Singapur’da görülmesi gereken yerleri listeler ile sınırlamak çok zor. Singapur, görülecek etkileyici yerler ve yapılacak şeyler açısından oldukça zengin. Singapur denildiğinde birçok kişinin aklına aslan heykeli, şehrin sembolü “The Merlion” gelir. Merlion, şehrin bir diğer simgesi Marina Bay Sands SkyPark ve Singapur Dönme Dolabı ve daha birçok popüler ziyaret noktası, Singapur’da görülmesi gereken listelerinin olmazsa olmazlarından.

Yüzölçümü açısından harita üzerinde çok küçük bir alan kaplayan Singapur, zıtlıkları bir arada barındırabilen şehir devlet olarak da biliniyor. Çinlilerin ağırlıklı olarak yaşadığı Chinatown (Çin Bölgesi) ve Hintlilerin Bölgesi olarak bilinen Little India (Küçük Hindistan), Singapur’un etnik çeşitliliğini simgeleyen ve her iki ülkenin de mutfağını ve kültürünü Singapur’a taşımış olan rengarenk semtler. Singapur’un gece hayatı da aynı oranla çeşitlilik ve canlılık barındırıyor.

Singapur’da Görülmesi Gereken Yerler

1. Marina Bay

Singapur’da Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Singapur’un meşhur Marina Bay bölgesi, şehrin en gösterişli ve şaşaalı yüzünü görmek için doğru adres. Kozmopolit şehir Singapur’un hızlı gelişimi, tüm Marina Bay bölgesinin hızla yükselmesine ve adını duyurmasına yardımcı olmuş. Marina Bay Sands Oteli, bölgenin yıldızı ve odak noktası.

5.5 milyar Singapur Doları değerindeki yapı, çevrede görülecek birçok yeri etrafına toplamış durumda. Bilim Müzesi, casinolar, çeşitli alışveriş, yeme-içme ve eğlence mekanları, Marina Bay Sands Oteli’nin çevresinde yer alıyor. Singapur resimlerinde görülen ışık gösterilerini yerinde izlemek için akşamları 20.00’de mutlaka Marina Bay’de olmak ve olağanüstü gösteriyi kaçırmamak gerekiyor.

2. Clarke Quay

Clarke Quay, Singapur

Singapur Nehri’nin çevresindeki Clarke Quay Bölgesi çok hareketli. Clarke Quay’de bar ve restoranlar, butik mağazalar, eğlence mekanları bulunuyor. Singapur’u ziyaret edenlerin gözdelerinden olan bölge, nehir kenarından Singapur’u izleme fırsatı sunuyor.

3. Chinatown

Chinatown, Singapur

Chinatown (Çin Bölgesi) Singapur’un ikonlaşmış bölgeleri arasında sayılıyor. Muhteşem alışveriş imkanları ve uygun fiyatlı mağazaları olan bölgede aynı zamanda Çin mutfağının lezzetleri denenebiliyor. Pagoda Caddesi’ndeki Chinatown Mirası Merkezi’nde, bölgenin tarihi hakkında bilgi sahibi olunabiliyor.

Merkezde, Çinli göçmenlere, onların zorlu yaşam şartlarına ve Singapur’un kuruluşundaki katkılarına dair detaylı bilgiler sunuluyor. Bölgenin diğer popüler noktaları; Singapur’un en eski tapınağı olan Thian Hock Keng Tapınağı, Buddha Tooth Relic Tapınağı ve Maxwell Caddesi Yeme-İçme Merkezi.

4. Gardens by the Bay

Gardens by the Bay, Singapur

2012’de Dünya Mimari Festivali’nde yılın yapısı seçilen Gardens by the Bay, devasa, renkli ve fütüristik bir park. Ünlü Supertree’ler (Süper Ağaçlar) muazzam yeşillikte ve renklerdeki bahçeleri yukarıdan izleme fırsatı sunuyor. Devasa deniz kabuğu şeklindeki seraların içerisinde yüzlerce çeşit bitki ve çiçek keşfedilmeyi bekliyor.

