Singapur 2015 yılında bağımsız bir devlet olma, kentsel ve ekonomi alanındaki akıllı kalkınma projelerinde dünyanın en iyi örneklerinden biri olmasının 50. yıldönümünü kutladı. Yarım yüzyıl boyunca, kent-devleti durumunda olan bölge, uyuyan bir sömürgeden uluslararası finansal servislerin merkezi ve küresel lojistik merkezine dönüşüyor.

MasterCard’ın 2015 Küresel Hedef Şehirler İndeksi’ne göre, Singapur’un besleyici beş ana pazarı, Jakarta, Tokyo, Hong Kong, Manila ve Şangay olarak gözüküyor. Son dönemlerde gösterdiği gelişimlerle şehir, eğlence, tatil ve iş seyahatleri açısından Avrupa, Orta Doğu ve Amerika için adeta bir çekim merkezine dönüştü. Özellikle 2005-2014 yıllarından beri, Singapur’un toplam uluslararası ziyaretçi sayısı 8,94 milyondan 15,09 milyona atlayarak on yıllık zaman içerisinde yaklaşık yüzde 69 oranında bir büyüme göstermiş.

Singapur Sürdürülebilir Kentsel Büyüme Modeli

Singapur Geleceğin Kentini Nasıl Şekillendiriyor?

1. Nihai ulaşım merkezi

Singapur, Los Angeles’in yarısı büyüklüğünde ve hiçbir doğal kaynağa sahip olmayan bir şehir olarak biliniyor. Bu nedenle şehir, yalnızca merkezi konumundan yararlanarak, ticari açıdan hareketli ve öncelikli bir yer edinerek hızla büyüme yoluna gidiyor. Yapılan bu hamleler de bölgeye kolay ve hızlı bir büyüme oranı getiriyor.

Singapur’un Changi Uluslararası Havaalanı’nda her yıl gelen yabancı ziyaretçilerin sayıları izleniyor. Bu da genel olarak küresel kriterlerle alan tasarımı ve ziyaretçi deneyimleriyle sağlanıyor. Tesis sürekli olarak yolcuların fiziksel ve duygusal ihtiyaçlarına yönelik, Skytrax adlı dünyanın en iyi havaalanı araştırma ve ölçüm firması tarafından denetleniyor. Buradaki asıl amaç, modern gezginler için insan-merkezli bir tasarım sağlamak.

Nihai Ulaşım Merkezi

Singapur ayrıca dünyanın ikinci en büyük liman kenti olarak oldukça yoğun bir trafiğe sahip. Çin, Japonya, Endonezya, Avusturalya, Hindistan ve Körfez Devletlerini bağlayan nakliye yollarında bulunan merkez üssü konumundaki Singapur Limanı, 123 ülkede 600 farklı limana bağlanıyor. Geçen yıl açılışta ağırlanan akıllı liman projeleriyle ilgilenen bir organizasyon olan Smart Port Hackaton sayesinde burası adını daha da duyurmayı başarıyor. Ayrıca liman, geçen yıl geliştirme ödülü kazanan bir “durumsal farkındalık” aplikasyonunu da kullanarak limandaki küçük gemilerin takibini yaparak daha güvenli ve az sıkıştırılmış su alanı oluşturuyor.

Burada, ayrıca artan yolcu trafiği için yeni bir Marina Bay Cruise merkezi hazırlanıyor. Böylece Asya’nın gelişen endüstrisiyle giderek artan kişi sayısını daha iyi transfer etme fırsatını yakalayacak Singapur. Yeni yolcu terminaliyle kapasitesini ikiye katlayan Singapur, 2013’e nazaran 84 yeni limana daha sahip olmayı planlıyor.

2. Asya’nın tamamen gerçekleşen ilk akıllı şehri

Singapur, Ericsson tarafından Asya’nın 1 numaralı iletişim ağına sahip şehirlerinden olarak gösteriliyor. Akıllı telefon kullananların %90 oranının üzerinde olan şehir ayrıca internet kıyaslama şirketi Ookla’ya göre dünyanın ortalama en hızlı geniş bant hızında internetini kullanıyor. Ayrıca Tufts Üniversitesi tarafından yapılan araştırmalarda Singapur, çok hızlı değişen bir dijital ekonomiye de sahip.

