Asya Singapur Singapur Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

Singapur Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

25994
11

Singapur, Malay Yarımadası’nın güney ucunda yer alan, Asya’nın önde gelen iş, eğlence ve tatil merkezlerinden birisi. Yüksek gökdelenlerin, devasa alışveriş merkezlerinin, lüks oteller ve plazaların her yandan yükseldiği bu ülke, bugün dünya genelinde en önemli ticaret, finans ve liman kentleri arasında yerini almayı başarabilmiş.

Asya ülkelerinin karakteristik özelliklerini pek de taşımayan, yüksek hayat standartları ile bilinen Singapur, nefis doğası, çok çeşitli ve ilginç tema parkları ve alanları, sunduğu eğlence ve zengin deneyim seçenekleriyle her yıl milyonlarca turisti misafir ediyor.

Singapur Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

1. Singapur sürekli büyüyor

Singapur Hakkinda
Marina Bay, Singapur

Singapur sürekli hacim olarak büyüyen bir ülke. Altmışlı yıllardan bu yanan ülkenin 581 km karelik yüz ölçümü, yaklaşık 710 km kareye çıkmış. Arazi doldurma çalışmaları sayesinde ülke, adanın eski büyüklüğünün neredeyse iki katına ulaştı. Singapur, yaptığı uzun vadeli planlamalarla 2030’da 100 km kare daha büyümeyi hedefliyor. Yapılan arazi doldurmalarının en mükemmel örneği olarak Marina Bay bölgesi gösteriliyor. Bunun için her yıl milyonlarca metre küp toprak ve taş Malezya’dan ithal ediliyor.

2. Singapur’da 4 resmi dil var

Singapur Dili
Singapur kozmopolit bir ülke

Oldukça zengin bir tarih ve kültüre sahip olan Singapur 4 resmi dile sahip. İngilizce, Çince, Malayca ve Tamil dillerinin bir arada kullanılıyor olması burada yaşayanların etnik çeşitliliğiyle de yakından ilgili. Buraya ilk yerleşenler Malaylar olduğu için Malayca resmi dil ilan edilse de şimdilerde ülkede Çinli nüfusun fazla olması nedeniyle en çok konuşulan dil Çince.

Malay ve Çinlilerden sonra ise Hintliler geliyor ve bu etnik grup da Tamilce denilen bir Hint dili kullanıyor. Bunun yanı sıra Singapur’da yaşayan hemen herkes iyi ya da kötü İngilizce biliyor. Singlish olan bu dilin bazen anlaşılması gerecekten zor olabiliyor. 4 dilde de eğitim veren okullar olsa da üniversite ve iş yerlerinde genel olarak uluslararası dil kabul edilen İngilizce kullanılıyor.

 3. Singapur Aslanlar Şehri olarak biliniyor

Singapur Hakkinda Bilgi
Singapur’un sembollerinden biri olan Merlion, Singapur

Singapur, kurulduğu dönemlerde, Cava dilinde deniz kenti anlamına gelen “Temasek” olarak adlandırılmış. 1299’dan sonra adayı ziyaret eden Endonezya Kralı, burada gördüğü ilk hayvanı aslana benzeterek onun adını vermeye karar vermiş. Sanskritçe olan “Singapura” kelimesi aslında “Singa Pura” yani “Aslan Ülke” anlamına geliyor, ancak adada aslanların yaşadığına dair hiç kanıt bulunamamış. Şimdilerde, kentin simgesi haline gelen, yarı balık yarı aslan olan, Merlion isimli 6 metrelik aslan heykeli, Raffles Meydanı’nda ziyaretçilerin birlikte en çok fotoğraf çektirdiği yerlerden birisi.

4. Nüfus patlaması

Singapur Nüfus
Singapur’un toplam 6 milyon nüfusu var

Singapur’un kurucusu olarak bilinen Sir Raffles Stamford 1826’da Singapur Nehri’nin kıyısına geldiğinde, adanın nüfusunun yalnızca 1,000 Malaylı ve yaklaşık 30 Çinli’den oluştuğu biliniyor. Günümüze baktığımızda bu rakam neredeyse 6 milyona yükselerek oldukça büyük bir nüfusa ulaşmış. Nüfusun %74’lük bir kısmını oluşturan Çinliler, çoğunluğu elde tutuyor. Ülkede yer alan şirketlerde çalışan çok sayıda expat da Singapur nüfusunun artış sebeplerinden birisi.

5. Dünyanın altıncı zengin ülkesi

Singapur Milli Geliri

İstikrarlı siyasi ve ekonomik yapısı, gelişmiş hizmet sektörü, sunulan altyapı imkanları ve kurmuş olduğu geniş ticaret ağı sayesinde küçük bir adayı büyük bir ekonomiye dönüştüren Singapur, kişi başına düşen milli gelirde dünyanın altıncı zengin ülkesi.

