Asya Singapur Singapur’a Ne Zaman Gidilir

Singapur’a Ne Zaman Gidilir

3001
0

Ekvator’un hemen kuzeyinde yer alması sayesinde Singapur tropik bir iklime sahip. Tüm yıl boyunca nemli ve sıcak bir havanın görüldüğü Singapur’da ortalama sıcaklık gün içerisinde yıl boyu 31º C ve mevsimler arasında çok fark bulunmamasına rağmen nisan ve mayıs ayları, aralık ve ocak aylarına oranla daha sıcak geçiyor. Geceleri hava sıcaklıkları genelde 23º C’nin altına düşmüyor. Kaydedilmiş en düşük gece sıcaklığı 19º C.

Singapur, önemli oranda yağış alıyor, yıllık yaklaşık 2340 mm. Keskin bir kuru ve yağışlı mevsim ayrımı olmasa da, bölge iki farklı muson ikliminin etkisi altında.

Singapur Hava Durumu

Kuzeydoğu musonları, Singapur’u aralık ve mart ayları altında etkisini alarak yağışa sebep oluyor. Kasım ve ocak aralığındaki zaman diliminde de yağmur gözlemlenebiliyor.

Güneybatı musonu ise, mayıs ve eylül arasındaki aylarda Singapur’da daha kuru bir iklim olarak etkisini gösteriyor. Genel anlamda az yağış etkisi ile tanımlanan güneybatı musonunun etki ettiği sürelerde, özellikle haziran ve ağustos arasında sabahın erken saatlerinde yağış gözlemlenebiliyor.

İki muson sezonun başlangıç ve bitişindeki geçişler net biçimde hissedilmiyor ancak nisan-mayıs ve ekim-kasım ayları ara muson sezonları olarak adlandırılıyor. Bu geçişlerde de akşamüstü ve akşam yağmurları yaygın. Bu saatlerdeki yağışlar epey yoğun ancak çok kısa sürüyor.

Singapur iklimi

Singapur, aşırı nemli bir iklime sahip. Nem oranları genellikle %70 ve %90 arasında seyrediyor. Özellikle sabahları yoğun olan bunaltıcı nem, akşam saatlerine doğru dağılıyor. Yağmurlu günlerde nem oranı %100’e kadar çıkabiliyor. Singapur’u ziyaret edenlerin sık sık su içmeleri ve bunaltıcı iç mekanlarda fazla vakit geçirmemeleri öneriliyor.

Şehir devlette, yılın belirli zamanlarında özellikle de güneydoğu musonunun hakim olduğu sürede fırtınalar meydana gelebiliyor. Singapur, şimşek çakmasının dünyada en çok gözlendiği yerlerden biri.

Singapur Ne Zaman Gidilir

Hava durumunun öngörülemez olduğu zamanlar var ise de, Singapur yağış aldığı kadar güneşli gün sayısına da sahip olması sebebiyle denize girmek için harika bir destinasyon. Kumsal ve güneşlenme planları havanın ani durumuna göre değişmek durumunda kalabiliyor. Bunun karşılığında ise Singapur, kapalı mekanlarda da yapılabilecek bir dizi aktivite imkanı sunuyor.

Gün içerisinde değişebilen hava durumu, yıllık genel iklimin seyrini etkilemiyor. Bu da Singapur’un tüm yıl boyunca ziyaretçi çekmesine olanak sağlıyor. Singapur’a seyahat edilecek zamanı, mevsime göre belirlemek yerine festival zamanlarına göre belirlemek daha isabetli.

Singapur’un en önemli festivalleri Çin Yeni Yılı, Fener Festivali ve Sanat Festivali. Formula 1 yarışlarının olduğu sürelerde konaklama fiyatlarının tavan yaptığını belirtmekte yarar var. İstanbul-Singapur arasında, ülkenin ulusal havayolu şirketi olan Singapore Airlines‘ın direk uçuş seferleri bulunuyor. 11 saatlik bir seyahat sonucunda, dünyanın en iyi havaalanı olarak bilinen Changi Havaalanı’na iniyorsunuz.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here