Singapur, birden çok kimliği olan bir Güneydoğu Asya ülkesi. Farklı kültürleri, etnik kökenleri, mutfakları aynı potada eriten Singapur’a yapılan bir seyahatte insan birden çok kültüre tanık olarak, farklı farklı ülkelere seyahat etmiş gibi hissediyor. Singapur’un nüfusu ağırlıklı olarak Çinliler, Müslüman Malezyalılar ve Hintlilerden oluşuyor. Kampong Glam, Arap kültürünü yansıtan Arap Bölgesi, Little India, Hindistan’a seyahat etmiş kadar hissettiren ‘Küçük Hindistan’, Chinatown ise Çin kültürüne tanık olunabilecek Çin Bölgesi.

Kampong Glam, Singapur’un gökdelenlerle ve yeşil alanlarla dolu yüzünden tamamen farklı bir yapıya sahip mahallenin ismi. Arap ve Malezyalıların bölgesi olan Kampong Glam, daha az kalabalık ve her bir sokağında yeni sürprizlerle karşılaşılan bir mahalle.

Kampong Glam, Singapur

Little India (Küçük Hindistan), Chinatown (Çin Mahallesi) ile birlikte Singapur’da var olan kültürlerin bir diğer simgesi de Arab District (Arap Bölgesi) olarak bilinen Kampong Glam. Altın kubbeli Sultan Mosque (Sultan Camii), bölgenin simgesi haline gelmiş. Singapur’un en önemli camisi olan Sultan Camii, bölgede 1800’lü yılların başında ağırlıklı olarak yaşayan Malezyalı ve diğer müslümanlar için yapılmış.

Caminin çevresinde, çok sayıda Türk ve Ortadoğu yemeklerinin yenilebileceği, birçoğu Türkçe ve Arapça isme sahip restoran bulunuyor. Cafelerin çoğunda nargile de hazırlanıyor.

Haji Lane, Kampong Glam’in en renkli sokağı. Sokak sanatının muhteşem bir örneği olan sokakta birçok bina graffittilerle süslü. Haji Lane’deki her bir butik çok özgün, her bir cafe birbirinden şirin. Sokakta ziyaret ettiğim “Selfie Cafe”, en sevdiğim yerlerden biri oldu. Cafede verilen telefon ile selfie’nizi çekiyorsunuz ve seçtiğiniz kahvenin üzerine içilebilir selfie’niz basılıyor.

Kampong Glam

Kampong Glam, özellikle de Haji Lane sokağı rengarenk sokak sanatıyla, birbirinden orijinal cafeleriyle, Türk damak tadına uygun restoranlarıyla keşfedilmeye değer bir bölge. Özellikle Chinatown, Little India ile birlikte üçlü bir mahalle gezisi yapıldığında, tek bir ülke içerisinde farklı farklı kültürleri ve yaşamları gözleme imkanına sahip oluyorsunuz. Kampong Glam mahallesine en yakın metro istasyonu, Bugis MRT durağı.

Singapur Havayolları haftanın hergünü İstanbul’dan tarifeli seferlerle Singapur’a uçuyor.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here