Singapur’da aracı yolun solundan kullanmak, ön ve arka koltuklarda kemer takmak ve araç kullanırken telefonla konuşmamak gerekiyor. Ana yolları ve iş merkezi bölgesini kullanan tüm motor sürücüleri, ERP (Elektronik Yol Ücreti) ödemekle yükümlü. Bu ücret araç, benzin istasyonları ve 7-Eleven marketlerinden alınan özel bir kart aracılığıyla makinalara yapılıyor.

Singapur-Ulasim-Rehberi

Singapur Ulaşım ve Toplu Taşıma

Karayolu: Singapur’un trafiği epeyce kaotik olsa da, şehrin küçük olması karayolu ile ulaşımı kolay hale getiriyor. Şehirdeki toplu taşımanın müthiş derecede gelişmiş olması, turistlerin araçla karayolunu kullanmasını çok fazla gerektirmiyor.

Otoyollar: Otoyollar genellikle şehrin çevresinde. Bir otoyol da, iş merkezlerinin bulunduğu güney bölge ile Woodlands isimli kuzey bölgesi yönünde bulunuyor. Aynı otoyol, Singapur’u Malezya ile bağlıyor.

Ehliyet: Singapur’u ziyaret eden ve araç kullanmak isteyenler bir ay boyunca kendi ülkelerinden aldıkları ulusal ehliyetlerinden faydalanabiliyor. Bir aydan sonrası için uluslararası sürücü izni gerekiyor.

Singapur Ulaşım

Singapur-Otobus

Otobüs: Singapur’un otobüs ağı oldukça gelişmiş. Ana otobüs firmalarının isimleri SMRT ve SBS. SMRT Otobüste nakit ödeme yapılabiliyor ya da EZ-Link Kartları veya Turist Pass kartları ile geçilebiliyor.

Üç Tekerlekliler: Singapur’un geleneksel üç tekerleklileri, pedal çeviren yerli bir şoför ile beraber hem ulaşım kolaylığı hem de Singapur’u izleyerek gezme rahatlığı sağlıyor. Üç tekerleklilere binmeden önce fiyat konusunda şoförle anlaşmak öneriliyor.

Taksi: Singapur’da sayıca çok taksi bulunuyor ve taksi ücretleri nispeten ucuz. Yoğun saatlerce, geceleri ya da yağmur yağdığında taksi bulmak zorlaşabiliyor. Otellerin yardımıyla, duraklardan ya da sokaklardaki belirli noktalardan taksilere binilebiliyor. Taksimetre sistemi kullanılmasına rağmen, ilave bedeller taksimetrede görülmüyor. Saatlik ya da günlük turlar için taksicilerle pazarlık yapılabiliyor.

Singapur-Taksi

Metro: Mass Rapid Transit isimli metro sistemi oldukça modern, konforlu, yaygın ve Singapur’u ucuza keşfetmek için elverişli. Metrolar sabah 5:30’dan geceyarısına kadar çalışıyor. Pazar günleri çalışma saatleri daha geç başlayan metro sistemi, her duraktan altı dakikada bir geçecek şekilde işliyor. Yaklaşık 90 adet metro istasyonu Singapur şehir merkezi ve benliyölerini birbirine bağlıyor. MRT metro sistemi Changi Havaalanı’na kadar uzanıyor.

Tramvay: Singapur Harbour Front Tower Two ve Sentosa Adası arasında bir tramvay hattı bulunuyor. Tramvay kullanımı, otobüs ya da Sentosa Adası’na yürüyerek geçme seçeneklerinden daha pahalı.

Demiryolu: Singapur’daki metro sistemi, Light Rail Transit (LRT) adlı demiryolu ile destekleniyor. Demiryolu genelde banliyöler ve şehir merkezi arasında düzenli gidip gelen çalışanlar tarafından tercih ediliyor.

Toplu Taşıma Biletleri: EZ-Link kartı, metro duraklarından alınabilen ve doldurulduğu oranda kullanım sağlayan uygun fiyatlı bir toplu taşıma kartı. Singapur Turist Kartı alarak, gün içerisinde toplu taşıma araçlarını sınırsız kullanmak bir diğer seçenek.

Araç Kiralama: Havaalanında ve otellerde, araç kiralayan birçok şirket bulunuyor. Araç kiralamanın pahalı olması, birçok kişiyi toplu taşıma araçlarını kullanmaya sevk ediyor. Ancak Malezya’ya geçiş yaparken Johor Bahru’dan araç kiralamak, şehir içi araç kiralamaktan daha ucuza geliyor.

Feribot: Bot turları nehir boyunca Clarke Quay ve Boat Quay dahil olmak üzere nehir boyunca birçok noktadan hareket ediyor. Singapur’un güneyindeki adalara giden feribotlar Marina South İskelesi’nden, Pulau Ubin’e giden feribotlar ise Changi Point Vapur İskelesi’nden kalkıyor. Mayıs 2012’de hizmete açılan Uluslararası Cruise Terminali olarak da bilinen Marina Bay Cruise Centre Singapore, Marina South İskelesi’nin yanıbaşında, Marina South’da yer alıyor.

Bisiklet: Ana yollarda, trafiğin çok yoğun olması sebebiyle bisiklet sürmenin hoş bir deneyim olduğu söylenemez. Ana adanın birbirinden güzel parklarındaki bisiklet yollarını tercih etmek çok daha iyi bir seçenek. Birçok parkta bisiklet kiralama noktası bulunuyor.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here