Singapur’un günlük hayatında, Çin, Hint, Malay ve Avrupa etkileri gözlemleniyor. Tüm bu kültürleri bir arada yaşatan şehir devlet, sıkıcı olmaktan epeyce uzakta. Singapur’un eski İngiliz kolonisi olmasının etkileri, günümüzde hala kendisini gösteriyor.

Singapur’un temizliği ve bu amaç uğrundaki örnekse sakız yasağı gibi yasalar ve suç oranının düşüklüğü bu etkilerden bazıları. Singapur’un aynı potada birçok kültürü barındırmasının ülkede dünya standartlarındaki bir mutfak kültürünün bir arada yer almasını sağlamış. Oldukça uygun fiyatları da dikkate değer.

singapur-kulturu

Malezyalı, Endonezyalı ya da Hintlilerle selamlaşırken, bu kişilere bir şeyler uzatırken ya da onlarla birlikte yemek yerken sol el genelde tuvalet ihtiyaçları için kullanıldığından, sol eli kullanmamak gerekiyor. Karşı cinsle öpüşerek selamlaşmamak kültürlerine saygı göstermek açısından önemli. Özellikle Hintli erkeklerin daha samimi şekilde el sıkıştığını bilmekte fayda var.

Çinli arkadaş ya da iş çevresinin yemekli davetlerinde, ev sahibinin cömertliğinin farkında olunduğunun ve bir ısırık daha alınamayacağının göstergesi olarak tabakta her zaman biraz yemek bırakmak uygun görülüyor. Resmi yemeklerde, pilav et ya da sebze yemekleriyle aynı anda değil, bu yemeklerin sonrasında servis ediliyor. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, en son servis edilen pilavı bir tabak dolusu almamak. Aksi takdirde bu, ev sahibine önceki yemeklerle doyulmadığı mesajını verebilir. Yemek çubuklarına yardımcı olarak çatal ve bıçak istemek uygunsuz olarak görülmüyor. Hindular genelde vejetaryen, Müslümanlar domuz eti yemiyor ve bazı Çinliler de Budist vejetaryenliği tercih ediyor.

Singapur Kültürü

Singapur’da din 

Singapur’da dini inançlar konusunda çeşitlilik var. Budizm 33%, Hristiyanlık 18%, Müslümanlık 15%, Taoizm 11% and Hindu 5%. Tapınaklara girerken ayakkabıları çıkarma zorunluluğu var. Hint tapınaklarında ve Müslüman camilerde kollar ve bacaklar örtülü olmalı. Kadınların dini mekan ziyaretlerinde başlarını örtmeleri gerekiyor.

Singapur’da toplumsal gelenekler

Bazı Hindular ve Müslümanlar karşı cinsle el sıkışmayı tercih etmese de, Singapur’da yaygın selamlaşma şekli el sıkışmak ve görgü kuralları resmi çerçeve dahilinde. Evlere, tapınaklara ya da camilere girerken ayakkabıların çıkarılması gerekiyor. Özel davetlere ya da iş davetlerine giderken bir hediye ile gitmek uygun görülüyor.

Kıyafet konusunda çok resmi kurallar yok. Yalnızca birinci sınıf restoran ve otel restoranları akşam yemeklerinde ve iş toplantıları, erkeklerin daha resmi giyinmesini gerektiriyor.

Kırmızı ışıkta geçiş, çöpleri yere atma ve sakız konusunda katı kuralları bulunan Singapur’un kapalı alanları ve restoranlarında sigara içmek yasak. Yerlere izmarit atmak ve kanunlara göre yasak olan alanlarda sigara içmek cezaya tabi.

Singapur’da dil

Singapur’un resmi dilleri Mandarin Çincesi, İngilizce, Malay Dili ve Tamilce. Çoğu Singapurlu iki dilli ve iletişimde asıl dil olarak kullanılan İngilizce’yi konuşabiliyor.

Singapur’da bahşiş

Bahşiş vermek, Singapur’da çok yaygın değil. Ancak lüks oteller ve restoranlar %10 oranında servis bedelini faturaya ekliyor. Taksiciler bahşiş talep etmiyor.

Singapur hakkında ilginç bilgiler, bu küçük şehir devletini yakından tanımak isteyenler okuması oldukça keyifli detaylara sahip. Farklı kültürlerin bir arada, hoşgörü ortamında yaşadığı Singapur, çok kültürlü yapısı ile dünyanın en renkli yerlerinden.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here