Vatikan Müzeleri kompleksindeki Michelangelo’nun muhteşem freskleri ile ünlü Sistine Şapeli (Cappella Sistina), Papa IV. Sixtus için, 1477 ile 1483 yılları arasında yaptırılan, papanın resmi ikametgâhı ve papalık seçimlerinin de yapıldığı mekân.

Vatikan‘da yer alan ve mimarlarının Baccio Pontelli ve Giovanni de Dolci olduğu yapı, dikdörtgen prizma şeklinde tasarlanmış ve 20.70 metre yüksekliğinde tavana sahip. Şapelin bir başka özelliği ise, 40.93 metre uzunluğu ve 13.41 metre enindeki boyutlarıyla ile Süleyman Tapınağı için Eski Ahit’te verilen ölçülerde inşa edilmiş olması.

Sistine Şapeli, Vatikan

Papa IV. Sixtus döneminde Sandro Botticelli, Pietro Perugino, Pinturicchio, Domenico Ghirlandaio ve Cosimo Roselli’den oluşan bir grup Rönesans ressamı tarafından yapılan freskler, Musa ve İsa’nın Hayatı’nı betimliyor. Bu fresklerin üst bölümünde papa portreleri ve alt bölümünde ise trompe l’oeil (gözü aldatma) tekniğiyle yapılmış duvar halıları bulunuyor.

1508 – 1512 yılları arasında Papa II. Julius’un himayesinde çalışan Michelangelo, batı sanatının yönünü değiştirecek, eşi bulunmaz bir başyapıt olarak yaptığı Sistine Şapeli tavanında, Papa VIII. Clemens ve Papa III. Paulus için Son Hüküm’ü resmetmiş. Günümüzde halen şapelin tavanını görmek için dünyanın dört bir yanından ziyaretçi Vatikan’a akın ediyor.

Sistine Şapeli, Vatikan

Şapelin duvarlarında İncil’de anlatılan sahnelerin betimlemeleri, papaların portreleri ve Botticelli, Pinturicchio, Perugino, Ghirlandaio ve Signorelli gibi 15. yüzyılın ünlü İtalyan Rönesans ressamlarının eserleri yer alıyor. Bunların en önemlisi ise Michelangelo’nun ünlü “Adem’in Yaratılışı” ve “Kıyamet Günü” fresklerinin de bulunduğu sahneler.

Freskte, Tanrı’nın sağ eliyle Adem’in sol elinin birbirlerine değmek üzere olduğu görülüyor. Tamamlanması 9 yıl alan Son Yargı’da ise şapelin duvarlarından birini boydan boya kaplayarak İsa’nın yeryüzüne tekrar inişi ve kıyamet gününü tasvir ediliyor.

Adres: Viale Vaticano 100, Roma
Ulaşım: 23, 34, 40, 49, 62, 64, 280 No’lu otobüsler, “Ottaviano S. Pietro” ve “Cipro Musei Vaticani” metro durakları
Ziyaret Bilgileri: Pazartesi-Cumartesi 08.45-16.45

Her ayın son Pazar günü 09:00-14:00 saatleri arasında Vatikan Müzeleri ve Sistine Şapeli girişi ücretsiz. Son giriş saati ise 12:30.
Kapalı: 1 ve 6 Ocak, 11 Şubat, 19 ve 31 Mart, 1 Nisan, 1 Mayıs, 29 Haziran, 14-15 Ağustos, 1 Kasım, 25-26 Aralık
Normal ücreti 16 Avro olan Vatikan Müzeleri ve Sistine Şapeli’ne tek bir ücret ödeyerek giriş yapabilirsiniz.

Aynı zamanda ayrıntılı bilgi veren 2 saatlik (32 Avro) rehberli turlara artı 5 Avro ödeyerek San Pietro Bazilikası’nı da turunuza dâhil etmeniz mümkün. Bunların dışında farklı rehberlik seçenekleri olan pek çok turdan ve Roma Pass’tan da yararlanabilirsiniz.

Bilet ücretine ek olarak vereceğiniz 4 Avro ile online rezervasyon yaptığınızda, Vatikan Müzeleri ve Sistine Şapeli’ne girişte sıra beklemiyorsunuz. Ancak bunun için Vatikan resmi web sitesinden çıktı almanız gerekiyor. İade kabul edilmiyor fakat gün ve saat değişikliği yapabilirsiniz.

Dizleri ve omuzları açıkta bırakan kıyafetlere izin verilmiyor. Roma gezilecek yerler arasında yer alan şapeli mutlaka görün.
Yakın yerler: Aziz Petrus Meydanı, Aziz Petrus Bazilikası, Vatikan Müzeleri, Vatikan Bahçeleri.

1 YORUM

  1. avusturalyanin tazmanya adasinin DEVONPORT KENTINDEN MERHABA!
    BIR TARAFTA INSANLAR AC ,YOKSUL ,EVSIZ YASARKEN BAZI INSANLAR LUKS IBADETHANELER YAPMISLAR.ONLARA COK BUYUK PARALAR BOSU BOSUNA HARCAMISLAR.ONLARI YAPACAK YERINE,ISSIZLERE FABRIKALAR,EVSIZLERE EVLER YAPSALARDI DAHA IYI OLURDU.IRFAN GUNGOR EMEKLI EDEBIYAT OGRETMENI-AVUSTURALYA VE TURK YURTTASI-irfangungor34@hotmail.com——–HERKESE SEVGILER VE SELAMLAR…

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here