Dünyanın en gelişmiş ve refah seviyesi yüksek ülkelerinden olan Singapur, Malezya Yarımadası’nın güney ucunda bulunan Günay Asya adalarında bulunuyor. Benzer coğrafyadaki ülkelerin karakteristik özelliklerini taşımayan Singapur, yüksek standarttaki yaşam kalitesi sunan bir şehir devleti.

1965’te bağımsız bir cumhuriyet olarak kurulan Singapur, Asya ile Okyanusya arasında bir köprü konumunda. Sadece bulunduğu coğrafyada değil, tüm dünyada önemini koruyan ticari ve turistik bir yer olan Singapur, serbest ticaret politikası ile bu özelliğini güçlendiriyor.

Singapur Gezi Rehberi

Bugün Güneydoğu Asya’nın ekonomi anlamındaki başarı öyküsü sayılan bir ada ülkesi olan Singapur’un uzun bir ticari geçmişi bulunuyor. Avrupalılar Singapur topraklarına ayak basmadan yüzyıllar önce Çinli tüccarlar burayı çoktan ziyaret etmeye başlamışlardı. Detaylar çok bilinmese de, günümüzde Endonezya ve Malezya olarak bilinen ülkelerin krallıkları Singapur üzerinde hâkimiyet kazanmaya çalışmış.

Göz at: Singapur Hakkında İlginç Bilgiler

Portekizliler bölgeye on altıncı yüzyılın başlarında ayak basmışlar ve Singapur’un batı kıyısındaki Melaka isimli bölgeyi ticaret limanı haline getirmişler. Portekizlilerden sonra Hollandalılar ve onların ardından 1818’de, son bulan Napolyon Savaşları’nı takiben İngilizler Singapur’a ilgi duymuşlar.

Sir Stamford Raffles’ın planları dâhilinde, Singapur’da o dönemlerde İngiltere hâkimiyeti altında olan Melaka ve Penang önemli limanlar haline gelmiş. Raffles, Singapur’u etnik bölgelere ayırdığı zaman da dâhil olma üzere kısa bir süre geçirmesine rağmen, aldığı kararların Singapur’un bugün geldiği noktada önemli bir rol oynadığı biliniyor.

Singapur’un İngiliz hâkimiyeti altında bulunduğu dönemde, ülke çok sayıda Çin ve Hintli göçmen almış. O dönemlerdeki yaşam şartları oldukça güç olsa da, göçmenler için ülkeyi cazip kılan para kazanma olanakları olmuş. Zaman içerisinde, günümüzde de geçerli olan standartların korunduğu çalışma etiği koşulları geliştirilmiş.

Singapur Gezi Rehberi

Düzenli ve gelişmiş şehir yapısıyla dikkat çeken Singapur, bin alışveriş merkezli ada olarak anılıyor. Bir zamanların balıkçı kasabası olan Singapur, 1819’da İngiliz şirket temsilcisi Sir Stamford Raffles tarafından ticari bir durak olarak kurulmuş. Elmas şeklindeki ada, günümüzde başarı öyküsü olarak gösteriliyor. Aslanlı şehir olarak da bilinen Singapur, yüksek refah sunan sınırlarında Avrupalı, Çinli, Malay, Hint, Arap ve Türklerden oluşan nüfusu ile kozmopolit bir yapıda.

Singapur’daki etnik çeşitlilik şehri ziyaret edenler için farklı bir deneyim yaşatıyor. Giyimden yemeğe, aksandan fiziksel özelliklere kadar her renk ve görüntü, şehir için oldukça sıradan. Farklılıklar beraberinde çok kültürlülüğü, hoşgörüyü ve tüm zevklere hitap eden renkli bir dünyayı da beraberinde getirmiş.

Singapur Gezi Rehberi

Şehir içi otobüsler ve gelişmiş metro ağı şehirde gezmenin en kolay yollarından. Tek biletle aktarmalı olarak ulaşım imkânı sunuluyor olması da işleri kolaylaştırıyor.

Her mevsim yağışlı bir iklime sahip olan Singapur’da bu duruma karşı önlem almak gerekiyor. İnce bir yağmurluk ve taşıması kolay şemsiye tüm seyahat boyunca işinizi kolaylaştıracak. Dışarıdaki nemli ve sıcak havaya karşın kapalı mekânlardaki aşırı soğuk hava dalgasına karşı şal ya da ince bir polar taşımalısınız.

