Singapore National Orchid Garden (Singapur Ulusal Orkide Bahçesi), 2,5km’lik alana yayılmış Singapur Botanik Bahçesi’nin içerisinde yer alan ve muazzam bir orkide koleksiyonunun yer aldığı bir bahçe. Orkide Bahçesi’nde 1000 farklı tür, 2000 melez tür toplamda 60,000 rengarenk orkide bir arada bulunuyor.

1995 yılında açılan Singapur Ulusal Botanik Bahçesi, doğanın şaheserlerini sergilediği bir festival alanı gibi. Yanından geçilen her orkide ayrı bir tür ve renge sahip. Her biri birbirinden canlı renklerdeki orkideler, Orkide Bahçesi’nde renklerine göre mevsimlerle eşleştirilerek ayrı bölümlere yerleştirilmiş.

Singapur Orkide Bahcesi
Singapore National Orchid Garden

“İlkbahar” bölümünde canlı sarı, altın ve krem tonlarındaki orkideler, “yaz” bölümünde güçlü kırmızı ve pembe renkli orkideler, “sonbahar” bölümünde daha koyu renkli orkideler ve “kış” bölümünde leylak ve beyaz tonları bulunuyor.

Bahçeye girildiğinde ilk olarak, “Dancing Lady/Dansçı Kadın” olarak adlandırılan ve yakından bakıldığında sarı bir kıyafet giyip dans ediyormuş gibi duran orkideler görülüyor.

Ziyaretçilerine selam verir gibi duran bu çiçeğin bulunduğu bölümü VIP Bahçe takip ediyor.

Singapur Ulusal Bahçesi, Singapur’u ziyaret eden politikacı ve ünlülerin her birine özel bir orkide dikip, o orkidelere kişilerin ismini vermiş.

Singapur Ulusal Orkide Bahcesi

VIP Bahçe’de, Prenses Diana, Angela Merkel, Nelson Mandela ve Kraliçe Elizabeth II. gibi isimlerin orkideleri bulunuyor.

Orkide Bahçesi’nde dikkat çekici bir konu da, uzaktan net anlaşılmayan ancak yakından bakınca her bir orkidenin altında duran saçlar. Orkidelerin en iyi besini ve sağlık kaynağı insan saçı olduğu için her bir orkide fidanının dibinde insan saçı bulunuyor.

Singapur Ulusal Orkide Bahcesi

Orkide Bahçesi’nin rengarenk dünyasında kaybolmamak mümkün değil. Her bir orkideye hayran kalarak tüm gün bile geçirilebilir ancak bahçenin tamamını doya doya gezmek için 2-3 saat ayırmak yeterli.

Singapur Botanik Bahçesi içerisinden geçiş yapılan Orkide Bahçesi’nin giriş ücreti 5 Singapur Doları. The Botanical Gardens MRT metro istasyonundan yürüme mesafesinde olan Orkide Bahçesi, ünlü alışveriş caddesi Orchard Road’a yakın mesafede yer alıyor.

Singapore Orchard Garden

Singapur’un ulusal orkidesi olan Vanda ‘Miss Joaquim’ isimli orkide de 60,000 farklı orkidenin yanısıra Singapur Orkide Bahçesi’nde görülebiliyor.

Bir renk şöleni ve doğa terapisi olan Orkide Bahçeleri, Singapur seyahatinde mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden. Singapur Havayolları İstanbul’dan tarifeli seferlerle Singapur’a konforlu bir yolculuk sunuyor.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here