Haliç’in ağzında yer alan Sirkeci, İstanbul’un Fatih ilçesine bağlı semtlerden biri. Batısında Eminönü, doğusunda Sarayburnu, güneyinde Cağaloğlu bulunan Tarihi Yarımada’nın içinde konumlanıyor. Hem Topkapı Sarayı ve tarihi çarşılar arasındaki bölgede olması hem de İstanbul’un dünyaya açılan kapısı Sirkeci Garı’na ev sahipliği yapması nedeniyle semt, yüzyıllardır önemli bir geçiş noktası.

Osmanlı Dönemi’nde Babıali’nin iskelesi olarak görülen Sirkeci, 1885 yılında Şark Ekspresi‘nin hizmete girmesiyle ayrı bir semt olarak anılır oldu. Günümüzde İstanbul demiryollarının ana durak noktası işlevini kısmen de olsa devam ettiren semt, tarihi yapılarıyla İstanbul’da görülmesi gereken yerler arasında.

Sirkeci Gezilecek Yerler

1. Doğubank İş Hanı

Doğubank İş Hanı Sirkeci Gezilecek Yerler

Sirkeci’nin en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan Doğubank İş Hanı, Eminönü ile Sirkeci arasında bulunan Hobyar Mahallesi’nde bulunuyor. Telefondan, bilgisayara, fotoğraf makinesinden, kameraya kadar pek çok teknolojik ürün ile optik ürünün spot olarak satıldığı han her gün yüzlerce kişiyi ağırlıyor. İçinde ayrıca çeşitli tamir atölyelerinin de bulunduğu han 8.30-19. 00 saatleri arasında hizmet veriyor.

2. Büyük Postane

Muhteşem mimarisiyle İstanbul’un en dikkat çekici yapılarından biri olan Büyük Postane, Eminönü ile Sirkeci arasındaki Hobyar Mahallesi’nde konumlanıyor. 1904-1909 yılları arasında ünlü mimar Vedat Tek tarafından inşa edilen yapı, ilk olarak Posta ve Telgraf Nezareti olarak tasarlandı. Daha sonra bir postaneye dönüştürülen yapı, Türkiye’nin en büyük postane binası oldu. İçinde Türkiye’nin iletişim ve telekomünikasyon tarihiyle ilgili eserlerin sergilendiği PTT Müzesi’nin bulunduğu Büyük Postane günümüzde İstanbul Avrupa Yakası PTT Başmüdürlüğü olarak hizmet veriyor.

3. Hobyar Camii

Hobyar Camii Sirkeci Gezilecek Yerler

Hobyar Camii, Osmanlı Dönemi’nden kalma yapılardan biri. 1473 yılında Hoca Hobyar tarafından yaptırılan cami Yeni Postahane’nin arkasında, Aşir Efendi Caddesi’nin üzerinde yer alıyor. Zaman içinde hasar gören cami Mimar Vedat Bey tarafından yeniden inşa edilmiş. İçi çinilerle bezeli olan cami 150 metrekarelik bir iç alana yayılıyor. Tek şerefeli bir minareye sahip olan caminin üzerinde ayrıca yapılış tarihini gösteren bir kitabe mevcut.

4. Hocapaşa Sokak

Hocapaşa Sokak, bir kültür beşiği olan İstanbul’da yerel lezzetleri bir arada bulabileceğiniz ender yerlerden. Sirkeci’nin Hoca Paşa Mahallesi’nde bulunan sokak, birbiri ardına dizili restoranlar ve esnaf lokantalarıyla oldukça meşhur. İstanbul’a gelen yerli ya da yabancı turistlerin mutlaka uğramaya çalıştığı sokakta Anadolu mutfağından, Balkan mutfağına, ev yemeklerinden kebaba kadar pek çok lezzeti tadabilirsiniz.

5. Hocapaşa Hamamı

İstanbul’daki en etkileyici mekanlardan biri olan Hocapaşa Hamamı, yaklaşık 500 yıl önce yapılmış. Çifte hamam olarak tasarlanmış olan hamamın inşasında kesme taş kullanılmış. Bir süre depo olarak kullanılan Hocapaşa Hamamı, 1988’lere gelindiğinde bakıma alındı. 2008 yılından beri bir kısmı Kültür Merkezi olarak hizmet veren yapının bir kısmı da çarşı olarak kullanılıyor.

6. Sirkeci Garı

Sirkeci Gari

İstanbul’daki ana tren istasyonlarından biri olan Sirkeci Garı, 1888-1890 yılları arasında II. Abdülhamit tarafından yaptırıldı. İstanbul’un Batı’nın ve Doğu’nun birleştiği noktada bulunması nedeniyle oryantalist bir üsluba sahip yapı, Alman mimar August Jachmund tarafından tasarlandı. İnşasında Marsilya Aden’den getirilen taşlar kullanılan yapı rengaren vitraylarla süslendi. Uzun yıllar Avrupa’dan ve Doğu’dan gelen yolcular tarafından kullanılan Sirkeci Garı günümüzde ne yazık ki hizmet vermiyor. 

7. İstanbul Demiryolları Müzesi

İstanbul Demiryolu Müzesi Sirkeci

Ülkemizdeki demiryolu kullanımının geçmişini ve gelişimini gelecek kuşaklara aktarmak için açılmış olan İstanbul Demiryolları Müzesi, Sirkeci Garı’nın içinde yer alıyor. 2005 yılında hizmete açılan müzede demiryollarıyla ilgili Osmanlı Dönemi’nden kalan evrak, vesika, harita, plan projeler ile Şark (Orient) Ekspresine ait malzemeler sergileniyor. İçinde yaklaşık 300 yakın eserin bulunduğu müze pazartesi günleri hariç haftanın her günü 09.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

8. Vilayet Camii

Vilayet Camii, Sirkeci’nin mimarisiyle dikkat çeken yapılarından biri. Tarihi 1344’e kadar uzanan yapı 1432 yılında Memlükler tarafından yeniden inşa edildi. Minaresi Aziz Porphyrius Kilisesi’ylebitişik olan caminin batı tarafındaki eklentiler 1584 yılında Osmanlı İmparatorluğu’nun Şam Vilayeti Katibi Ahmet bey tarafından yaptırıldı. 1868’de restore edilen Vilayet Camii bugünkü şekline ise 2012 yılında yapılan restorasyondan sonra kavuştu.

İstanbul’un en önemli bölgeleri arasında yüzlerce yıldır bir geçiş noktası olan Sirkeci birbirinden güzel tarihi yapılarıyla görülmesi gereken semtlerden biri.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here