Singapur Gezilecek Yerler

Singapur adasının yarısından fazlası parklardan, çiftlik alanlarından, tarlalardan, bataklıklardan ve yağmur ormanlarından oluşuyor. Adanın kuzeyinde bulunan Singapur Ulusal Orkide Bahçesi,  Singapore Botanic Gardens ve Night Safari, 3600 çeşit hayvana sahip bir hayvanat bahçesi. 28 hektar genişliğindeki yağmur ormanlarının içerisindeki bitki ve hayvanlar zihninizden çıkmayacak. Singapur gezilecek noktalar arasında yer alan Singapore Zoo da özellikle çocuklu ailelerin Singapur gezilecek yerler listesinde yer almalı.

Şehrin en önemli bölgeleri arasında, Arab Street, Chinatown, Colonial District, Orchard Road ve Little India bulunuyor. Asya’nın en büyük tüp akvaryumunun bulunduğu Sentosa Adası, dünyanın en ünlü eğlence parklarından biri. Tropikal deniz canlıları, köpekbalıkları, dev kaplumbağalar ve piranaları yüzerken görebilirsiniz. Singapur yapılacak şeyler listesine girmeye aday diğer bir etkinlik de dünyanın en büyük dönme dolaplarından biri olan Singapore Flyer.

1. Marina Bay

Marina Bay, Singapur

Şehirde görülmesi gereken en güzel yerlerden Marina Bay, panoramik görüş için oldukça ideal. Swiss Otel’in en üst katındaki restoran bu manzarayı gözlemlemek için en güzel noktalardan biri. Ancak ilgi ve yoğunluktan dolayı rezervasyon yaptırmakta yarar var.

2. Gardens By The Bay

Gardens By The Bay, SingapurGardens By The Bay, Singapur

Marina Reservoir yanında konumlanan Gardens By The Bay, eşi benzeri olmayan bir yer. Büyülü atmosfere sahip bu yerde yeşilin her tonuna tanıklık edebilirsiniz. Bitkilerin insanlarla ilişkisi ve türlerin ekosistem içerisindeki çeşitliliğini konu edinen iki farklı bölümden oluşan tematik parkta tüm günü keyifle geçirmek mümkün.

3. Ulusal Orkide Bahçesi

Ulusal Orkide Bahçesi, Singapur

Cluny Road’da yer alan Singapur Ulusal Orkide Bahçesi dünyanın en büyük orkide bahçesi olarak biliniyor. Devasa bir alana yayılmış olan bahçede çok çeşitli orkideler görmeniz mümkün. Singapur’un sembolü hâline gelen orkide bitkisinin birbirinden güzel düzenlemelerini göreceğiniz bu bahçe adeta bir cennet.

4. Sentosa Rekreasyon Parkı

Singapur Sentosa Rekreasyon ParkıSingapur Sentosa Rekreasyon Parkı

Göz alıcı gökdelenler, her daim çalışmakta olan rıhtımlar, “supertrees” olarak adlandırılan ve güneş enerjisinden yararlanan fütüristik ağaçlar gibi en görülesi yerler, Singapur’un güneyinde yer alıyor. Anakaranın açıklarında ise, Sentosa Rekreasyon Parkı ve 60 küçük ada daha bulunuyor. Bu adaların kimisi güzel kumsallardan ve parklardan oluşuyor, kimisi ise petrol ürünlerinin rafine edilmesi amacıyla kullanılıyor. Üzerinde Universal Stüdyoları ve daha pek çok eğlence noktası barındıran Sentosa Adası, gerek erişkinler gerekse de çocuklar için tam bir eğlence rotası.

5. Raffles Place

Raffles Place, Singapur

Singapur Nehri’nin güneyinde yer alan Raffles Place, Singapur’un en uzun yapılarına ve Republic Plaza, UOB Plaza ve UOP Center gibi önemli mekânlarına ev sahipliği yapıyor. Özellikle de North Bridge Road üzerinde, koloni dönemi mimari tarzı ile inşa edilen ve birbirine bahçelerle bağlanan iç içe geçmiş yapı topluluğundan oluşan Raffles Otel yer alıyor. Otelde pek çok restoran, kafe, bar ve mağazalar bulunuyor. Long Bar, Singapore Sling adını taşıyan kokteyli ve bara gelenlerin yedikleri çerezlerin kabuklarını yere atmaları geleneği ile ünlü. Otelin en üst katında bir müze, Raffles City’nin karşısında ise ilginç yapı topluluğu olan Chijmes bölgesi yer alıyor.