Dünyanın bu yirminci en küçük ülkesinde, ortalama kişi başı yıllık gelir 56,522 Dolar civarında. Singapur Havayolları, Banyan Tree, Tiger bira gibi dünya çapında ünlü markaları var. Burası, küresel toplantı ve etkinlik alanı olarak da öne çıkan yerlerden.

6. Adanın yarısından fazlası ormanlarla kaplı 

Singapore Botanic Gardens
Singapore Botanic Gardens

Singapur “Bahçe İçindeki Ülke adıyla anıldığını sık sık görebiliyoruz. Bu ufacık ülke  1,3 milyondan fazla ağaca sahip, hem de bu ağaçların 178 çeşidi “Miras Ağaçlar” listesinde bulunuyor. Yeşile verilen önemi tahmin edin artık.

Bu şehir devletinde oldukça büyük bir Botanik Bahçesi yanında, ayrıca Ulusal Orkide Bahçesi de göz kamaştırıyor. Hele bir de Gardens Bay the Bay denilen bir yer yapmışlar ki, ben bu yeri insan eliyle yapılan göz kamaştırıcı şeyler listesinde ilk sıralara yerleştiriyorum.

7. Gökdelenlerin çatısında dahi bahçeler var

Singapur Gokdelen
Singapur’da bir bina

Singapur, etkileyici yeşilliklerinin arasında yüksek katlı çok sayıda gökdelene sahip. Şehirde yol kenarında durum da gökdelenlere bakayım deseniz onları görmeniz zor, zira hemen yer boş alanda dev yaşlı ağaçlar yükseliyor. Yine bu gökdelenlerin çatılarında 50 hektarlık alandan büyük bahçeler yapmış adamlar.

Gökyüzünden şehre baktığınızda nerdeyse gördüğünüz tek şey yeşil renk oluyor. Gökdelenlerin çoğu iş merkezi olsa da, bazılarının en üst katları nefis manzaraya sahip, restoran ve bar olarak kullanılıyor.

8. Eyfelden daha uzun, 4,5 jumbo jet alacak kadar geniş

Marina Bay Sands
Marina Bay Sands

Singapur’un en iyi manzaralarından birine sahip olan Sands SkyPark, üç kuleli olan dünyaca ünlü Marina Bay Sands Hotel’in tepesine kurulmuş mimari bir şaheser. Yaklaşık 1-2 hektarlık alana kurulan ve dünyanın en ünlü havuzlarından birine ev sahipliği yapan SkyPark, Eyfel Kulesi’nden daha yüksekte ve yaklaşık 4 buçuk A380 jumbo jetinin park edilebileceği kadar geniş bir alana sahip. Bu, dünyadaki en büyük kamusal çatı alanı olma özelliğini de beraberinde getiriyor. Buradan Singapur’un nasıl bir yer olduğunu görmek mümkün.

9. Bukit Timah Tepesi

Bukit Timah
Bukit Timah

En yüksek doğal noktasının 164 metrelik Bukit Timah Tepesi olan bölge, Kuzey Amerika Kıtası’nın sahip olduğundan daha fazla ağaç türüne ev sahipliği yapıyor. Doğa severler için vazgeçilmez alanlardan olan bu yere ek olarak ada, yeşillikler içindeki MacRitchie Rezervuarı, Sungei Buloh ve Bukit Brown mezarlığına da sahip.

10. Singapur gezilecek yerler

Singapur Gezilecek Yerler

Singapur, ne yazık ki bir çoğumuz için geçerken uğranılacak bir yer olarak tanımlanıyor. Oysa kendisi küçük olsa da, yapılan uzun vadeli planlamalar ve sürdürülebilir turizm projeleriyle, haftalar ayırsanız bile hala yapabilecek şeyleriniz olan bir ülke.

Singapur’da gezilecek yerlerin başında, dünyanın ilk gece gezilebilen hayvanat bahçesi olan Singapur Hayvanat Bahçesi; dünyanın en büyük gözlem evinin bulunduğu Jurong Kuş Parkı; zengin bitki, çiçek ve ağaç çeşitleriyle bir doğa cenneti olan Botanik Bahçesi ile Ulusal Orkide Bahçesi ve yine dünyanın en büyük insan yapımı şelalesi olan Cloud Forest‘e ev sahipliği yapan Gardens bay the Bay geliyor.

Marina Bay bölgesi, Chinatown, Sentosa Adası, Clarke Quay, Little India ve Raffles Hotel’i de listeye ekleyebiliriz. Ayrıca Singapur’da gezilecek yerler arasında Sri Mariamman Temple, Peranakan Museum, National Museum of Singapore ve Asian Civilisations Museum gibi müze ve kültürel yerleri eklemek gerekiyor.

11 YORUMLAR

  1. Almanya’da yasiyorum. Singapur’da is kurma düsüncem var, basarili olmak icin cok calismam arastirmam gerekiyor. Sonucu buradan yazarim.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here