Singapur, Malezya Yarımadası’nın en güney ucunda yer alan bir Güney Asya ada ülkesi. Asya ülkelerinin karakteristik özelliklerini pek de taşımayan, yüksek hayat standartlarına sahip şehir devleti Singapur, bugün dünyanın en gelişmiş ve refah seviyesi yüksek ülkelerinden birisi.

1. Singapur’da kimse kirada oturmuyor

Singapur Hakkında İlginç Bilgiler

Hükümet ev satın almaya yönelik kolaylık sağlayıp nakit desteği verdiği için, genç yaştaki insanlar dahi kendi evlerini satın alıyor. Kirada oturan kişiler, genellikle expat’lar. Örneğin yeni mezun ve henüz birikimi olmayan bir öğrenci yalnızca 10 Singapur Doları (yaklaşık 20TL) yeni inşasına başlanan bir binadan ev almak için tek seferlik bir ödeme yapıyor. Evin inşaatı 3 yıl içerisinde tamamlandığında devlet 100.000 Singapur Doları nakit destek veriyor ve insanlar bu desteği 65 yaşlarına kadar geri ödeyebiliyor.

2. Doğum yapmaya teşvik

Doğum Yapmaya Teşvik

Singapur’daki düşük doğum oranını yükseltmek için yeni doğum yapan kadınlara 10.000 Singapur Doları çocuk yardımı yapılıyor ancak yine de doğum oranı yükseltilemiyor.

3. Singapurluların %80’i evinde yemek pişirmiyor

Singapurluların %80'i evinde yemek pişirmiyor

Dünya mutfaklarının çoğu lezzetinin Singapur’da bulunması ve Singapur hükümetinin restoran hijyen ve fiyatları üzerinde standart sağlayamaya yönelik çalışmaları sonucunda, Singapur hakkında ilginç bilgilerden biri de Singapurluların %80’i evinde yemek pişirmiyor ve dışarıda yemek yiyor olması. Singapurlu bir erkeğin eşine “Akşama yemekte ve var?” diye sorması, dünyanın en tuhaf sorularından olabilir.

4. Asgari ücret 7000 TL

Asgari ücret 7000 TL

Asgari ücret 3500 Singapur Doları, yani yaklaşık 14.500 TL.

5. Ülkenin neredeyse yarısı yemyeşil

Ülkenin neredeyse yarısı yemyeşil

Singapur’un %20’si yeşil alanlarla kaplı. Son yıllarda ‘dikey yeşillendirme’ projesiyle, binaların balkon ve terasları da yeşilliklerle kaplanarak bu oran %40’a çıkarılmış. Singapur, bitki çeşitliliği açısından çok zengin. Yalnızca Bukit Timah adlı bölgede, Latin Amerika’da bulunan bitki çeşitliliğinin üç kat fazlası bulunuyor.

6. En uzak mesafe 20 dakika

En uzak mesafe 20 dakika

Singapur hükümeti, tüm ulaşım sisteminin düzenini, Singapurluların işlerine giderken 20 dakikadan fazla yolda harcamaması gerektiğine inanarak kurmuş. Hükümete göre, Singapurlular günde 8 saatten fazla çalışmamalı ve 20 dakikadan fazla trafikte olmamalı.

7. Otomobil fiyatları çok pahalı

Otomobil fiyatları çok pahalı

Çevreyi korumak ve insanların toplu taşıma araçlarını daha yaygın kullanmasını sağlamak adına araç fiyatları çok yüksek tutuluyor. Ev fiyatları 300.000 Singapur Doları iken araç fiyatları 150.000 Singapur Doları civarında.

8. Spor yapmayı seven bir ülke

Spor yapmayı seven bir ülke

Singapur halkı, spor yapmayı çok seviyor ve hükümet de kendilerini bu yönde teşvik ediyor. Parkların birçoğu 24 saat açık ve girişler ücretsiz. 7’den 70’e herkes sabahın erken saatlerinden gece saatlerine parklarda kano, yürüyüş ve koşu yapıyor.

9. Singapur yasakları

Singapur yasakları

Singapur’da çıplaklık ve sakız çiğnemek cezaya tabi. Geçmişte bir Amerikalının metro kapısına sakız yapıştırması ve metro kapısı kapanmayınca metronun iki saat gecikmeli çalışması üzerine, tüm ülkede sakız çiğnemek ve sakız ticareti yasaklanmış. Metro arızasına sebep olan Amerikalının, aynı günlerde Singapur’da bulunan Bill Clinton’un tarafından ceza alması önlenmek istense de, Amerikalı kırbaç ve hapis cezasına çarptırılmış. Singapur’da kırbaç cezaları, bir robot tarafından uygulanıyor. Geçmişte kardeşin kardeşi kırbaçlamak durumunda kalması ve kırbaç şiddetinin yeteri kadar güçlü olmaması, Singapur’u kırbaç robotu buluşuna itmiş.

10. Çokkültürlülük ve eşitlik

Çokkültürlülük ve eşitlik

Singapur’da Müslüman, Budist ve Araplar barış içerisinde yaşıyor. Bu barış ve huzur ortamı, hükümetin başarılı politikalarının bir sonucu. Hükümet, her bir bölge için eşit derecede kota koymuş ve Singapur’da her din mensubundan her bölgede eşit oranda nüfusun yaşaması ve herkesin, diğer dinlerin bayramlarını da kutlaması için ev almak için başvuru yapanları bizzat bu açıdan değerlendiriyor.

Bonus: Singapur’da dilenci yok

Singapur Havayolları haftanın hergünü İstanbul’dan tarifeli seferlerle Singapur’a uçuyor. Singapur sadece 1 gecelik konaklama veya aktarma yeri olarak değil de başlıbaşına bir tatil destinasyonu olduğunu hatırlatmamıza izin verin.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here