6. Orchard Caddesi

Orchard Caddesi, Singapur

1830’larda üzerinde bulunan orkide ağaçlarından adını almış olan Orchard Caddesi, Singapur’daki en önemli alışveriş bölgelerinden. Devasa oteller, farklı ve çok katlı alışveriş merkezleri, lüks mağazalar, kafe ve restoranların bulunduğu cadde yılbaşı süslemeleri ile de meşhur. Orchard Caddesi’nde Singapur Ulusal Müzesi ile Singapur Sanat Müzesi’ni ve bazı fotoğraf sergilerini ziyaret edebilirsiniz.

7. Aslan Heykel

Aslan Heykel, Singapur

Raffles Bölgesi’nde, Singapur Nehri’nin kenarında bulunan Merlion, altı denizatı, üstü aslan şeklinde ilginç bir heykel. Altmış metre uzunluğa sahip olan ve nehrin kuzey kısmında bulunana heykel, Singapore Turizm Board tarafından 1964’dan bu yana şehrin simgesi olarak belirlenmiş. Yarı aslan yarı balık olan bu simgenin, Aslan bölümü Singa Pura’yı (Aslan Şehir’i), balık bölümü ise Temasek’i (Deniz Şehri’ni) temsil ediyor. Heykelin bunduğu alandan karşı tarafa doğru baktığınızda, Esplanada Kültür Merkezi ve Marina Square’i görebilirsiniz. Ayrıca fıskiyenin sağ yanında da körfezin her iki tarafını birbirine bağlayan uzun köprü Benjamin Sheares Bridge yer alıyor.

8. Asya Medeniyetleri Müzesi

Asya Medeniyetleri Müzesi, Singapur

Asya kültürleri ve uygarlıkları temalı on galeriye sahip olan Asya Medeniyetleri Müzesi Güneydoğu Asya, Çin, Hindistan ve Sri Lanka kültürlerini yakından tanıyacağınız bir mekan. Ulusal miras konusunda Singapur’un incisi olarak kabul edilen müzede, bronz Buda büstünden heykellere, geleneksel kıyafetlerden eşyalara dek iki bin parçaya yakın zengin bir koleksiyon sergileniyor. Müzenin karşısında ise Victoria Theatre ve Victoria Concert Hall bulunuyor.

9. Çin ve Hint Mahalleleri

Çin ve Hint Mahalleleri, Singapur

Her geçen gün modernleşen ve gelişen Singapur’da Chinatown ve Little India bölgeleri geçmişin izlerinin görülebildiği son yerler olarak koruma altında. Yasalarla korunan bu yerler Uzakdoğu ve New York’un ara sokaklarından esintiler taşıyor. Bu mahalleler kaliteli Çin malları, uygun fiyatlı elektronik eşyalar ve otantik havasıyla mutlaka görülmeli.

10. Clarke Quay

Singapur Gezi Rehberi Clarke Quay

Singapur Nehri’nin iki yakasından biri olan Clarke Quay’da sıralanan restoranlarda özel içkiler, yerel lezzetler ve farklı çeşit dondurmalarla keyif yapabilirsiniz. Bu noktadaki tüm yapılar eskiden Çinli tüccarların depolarıymış. Her biri restoran, kafe, bar ve eğlence merkezine dönüştürülen depolardan oluşan bu yer hoşça vakit geçirmek için bir alternatif.

Singapur’a ne zaman gidilir

Singapur ziyareti planlarken iklimi çok fazla göz önünde bulundurmak gerekmiyor. Kasım ve Aralık arasındaki zaman dilimi daha fazla yağmur alıyor olsa da, genel anlamda mevsimler arası çok fazla fark bulunmuyor. Singapur’un meşhur yeşillikleri, çiçekleri ve bitkileri tüm yıl canlılığını koruyor.

Göz At: Sinpapur’a Ne Zaman Gidilir

Singapur’da kültürel deneyim için ise, Ft. Canning Parkı’nda WOMAD Festivali’ni ağustos ayında, Uluslararası Sanat Festivali’ni haziranda, Singapur Film Festivalini nisanda ziyaret etmek en doğru zaman seçimi. Mükemmel bir lezzet deneyimi için Temmuz ayında düzenlenen Singapur Yemek Festivali öneriliyor.

