Singapore Night Safari (Singapur Gece Safarisi), Singapur Hayvanat Bahçesi’nin sunduğu ilgi çekici ve popüler bir aktivite. Gece Safarisi, Singapur Turizm Ofisi tarafından 12 kez “En İyi Aktivite” ödülünü almış. 1994’te hizmete açılan dünyanın ilk gece safarisine katılarak, 130 farklı türde 2,500 hayvan açık havadaki doğal ortamlarında geceleri ziyaret edilebiliyor.

Hayvanların %40’a yakın oranı türü tükenmek üzere olan hayvanlar. Yılda 1.1 milyon kişinin katıldığı safari hem yetişkinler hem de çocuklar tarafından büyük ilgi görüyor.

Singapur’da Gece Safarisi

Singapore Night Safari

Singapur Hayvanat Bahçesi’nin bitişindeki ayrı bir alanda yalnızca akşamları ziyarete açılan Singapur Gece Safarisi‘nde gergedanlar, Asya filleri, Malezya tapiri ve Malezya kaplanı gibi vahşi hayvanlar gece karanlığında ziyaret ediliyor. Hayvanların doğal ortamlarını bozmamak adına, yalnızca ayışığına benzer doğal bir ışıkla aydınlatma sağlanıyor. Tropik bir orman alan içerisine kurulmuş doğal yaşam alanları hem tramvay ile hem de yürüyerek gezilebiliyor.

Rehber eşliğinde ve tramvayla gezilen rotada, ziyaretçiler dünyanın 7 farklı coğrafi bölgesini temsil eden alanlar içerisinde yaklaşık 40 dakikalık bir gezintiye çıkarılıyor. Himalaya bayırları, Asya ormanları gibi alanlardan geçerken rehber hayvanlar hakkında ilginç bilgiler sunuyor. Tramvay yolunun sağ ve solundaki hayvanları gördükçe yavaşlayan ya da zaman zaman duran tramvaydan, hayvanların gece doğal ortamlarında nasıl yaşadıkları ve hareket ettikleri görülebiliyor.

Singapur Gece Safarisi

Gece safarisine çıkmanın bir diğer yöntemi de, gece karanlığında hayvanların bulunduğu alanlar arasında yürüyerek gezinmek. Hayvanların yaşamına tramvay gezisindekinden daha yakın mesafede tanık olmayı sağlayan yürüyüş rotasında gezinirken Malezya uçan köpekleri ve Malezyalı uçan sincaplar yanınızda bitebiliyor.

Leopar Yürüyüş Rotası’nı seçenler cam ile leoparların olduğu alanın arkasından Güneydoğu Asya’dan çok sayıda kaplanı gece karanlığında gözlemleyebiliyor.

Gece Safarisi

Gece Safarisi, saat 19:15’te kapılarını ziyaretçilere açıyor. Gece 24:00’te kapanan Gece Safarisi alanı, en son 23:15’te ziyaretçi kabul ediyor. Giriş ücreti yetişkinler için 42 Singapur Doları, çocuklar için ise 28 Singapur Doları. Singapore Zoo’ya kuzey-güney metro hattı olan kırmızı hat üzerindeki otobüs bağlantılarından 927, 138 ve 926 numaları otobüsler ile ulaşılabiliyor.

Hayvanları rahatsız etmemek için kesinlikle flaşla fotoğraf çekmemek gerekiyor. Çok az aydınlatma bulunan alanda fotoğraf çekmeye çalışmaktansa, ilginç bir deneyim olan gece safarisinin tadını çıkarmak daha doğru.

Gece Safarisi (Night Safari)

Tramvay ile çıktığım gece safarisinde, rota üzerindeki birçok hayvanı rehber işaret ettikçe görebildim. Ancak bazı hayvanlar, o esnada kendi alanlarındaki ağaç, kayalık gibi alanların arkalarında bulundukları için aralarında göremeden geçtiklerimiz de oldu.

Vahşi yaşama daha yakından tanık olmak isteyenlere önerim, yürüyüş rotalarını seçerek istedikleri alanda diledikleri kadar vakit harcamaları.

Night Safari, Singapur

Adres: 80 Mandai Lake Rd, Singapur 729826
Açılış tarihi: 26 Mayıs 1994
Çalışma saatleri: 19:30–00:00

http://www.nightsafari.com.sg/

İstanbul-Singapur arasında, ülkenin ulusal havayolu şirketi olan Singapore Airlines‘ın direk uçuş seferleri bulunuyor. 11 saatlik bir seyahat sonucunda, dünyanın en iyi havaalanı olarak bilinen Changi Havaalanı’na iniyorsunuz.

Singapore Night Safari, hayvanat bahçesi ziyaretinden çok daha fazlasını vaadediyor. Bir “ziyaretten” çok “deneyim” olarak adlandırılabilecek gece safarisi gezisi hem farklı bir aktivite, hem de vahşi hayatla yakın bir temas sağlıyor.

1 YORUM

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here