5. The Merlion

The Merlion, Singapur

Merlion, bir heykelden çok daha fazlası. Singapur’un efsanevi sembolü olan Merlion, Singapur’un en güzel manzaralarının görülebileceği nehir kıyısında yer alıyor ve bu sayede en çok fotoğrafı çekilen noktalardan.

Yılda milyonlarca turist çeken Merlion muhtemelen sonsuza dek Singapur’da görmeden dönülmemesi gereken yerler arasında adını geçirecek. 70 ton ağırlığındaki heykel odak noktası olmasına rağmen, çevresindeki Marina Bay Sands manzaları teraslı alan da oldukça keyifli.

6. Little India

Little India, Singapur

Küçük Hindistan, Singapur’un en renkli ve en heyecan verici bölgelerinden. Singapur Nehri’nin doğusunda yer alan bölge, Tamilce yazılı işaretleri, rengarenk binaları, Hint mutfağına özgü kokularıyla hemen kendini belli ediyor. Bölge hem 7/24 açık olan Mustafa Centre Alışveriş Merkezi ile alışveriş sevenlerin ve Hint mutfağını deneyimlemek isteyenlerin gözdesi.

7. Jurong Kuş Parkı

Jurong Kuş Parkı, Singapur

Güneydoğu Asya’nın en çok kuş çeşidine ev sahipliği yapan Jurong Kuş Parkı, Jurong Tepesi’nde yer alıyor. Dünyanın en büyük kuş kafesi bu kuş parkında görülebilir. Kuş parkında, kuşçuluğa dair animasyonlar da seyredilebiliyor. Park özellikle aile ziyaretleri için çok uygun.

8. Lau Pa Sat Pazarı

Lau Pa Sat Pazarıi Singapur

Güneydoğu Asya’nın Viktorya dönemlerinden kalma en büyük filigran dökme demir yapısı Lau Pa Sat, tam bir lezzet durağı. İskoçya’da inşa edilen yapı, 1894 yılında Singapur’a sevk edilmiş. Zaman içerisinde tadilat gören yapı, Singapur’daki her türde lezzetin denenebileceği popüler bir yeme içme pazarı.

9. Changi Müzesi ve Tapınağı

Changi Müzesi ve Tapınağı, Singapur

Changi Müzesi ve Tapınağı, Japon işgali zamanlarını gözler önüne seriyor. Tapınak ise, II. Dünya Savaşı’nda esirlerin inşa ettiği tapınağın bir replikası.

10. Club Caddesi ve Ann Siang Tepesi

Club Caddesi ve Ann Siang Tepesi, Singapur

Chinatown/Çin Bölgesi olarak adlandırılan bölgenin Club Caddesi ve Ann Siang Hill Tepesi, dar ve tarihi sokaklarda birçok restoran ve barın bulunduğu, Singapur’un gözde bölgelerinden.

11. Tapınaklar

Tapınaklar, Singapur

Singapur’un merkezinde yürüyüş yapıldığında dahi, Singapur’un kültürel çeşitliliğin yansıması olarak birçok Budist ve Hindu tapınağı, cami, Anglikan ve Katolik kilisesine rastlamak ve keşfetmek mümkün.

12. Fort Canning Parkı

Fort Canning Parkı, Singapur

Bir zamanlar Malay krallarının kalesi olan Fort Canning Parkı 2.8 hektarlık alanı kapsıyor. Şehrin sıcaklığından kaçarak hem yemyeşil parkta serinlemek, hem de Singapur’un İngiliz sömürgesi olduğu zamanlardan kalma kaleyi ve 19. Yüzyıl Hristiyan mezarlığını ziyaret etmek mümkün.

13. Istana Hükümet Binası

Istana Hükümet Binası, Singapur

Yılda beş kez halka açılan Istana Binası, 1869’da inşa edilmiş ve neoklasik bir yapıya sahip. Geniş bir alanda yer alan binada büyük bir golf sahası da bulunuyor.

