Asya Singapur Singapur Gezisi Hakkında Pratik Bilgiler

Singapur Gezisi Hakkında Pratik Bilgiler

1471
0

Singapur’da özellikle dikkat edilecek önemli bir konu, yerlere çöp atmamak. Singapur, bu konuda özellikle çok hassas ve yerlere çöp atmanın cezası 1,000 Singapur Doları. Yıllar öncesinde metro kapısına yapışan bir sakız yüzünden tüm metronun kapatılması sonrasında Singapur’da sakız satışı yasaklanmış. Kişisel kullanım için ülkeye sakız sokulabiliyor ancak çiğnedikten sonra mutlaka çöpe atmak gerekiyor.

Kamu binalarında ve birçok binada sigara içmek yasak ve yasaklanmış alanlarda sigara içmenin cezası 1,000 Singapur Doları. Çoğu restoran ve barın sigara içilebilecek terasları bulunuyor.

Singapur Hakkinda Bilgiler

Singapur’u, politikasını ve yöneticilerini uluorta eleştirmek çok hoş karşılanmayabilir. Singapurlular kendi ülkeleri hakkında çok rahat eleştiri yapıp, şakacı davransalar da “konuk” olarak dışardan gelen eleştirilere pek sıcak bakmayabiliyorlar. Yalnızca sorulduğunda fikir beyan etmek ve negatif yorumlardan olabildiğince kaçınmak gerekiyor.

Gerekli kıyafetler

Singapur’un bunaltıcı havasında hafif kıyafetler tercih edilmeli. Özellikle yağmurlu sezonda olmak üzere, her daim şemsiye taşımak tavsiye ediliyor.

Güvenlik

Singapur’da suç oranı oldukça düşük. Gece sokaklarda tek başına yürümek güvenli. Ancak düşük suç oranı demek, suç oranının sıfır olduğu anlamını taşımıyor. Kalabalık kaldırımlarda ya da metro vagonlarında çanta ve cüzdanları temkinle taşımakta yine de yarar var.

Kırmızı ışıkta karşıdan karşıya geçmek riskli, çünkü bu kanunlara aykırı ve hiçbir sürücü durmak zorunda değil.

Singapur Guvenli

Döviz ve para bozdurma

Singapur’un para birimi, Singapur Doları. 1 cent, 5 cent, 10 cent, 20 cent ve 50 cent ve 1 Singapur Doları değerinde bozuk paraları bulunuyor. 2, 5, 10, 50,100, 100 ve 10,000 Singapur Doları değerinde ise kağıt paraları mevcut.

Singapur para birimi

Singapur’un para birimi, Singapur Doları. 1 cent, 5 cent, 10 cent, 20 cent ve 50 cent ve 1 Singapur Doları değerinde bozuk paraları bulunuyor. 2, 5, 10, 50,100, 100 ve 10000 Singapur Doları değerinde ise kağıt paraları mevcut.

Singapur Para Birimi
Singapur Para Birimi: Singapur Doları

Singapur’da Brunei Sultanlığı’nın parası da geçiyor ancak bozuk para kabul edilmeyebilir. 1 Brunei Doları = 1 Singapur Doları. Birçok alışveriş merkezinde Amerikan Doları, Avustralya Doları, Yen ve Pound da kabul ediliyor.

Bankaların Çalışma Saatleri

Bankalar pazartesi ve cuma arası 09:30-15:00, cumartesi günleri 09:30-12:30 arasında hizmet veriyor. Orchard Caddesi’ndeki bazı banka şubeleri pazar günleri 09:30-15:00 saatleri arasında da açık olabiliyor.

Singapur Hakkinda

Nakit Para Kısıtlamaları

30,000 Singapur Doları’na varan herhangi bir miktarda dövizi ülkeye sokmak konusunda herhangi bir kısıtlama bulunmuyor. Bu tutarın üzerindeki miktarlar ülkeye girişte bildirilmeli.

İthalatı Yasak Ürünler

Sakız, nikotin sakızı, elektronik sigaralar, silah şeklindeki çakmaklar, uyuşturucular, maytap, nesli tükenmekte olan vahşi hayvanlar, pornografik filmler ve dergiler. Ülkeye uyuşturucu sokmak idam cezasına tabi.

Singapur Vergiler Para
Singapore Changi Airport

Bazı ürünlerin ihracatı konusunda özel izin almak gerekiyor. Bu ürünler; hayvansal ürünler, et, meyveler, sebzeler, balık, patlayıcı madde ve silahlar, kurşungeçirmez kıyafetler, oyuncak silahlar, filmler, videolar, video oyunları, ses kayıtları, tıbbi ilaçlar, zehirler, telekominikasyon ve radyo ekipmanları ve radyoaktif maddeler.

İhracatı Yasak Ürünler

Silahlar, patlayıcılar, hayvanlar, telekomünikasyon ekipmanları, film ve videolar, değerli taşlar, uyuşturucular ve zehirli maddelerin ihracatı yasak.

Ülkenin ünlü havalimanı Singapur Changi Airport Uzakdoğu’nun en büyük ulaşım hublarından birisi. Singapur Havayolları her gün tarifeli seferlerle İstanbul’dan Singapur’a uçuyor.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here