en geniş merdivenleri olarak ün salan merdivenler 138 basamaktan oluşan merdiven seti, özellikle gençlerin Roma’daki en gözde mekânı. Merdivenlerin alt kısmında ise kayık şeklindeki Fontana della Barcaccia yer alıyor.

Fontana della Barcaccia, Eski Gemi Çeşmesi anlamına geliyor ve İspanyol merdivenlerinin hemen altında bulunan Barok tarzında, 1627’de Pietro Bernini ve oğlu Gian Lorenzo Bernini tarafından tamamlanmış bir çeşme. Çeşme ismini yarı batmış gemi şeklinden ve bazı kısımlarından su fışkırtmasından alıyor.

Spanga Meydani, Fontana della Barcaccia, Roma

Gece gündüz kalabalık olan bu upuzun merdivenler etrafı çiçeklerle süslü, şirin bir yer. Merdivenlerin karşısında ise, ünlü alışveriş caddesi Via Condetti, mağazalarının tüm ihtişamı ile uzanıyor. Niyetiniz alışveriş yapmak olmasa bile gelmişken kısa bir yürüyüş yapmakta fayda var. Roma’da gezilecek yerler listenize ekleyin mutlaka.

Adres: Piazza di Spagna, Roma
Ulaşım: 116, 117 ve 119 No’lu otobüsler, “Spagna” metro durağı
Yakın yerler: Via Condetti Caddesi, Trevi Çeşmesi, Piazzo del Popolo, Villa Borghese

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here