Ana sayfa Asya Singapur Dünyanın En İyi Havalimanlarından Biri: Singapur Changi Airport

Dünyanın En İyi Havalimanlarından Biri: Singapur Changi Airport

5698
0

Singapur Changi Havalimanı, bekleme sürelerini ve aktarmaları pek sevmeyen ve havaalanlarını sıkıcı bulanların ezberlerini bozacak nitelikte bir havalimanı. Güneydoğu Asya’nın en büyük ve dünyanın en yoğun trafiğine sahip havalimanlarından biri olan Singapore Changi Airport, yılda 55.4 milyon yolcunun ziyaret ettiği, yaklaşık 80 ülke ve 320 şehre uçuş yapan 100’den fazla havayolu şirketinin uğradığı bir havaalanı.

Changi Airport’un dünyaca bilinmesinin haklı sebepleri bulunuyor. 2016 yılı dahil olmak üzere Skytrax Araştırma Şirketi tarafından dört yıl üst üste “Dünyanın En İyi Havaalanı” seçilen Changi, son 16 yılda yedinci kez bu ödülü almış. Bununla birlikte, bekleme süresinde yolculara sunduğu olanaklarla “zaman geçirme” dalında da dünyanın en iyisi seçilmiş.

Singapore Chiang Airport
Singapore Chiang Airport

Singapur Changi Havaalanı, Singapur şehir merkezine yaklaşık 17 km uzaklıkta bulunuyor ve şehir merkezine ulaşım metro, otobüs, taksi ve shuttle servisleri ile kolaylıkla sağlanıyor.  1800 futbol sahası büyüklüğündeki havaalanında 3 farklı terminal ve bu terminaller arasındaki ulaşımı sağlayan ücretsiz tramvaylar kullanılıyor.

Changi, aktarma yapan yolculara bekleme sürelerini iyi değerlendirmelerini sağlamanın yanı sıra, keşfedilmeye değer başlı başına bir destinasyon olarak biliniyor. Parkları ve yeşil alanlarıyla ünlü olan ketin bu özelliğini yansıtacak şekilde inşa edilmiş Changi’de, 47 farklı türde 1000’den fazla kelebeğin bulunduğu bir Kelebek Bahçesi (Terminal 3), capcanlı ayçiçeklerinin arasında gezilebilecek bir Ayçiçeği Bahçesi (Terminal 2) ve Singapur’un ulusal orkidesi olan Vanda Miss Joaquim ile nadir bulunan farklı türlerde orkidenin görülebileceği bir Orkide Bahçesi (Terminal 2) bulunuyor.

Changi Havalimani Kelebek Bahçesi
Changi Havalimani Kelebek Bahçesi
Singapur Havalimani Ayçiçeği Bahçesi
Singapur Havalimani Ayçiçeği Bahçesi

Yolculuklar arası doğa içerisinde rahatlamanın yanı sıra, ücretsiz kullanılabilen masaj koltukları, danışma masasından alınan internet şifresiyle yine ücretsiz olarak sunulan internet hizmeti, Xbox, Playstation oynama ve film izleme imkanı sunan eğlence alanları ve 14 Singapur Doları karşılığında yüzülebilen açıkhava yüzme havuzu da Changi Havaalanı’nı bu kadar sevilen bir havaalanı haline getirmiş.

Çocuklu aileleri de düşünen alanın her üç terminalinde de çocukların vakit geçirebileceği ve eğlenebileceği oyun alanları bulunuyor.

Singapur Chiangi Havalimani
Singapur Chiangi Havalimani
Singapur Chiangi Airport
Singapur Chiangi Airport

Singapur Changi Havaalanı’nın sunduğu bir diğer muhteşem hizmet ise, ücretsiz şehir turları. Yolculukları arasında en az 5,5 saat süresi bulunan yolcular, pasaport ve biletlerini gösterip, 2,5 saat süren ücretsiz Singapur turlarıyla şehrin en önemli noktalarını rehber eşliğinde gezebiliyor.

Birçok kafe, restoran ve mağazanın bulunduğu alanda alışveriş severleri ise bir sürpriz bekliyor. Biletlerini gösteren transit yolculara, 40 Singapur Doları değerinde bir çek veriliyor ve bu çek ile alışveriş yapılabiliyor!

Singapur Chiangi Airport
Singapur Chiangi Airport
Singapur Havalimani
Singapur Havalimani

İstanbul Atatürk Havaalanı’ndan direkt uçuş seferi bulunan Singapur Havayolları ile Singapur Changi Havaalanı’na gelmek mümkün. Bu uzaklıktaki rotalara uçtuktan sonra genellikle jetlag etkisini hissetmek çok olası.

Ancak hem konforlu ve bol ikramlı, hem de havaalanında sizi karşılayan yemyeşil manzara ve masajın etkisiyle hiçbir yorgunluk hissetmeden Singapur seyahatinize başlayabiliyorsunuz.

Singapore Airline SilverKris Lounge
Singapore Airline SilverKris Lounge

Yolcularının iyi vakit geçirmesi için sağladığı olanaklar, modern yapısı ve yemyeşil bahçeleriyle Changi Airport, iyi bir Singapur seyahati geçireceğiniz ilk işaretini veriyor.

Tadını çıkarın!

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here