14. Johore Cephesi

Johore Cephesi, Singapur

Bir zamanlar Singapur’un savunmasında yardımcı olmuş üç “canavar savaş topundan” birinin replikası Johore Cephesi’nde görülebiliyor. İngilizler tarafından 1939’da yapılmış olan savaş topları, 32 kilometre uzaklığa 38 cm’lik topları fırlatabiliyordu.

Cephede, mühimmat deposu olarak kullanılan ve silah mevzi olarak kullanılan labirent de ziyaret edilebiliyor. Savaş toplarının orjinalleri, Singapur Japonlara yenilmeden önce İngilizler tarafından imha edilmiş.

15. Singapur Ulusal Müzesi

Singapur Ulusal Müzesi

Singapur Ulusal Müzesi, yalnızca sanat koleksiyonlarının sergilendiği bir müze değil; aynı zamanda müzede birçok festival ve etkinlik düzenleniyor.

16. Ulusal Orkide Bahçesi

Ulusal Orkide Bahçesi, Singapur

Singapur Botanik Bahçesi içerisinde yer alan Ulusal Orkide Bahçesi, yeryüzünün en büyük orkide koleksiyonunun yer aldığı bahçe. 52 hektar büyüklüğünde alana yayılmış olan botanik bakçede muhteşem bir bitki çeşitliliği mevcut. Cumartesi günleri botanik bahçede ücretsiz turlar düzenleniyor.

17. Parlamento Binası

Parlamento Binası, Singapur

Singapur Nehri boyunca yürüyüş yapılarak, şehirde koloni zamanlarından kalma izler sürülebiliyor. Singapur’un en eski binası, 1820’lerde inşa edilen Parlamento Binası da bu rotada yer alıyor. Parlamento Binası’nı turlar eşliğinde gezmek de mümkün.

18. Raffles Oteli

Raffles Oteli, Singapur

Singapur’daki Raffles Oteli, dünyanın en ünlü otelleri arasında sayılıyor. Resmi giyinme şartı ile Singapur’un muhteşem manzarası eşliğinde otelin barında Singapur’a özgü bir kokteyl olan Sling’i tatmak, Singapur ziyaretinde mutlaka yapılması gerekenlerden.

19. Kampong Glam

Kampong Glam, Singapur

Kampong Glam, Arap ve Müslüman toplumların izlerinin hakim olduğu, Singapur’da pazar ve çarşıların en rahat keşfedilebileceği yerlerden. Kampong Glam’ın kalbi Sultan Camii, çok sayıda Türk restorantı ve nefis kafelerin yer aldığı Arab Street; kafeleri ve renkli görüntüsüyle ilgi çekici sokak Haji Lane; Hindu tapınağı Kwan Im Thong Hood Cho ve Malay Heritage Centre görmeniz gereken yerlerden bazıları.

20. Orchard Caddesi

Orchard Caddesi, Singapur

Singapur’un Fifth Avenue ya da Oxford Caddesi olarak bilinen dünya standartlarındaki alışveriş caddesi; Orchard Caddesi. Lüks alışveriş merkezleri ve mağazalarını, bir dizi restoran ve cafeyi bu caddede bulmak mümkün.

Singapur’a özgü bir kokteyl olan “Singapore Sling”inin tadılabileceği Raffles Oteli, ve gece hayatının merkezi Clarke Quay en sevilen yerlerden. Singapur Havayolları haftanın hergünü İstanbul’dan tarifeli seferlerle Singapur’a uçuyor. Bu noktaları ve daha fazlasını, Singapur’da Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler listesi yardımıyla keşfedin!

3 YORUMLAR

  1. Hong Kong’a giderken birkaç saatliğine Singapur havalimanında bulundum. Gördüğüm en ilginç havalimanlarından biriydi. Botanik parkı gibiydi.Envai çeşit tropikal çiçekler, bitkiler… Sadece burayı görmek için bile Singapur’a gidilir.

  2. Singapur kesinlikle en merak ettiğim ülkelerin başında geliyor. Yalnız çok pahalı olması kafamı karıştırıyor. Bu güzel yazı için teşekkür ederim.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here