Singapur’a Ne Zaman Gidilir

Ekvator’a yalnızca yüz yirmi dokuz kilometrelik bir mesafede yer alan Singapur ya sıcak ya da çok sıcak. Günlük ortalama hava sıcaklığı 26.6°C; sıcaklık öğleden sonraları 30.7°C’leri buluyor ve günbatımı saatlerinde 23.8°C’e düşüyor. Kuzeydoğu musonunun görüldüğü kasım ve ocak arası aylar nispeten daha serin sayılıyor. Singapur’daki ortalama nem oranı %84.5, en düşük nem oranı ise %65-70 arasına düşüyor.

Singapur, yıl boyu yağış alan bir iklime sahip. En yağışlı aylar Kasım ve Ocak arası. En güneşli ay Şubat ayıyken, en serin hava ise Aralık ayında görülüyor.

Singapur otelleri

Singapur, önceleri birçok gezgin için yalnızca bir aktarma noktasıydı. Ancak günümüzde başlı başına bir seyahat rotası haline geliş durumda. Bu da Singapur’daki otelleri servis alanlarını genişletmeye ve büyümeye sevk etti. Son yıllarda, diğer birçok şehirde de olduğu gibi tasarım odalara sahip butik oteller Singapur’da da yükselişe geçti.

Singapur’daki otel fiyatları New York ve Londra gibi şehirlerle yarışır durumda. İki kişilik süit odaların fiyatı 400$’ın üzerine çıkabiliyor. Mütevazı bir otelin kendine ait banyosu olan odalarının fiyatları gece başı 200$’ı bulabiliyor. Fuar zamanlarında ve Aralık ile Haziran ve Eylül arasındaki aylarda otel fiyatları artış gösteriyor ve boş oda bulmak zorlaşabiliyor. Yine de indirimleri takip ederek daha uygun fiyatlara konaklama fırsatı yakalanabiliyor.

Daha düşük bütçeli konaklama alternatifleri için Chinatown ve Little India bölgeleri uygun yerler.

Singapur yeme ve içme

“Singapurlular yemek yemek için yaşar” sözü oldukça anlamlı. Yemek cenneti olan Singapur’da basit sokak atıştırmalıklarından lüks yemek seçeneklerine kadar geniş bir yelpaze bulunuyor. Dünya mutfaklarından Fransa, Brezilya, İtalya, İrlanda, Japonya, Kore, Tayland, Vietnam, Endonezya, Nepal, Çin, Hindistan ve Malezya’nın yanı sıra Peranakan (Singapur Yerlisi) mutfağı da seçenekler arasında.

Göz at: Singapur Yeme ve İçme Rehberi

Uygun fiyatlı deniz ürünleri ile Singapurluların yemeklerinde sıkça kullandığı zencefil, sarımsak, acı biberle kızartılmış yengeç yerel lezzet olarak öne çıkıyor. Tropik meyvelerden papaya, rambutan, mangosteen, chiku ve durian denenmeli. Taze sıkılmış meyve suları da hemen hemen her köşe başında sizi bekliyor.

Singapur alışveriş

Singapur’un meşhur alışveriş caddesi olan Orchard Road çoğunlukla Fifth Avenue ya da Oxford Caddesi’ne benzetiliyor. Orchard Road, 1830’lu yıllarda adada bulunan orkide ağaçlarından ismini almış. Şehrin en önemli alışveriş bölgesi olarak bilinen bu yerde büyük oteller, çok katlı alışveriş merkezleri, kafe ve restoranlar ile lüks mağazalar yan yana sıralanıyor. Bahçe süslemeleri, heykelleri ve rengârenk çatılarıyla göz alıcı alışveriş merkezleri birer cazibe merkezine dönüşmüş. Günün her saati, yılın her dönemi insan hareketliliğinin sürdüğü caddede kendinizi akışa bırakın. Alışveriş yapmayı sevenler için en uygun zaman, Singapur’daki indirim dönemi olan mayıs sonu ve haziran başı.

Göz at: Singapur Alışveriş Rehberi

Singapur Alışveriş

Ürün çeşitliliği ve rekabetçi fiyatlar sayesinde Singapur tam bir alışveriş cenneti olarak nam salmış durumda. Bali, Çin, Filipinler, Hindistan ve Malezya’dan ithal edilen antik ürünler, batik kumaş ve kıyafetler, kameralar, Çin, Hint ve İran halıları, özel dikim ya da ithal giyim ürünleri, takılar, ayakkabılar, çanta ve cüzdanlar… Singapur’da bulunabilecek ürünler saymakla bitmiyor. Zaman içerisinde Chinatown’dan modern alışveriş merkezlerine geçiş yapan satıcılarla geleneksel alışveriş dokusu kaybolsa da, modern alışveriş merkezlerinin klimalı olması nemli Singapur havasında alışverişi kolaylaştıran etkenlerden.

