Asya Singapur Singapur’un Çinli Yüzü: Chinatown

Singapur’un Çinli Yüzü: Chinatown

2024
0

Singapur, Güneydoğu Asya’da yer alan düzenli ve temiz sokaklara sahip, “bahçeler içerisindeki şehir” ünvanını hak edecek kadar fazla yeşil alan ve parklara sahip, gökdelenleri ile modern bir şehir devleti. Liman ticareti sayesinde oldukça gelişmiş bir ekonomiye sahip olan ve çok eski bir tarihi olmamasına rağmen kendini kısa süre içerisinde geliştirmiş olan Singapur, Asya’nın popüler seyahat rotaları arasında yer alıyor.

Sunduğu alışveriş seçenekleri, küçük bir ülke olması ve ulaşımın gelişmiş metro sistemi sayesinde kolayca sağlanması, dünya mutfaklarından türlü türlü lezzetlerin bulunabilmesi ve yapılabilecek aktivitelerin çokluğu, Singapur’un çok sayıda ziyaretçi almasının sebeplerinden yalnızca birkaçı.

Chinatown, Singapore
Chinatown, Singapore

Singapur’da farklı etnik kökenlere sahip birçok insan bir arada yaşıyor. Çinli, Malezyalı ve Hintlilerin uyum içerisinde bir arada hayatını sürdürdüğü Singapur’da, bu kültürlere ait mahalleler de bulunuyor.

Chinatown (Çin Mahallesi), Little İndia (Küçük Hindistan) ve Kampong Glam (Arap Bölgesi) olarak ayrılan bölgeler, Singapur’da farklı kültürlere tanık olma ve “seyahat içerisinde seyahat etme” imkanı tanıyor.

Chinatown’da çok sayıda mağaza, hediyelik eşya satıcısı, cafe ve restoran bulunuyor. Alışveriş ve uzakdoğu lezzetlerini merak edenler için ideal bir yer.

Chinatown, Singapur’da Çinlilerin kültürünün, mutfağının, tapınaklarının ve mimarisinin görülebileceği ve Singapur’u ziyaret edenlere “mutlaka ziyaret edilmesi gereken” yerler arasında önerilen bir mahalle.

Çin Mahallesini keşfetmeye başlanması gereken yerlerden biri olan Chinatown Heritage Center, Singapur’daki Çinli kültüre dair geniş bilgilerin alınabileceği bir müze. Ayrıca haftanın belli günlerinde ücretsiz Chinatown yürüyüş turları da düzenliyorlar.

Singapore Chinatown

Singapur Chinatown’un Kreta Ater bölgesi, en merkezi ve en turistik yer. Yerel mutfağın en iyi örneklerini buradaki lokantalarda tatmak mümkün. Yine akşamları kalabalık ve canlı olan Chinatown Night Market, rengarenk tezgahlarıyla burada kuruluyor. Oyuncak meraklılarının uğraması gereken bir yer.

Telok Ayer, Çin tapınaklarının yanı sıra bir çok iyi restoranın yer aldığı bir bölge. Geleneksel Çin kültürünün en iyi korunduğu bölgelerden biri olan Bukit Pasoh, şık butik otelleri ve restoranlarıyla oldukça ilgi görüyor. Ann Siang Hill ise sıra dışı dükkanları ve butikleriyle sırt çantalı gezginler arasında daha çok popüler bir yer.

Singapur Chinatown
Thian Hock Keng Tapınağı

Buddha Tooth Relic Tapınağı, Chinatown’da ücretsiz ziyaret edilebilen ve içerisinde Buddha’nın dişinin bir replikasının bulunduğu Budist tapınağı. Bu renkli tapınağı gezmek ücretsiz olsa da, içeride fotoğraf çekmek isteyenlerden ücret talep ediliyor.

Tapınağa girerken mutlaka ayakkabıları çıkarıp dışarıda bırakmak gerekiyor. Yağmur tanrısı Mariamman’a adanmış Sri Mariamman Tapınağı, Singapur’un en eski Budist tapınağı. Rengarenk figürlerle bezenmiş ve dış cephesi oldukça ilgi çekici olan tapınak.

Singapur’un en önemli ve en eski çin tapınaklarından Thian Hock Keng, 1839’da Telok Ayer sokağında inşa edilmiş. Deniz Tanrıçası Ma Zu’ya adanmış tapınağın hemen karşısında ise Singapur tarzı kahvaltının en önemli temsilcilerinden Yun Kun Kaya Toast cafe yer alıyor. Kızartılmış 2 dilim ekmek, çok hafif kaynatılmış yumurta ve biber baharatından oluşan kahvaltı kahve ile birlikte hazırlanıyor.

Singapur Çin Mahallesi
Yun Kun Kaya Toast cafe, Singapur Çin Mahallesi

Chinatown’da, Budist tapınakların yanısıra bir de camii bulunuyor. Özgün mimarisiyle alıştığımız camilerden epeyce farklı olan Jamae Chulia Mosque, 1826’da Güney Hindistan’dan gelen Müslüman Tamil’ler için inşa edilmiş. Daha çok Asya mimarisinin özelliklerini taşıyan yapının cami olduğunu bilmeyenler, dışarıdan gördüklerinde Budist tapınağı olduğunu düşünebilirler.

Çin mutfağını sevenler ya da merak edenler için en güzel noktalardan birisi, Chinatown Food Street (Chinatown Yiyecek Sokağı). Kısaca CFS olarak bilinen Chinatown Food Street, sokağın yüz metrelik alanında farklı restoran ve standlarda Asya lezzetlerinin bulunabileceği bir yer.

Chinatown, Singapur
Chinatown, Singapur

Chinatown’da her sokak birbirinden renkli binalarla dolu. Singapur’da olduğunuzu unutup size birden Çin kültürünün ortasına çekip alıveren Chinatown’da en güzeli sürprizlerle dolu sokaklarında haritaya bakmadan dolaşmak, binaları ve insanları gözlemlemek.

Çok kültürlü hayatın müthiş bir örneğini sunan Singapur’da her kültür birbirinin hayatına oldukça saygılı yaklaşıyor. Chinatown, birkaç saatlik bir yürüyüş turuyla keşfe çıkılabilir. En popüler caddeleri Pagoda Street ve Smith Street olan Chinatown’a, kuzey-doğu metro hattının Chinatown MRT durağının A kapısından çıkarak kolayca ulaşılabiliyor.

Çin Mahallesi, Singapur

Çok kültürlü hayatın müthiş bir örneğini sunan Singapur’da her kültür birbirinin hayatına oldukça saygılı yaklaşıyor. Chinatown, birkaç saatlik bir yürüyüş turuyla keşfe çıkılabilir. En popüler caddeleri Pagoda Street ve Smith Street olan Chinatown’a, kuzey-doğu metro hattının Chinatown MRT durağının A kapısından çıkarak kolayca ulaşılabiliyor.

Chinatown’da çok sayıda mağaza, hediyelik eşya satıcısı, cafe ve restoran bulunuyor. Alışveriş ve uzakdoğu lezzetlerini merak edenler için ideal bir yer. Singapur Airlines haftanın her günü İstanbul’dan Singapur Changi Havalimanı‘na tarifeli seferler düzenliyor.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here