Güneydoğu Asya’da yer alan ve tek bir şehirden oluşan “şehir devlet” Singapur’da yaklaşık 5,5 milyon insan yaşıyor. Türkiye’ye kıyasla epeyce az olan nüfus, birçok farklı etnik kökenden gelen kişilerden oluşuyor.

Hintlilerin, Çinlilerin ve Müslümanların bir arada, birbirlerinin gelenek ve göreneklerine hoşgörü ile yaşadıkları Singapur’da bu farklı kültürleri daha yakından tanımak mümkün oluyor.

Little India, Singapur

Singapur Little India

Singapur’un gökdelenlerle bilinen yüzüne ek olarak, farklı kültürleri yansıtan mahalle ve bölgeleri bulunuyor. Little India (Küçük Hindistan), Chinatown (Çin Bölgesi) ve Kampong Glam (Arap Bölgesi), Singapur’dan farklı bir ülkeye seyahat etmiş hissi uyandıran bölgelerden.

Little India, sanılanın aksine Hintlilerin ağırlıklı olarak yaşadığı değil, ticaret yaptığı bölge olan Little India, Hindistan’ın rengarenk kültürünün görülebildiği yerlerden.

Little India, Singapur

Hindistan’a gitmeden, Singapur’da Hint kültürünü, tapınaklarını ve insanlarını görmeyi sağlayan Little India’da 1855’te yapılmış ve Singapur’un en önemli Hindu tapınaklarından biri olan Sri Veeramakaliamman Tapınağı ziyaret edilebiliyor. Ana caddesi Serangoon Road ‘deki tapınağın rengarenk dış cephesini gözden kaçırmak imkansız. Tapınak, sekiz kollu tanrıça Kali’ye ithaf edilmiş. Tapınağa ücretsiz olarak girilebiliyor ve girerken mutlaka ayakkabıları çıkarmak gerekiyor.

Little India’nın en hoş ve en renkli binalarından biri de, Tan Teng Niah Evi. Küçük Hindistan mahallesinde yer alıyor olmasına rağmen ev, 1900’lerde burada ikamet eden Çinli bir iş adamına aitmiş.

Little India

Little India’nın Buffalo Caddesi’ndeki Tekka Market, Singapurluların sabah saatlerinde taze et ve deniz ürünleri alışverişine çıktıkları bir Pazar. Little India’nın en popüler noktalarından biri de Mustafa Center.

24 saat boyunca açık olan Mustafa Center, Singapur geneline göre nispeten ucuza elektronik eşya ve birçok diğer ürünün alınabildiği büyük bir alışveriş merkezi.

Little India, Singapur

Little India’ya kendi ismini taşıyan metro durağında inerek ulaşmak mümkün oluyor.

Asya yemeklerini tatmak, Hint kültürünü gözlemlemek ve Hindu tapınaklarını ziyaret etmek isteyenler için harika bir fırsat olan ve birçok mağaza ve restoranın bulunduğu Little India bölgesi, Singapur’a seyahat edenler arasında oldukça popüler.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here