Elektronik ürünler satın almak için en nokta atışı adresler Funan Digitalife Mall ve Sim Lim Square. Ancak alışveriş seçenekleri elektronik ürünler için alışveriş merkezleriyle sınırlı değil. Bugis Junction bölgesi alışverişten yeme içmeye, eğlenceye, metro istasyonuna kadar her şeyin yer aldığı, gece geç saatlere kadar restoranlarının açık olduğu bir yer.

Kampong Glam’daki Haji Lane’deki butik mağazalar, Sungei Caddesi’ndeki bitpazarı da elektronik ürünlerin tedarik edilebileceği yerlerden. Çoğu outlet, batı tarzında sabit fiyatlara sahip olsa da, bazı mağazalar pazarlık payı bırakıyor. Özellikle Sungei Caddesi’nde pazarlık yaparak çok daha uygun fiyatlı ürünler alınabiliyor. Daha fazla bilgi almak için, Singapur Turizm Ofisi’nin hazırladığı Singapur Alışveriş Rehberi’nden faydalanılabilir.

“GST” olarak adlandırılan ürün ve servis vergisi, çoğu ürün ve servise yüzde yedi oranında ekleniyor. Turist Vergi İadesi merkezleri bu vergiyi turistlere iade ediyor. Ancak bunun için bazı şartlar mevcut. Vergi iadesi talep edebilmek için, üç faturayı geçmemek şartıyla aynı gün içerisinden ve aynı satıcıdan en az 100$’lık alışveriş yapmış olmak gerekiyor. Ürünlerin Singapur sınırları dâhilinde kullanılmaması ve alışveriş esnasında pasaportun gösterilmesi gerekli.

Vergi iadeleri Singapur’dan ayrılırken uçuş öncesinde alınabiliyor. Yeni bir elektronik sistem sayesinde, alışveriş yapan turistlere satıcılar tarafından verilen “eTRS” isimli kart ve fatura ibraz edildiğinde, havaalanındaki elektronik makinadan vergi iadesi alınabiliyor.

Singapur gece hayatı

Singapur’un gece hayatı capcanlı ve rengârenk. Güneydoğu Asya geneline kıyasla, Singapur’daki alkol ücretleri biraz daha pahalı. Şehirde gece hayatının deneyimlenebileceği birçok bari club, disko ve karaoke bar mevcut. “Happy Hour” ya da genellikle hafta ortalarına denk gelen günlerde “Ladies Night’larda” alkollü içecek ve kokteyllerde indirimler yapılıyor. Alkol kullanmayanlar için ise, sokak operaları, kurulan gece pazarları, nehir cruise’leri, sinemalar, tiyatrolar ve uluslararası sahne gösterileri birer alternatif oluşturuyor. Marina Bay ve Sentosa Adası’nda da casinolar hizmet veriyor.

Eğlence için en popüler bölgeler Boat Quay ve Clarke Quay. Bu iki bölge, nehir kenarında konuşlanmış birçok restoran ve hareketli bara sahip. Kampong Glam, Holland Village, Club Street gece hayatının hareketli olduğu diğer bölgeler. Orchard Caddesi yakınındaki mekânlara göz atmak isteyenler için Peranakan ve Emerald Hill Caddesi farklı seçenekler sunuyor.

Singapur Gece Hayatı

Singapur’a nasıl gidilir

İstanbul-Singapur arasında, ülkenin ulusal havayolu şirketi olan Singapore Airlines‘ın direk uçuş seferleri bulunuyor. On bir saatlik bir seyahat sonucunda, dünyanın en iyi havaalanı olarak bilinen Changi Havaalanı’na iniyorsunuz. Singapur’un doğusunda, dünyanın en iyi havaalanlarından biri olarak bilinen Changi Airport bulunuyor. Karayolları ve toplu taşıma sistemi oldukça gelişmiş olan Singapur’dan havaalanı ulaşımı metro, otobüs ve yeşilliklerle çevrili karayolları ile epeyce kolay.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here