Singapur Infocomm Geliştirme Kurumu (IDA) bir devlet kurumu olarak tüm bağlantıları tek bir çizgide toplamayı hedefliyor. Bütünsel olarak Akıllı Ululsal Programı adı verilen bir uygulama ile şehrin büyüme ile ilgili problemlerini çözerek ulaşım, sağlık, nüfus ve yaşlanma konusunda gelişmesi destekleniyor.

Asya’nın İlk Tamamen Gerçekleşen Akıllı Şehri

Bu projeyle birlikte, hemen hemen herkes, iş, okul ve kamu binalarıyla 7/24 bağlantıda olabiliyor. Ayrıca her kamu imkanına ve açık alanlardaki kablolu sensörlerle hükümet gerçek zamanlı veri toplayarak burada yaşayan sakinlere ve ziyaretçilere daha kolay yardım edebiliyor.

Hükümetin yeni MyTrasnport.SG uygulamasıyla birlikte kullananlara, toplu taşımalarda kullanılan interaktif haritalar, trafik kameraları ve gerçek zamanlı bilgi sağlanıyor. Özellikle şehre ilk kez gelenler için gerçek zamanlı yolculuk seçeneklerinin sunulduğu uygulama, en iyi seyahat için bilinçli seçimler sunuyor. Kentte ayrıca trenler, abonelerine kendi EZ-Link ya da NETS adlı akıllı kartlarını kullanmaları için teşvik vererek bazı ödüller sağlıyor.

IDA genel müdürü Steve Leonard, akıllı millet kavramını “akıllı şehir olmaktan çok daha iddialı” olarak tanımlıyor. Ve yine kendi cümleleriyle bu durumu “ Biz belki ihtiyaç duyduğumuz tüm kaynaklara sahibiz. Biz büyük üniversitelere, büyük başlangıçlara, çok sayıda girişim sermayesine sahibiz. Ve biliyoruz ki biz dünyanın dört bir yanından bizimle birlikte bu yolculuğa dahil olmak isteyen destekleyici hükümetler ve büyük firmalara sahibiz” olarak özetliyor.

3. Kentsel ve yeşil alanlar arasındaki çarpıcı denge

Kentsel yapılar ile yeşil alanları dengeleyerek kirlilik sorunlarını önlemek umuduyla Singapur, yüksek kaliteli yaşam standartları sağlayarak daha büyük ve daha kuvvetli gelişiyor. Asya’daki en üst düzey şehir olan Siemens Garden City Index ve ülkenin kurucu başbakanı Lee Kuan Yew, şehrin asla gri kent olmayacağı sözünü vererek bunu tutmaya devam ediyor.

Marina Bay Sands otelinin inşası sırasında meydana gelen büyük çevresel sorunları telafi etmek için şehir aynı zamanda Bay Park ve buraya bitişik arazi üzerine büyük bir yeşil alan olan Gardens By the Bay’i inşa etti. Buradaki asıl amaç, Singapur’u “Bahçe İçindeki Şehir” haline dönüştürme ve kentteki yaşam kalitesini yükseltmek üzerine kurulu. Bunu çok güzel başarıyorlar zaten.

Kentsel ve Yeşil Alanlar Arasındaki Çarpıcı Denge

Benzer şekilde Pickering Otel üzerindeki PARKROYAL, sabit klima ihtiyacını kesme ve binayı daha çevre dostu bir hale getirmek amacıyla odaları dikey bahçelerle gölgelendirerek sıfır-enerji politikasını kullanmayı tercih ediyor. Singapur’un Ulusal İlklim Değişikliği Sekreterliği bu durumla ilgili, ‘Bu otel bizim şehirlerimizin daha uzun ve daha yoğun bir şekilde büyüdüğünü gösteriyor. Yeşil alanları koruma amacıyla yüksek katlı gelişimlerle otelcilik sektöründe sürdürülebilir enerji uygulamalarını adapte ediliyor. Bu da enerji tasarrufunun endüstriye rahatlıkla adapte olabildiğini gösteriyor’ açıklamasında bulunuyor.

Eğer Singapur yeni yeşil alanlar eklemeye devam ederse, sürdürülebilir büyüme isteyen diğer tüm şehirlere güzel bir örnek haline gelmesi bekleniyor. Buradan Singapur’un gelecek dönemleri için hazırlanan animasyon video izlenebiliyor.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here