Asya’nın alışveriş cenneti Singapur’da alışveriş için o kadar fazla seçenek var ki, Singapur’a dünyanın dört bir yanından yalnızca alışveriş yapmaya gelenlerin sayısı giderek artıyor. Singapur’da kişi başına düşen lüks alışveriş merkezi, tüm Asya’dan daha fazla.

Alışverişin kalbi olarak bilinen Singapur’un meşhur Orchard Caddesi, ION Orchard ve Ngee Ann City Alışveriş Merkezi gibi, en iyi 10 alışveriş merkezinden birçoğunun adresi.  Cadde, hem Singapurluların hem de Singapur’u ziyaret edip alışveriş yapmak isteyenlerin gözdesi.

Singapur’daki alışveriş merkezlerinin ilginç yanı, birçok farklı alışveriş konseptinin bulunması. Örneğin Hint Bölgesi’nde yer alan Mustafa Centre Alışveriş Merkezi farklı bir kültürde hissettiriyor. Üstelik alışveriş merkezi 24 saat açık. Singapur’un eğlence adası olan Sentosa Adası’nın yakınında bulunan VivoCity ise, o kadar büyük bir alışveriş merkezi ki, alanın ve imkanlarının tamamını keşfetmek için bütün bir haftayı alışverişe adamak gerekiyor.

Singapur’un en iyi alışveriş yerleri

1. Ion Orchard, Orchard Caddesi

Singapur Alışveriş Rehberi

ION Orchard Alışveriş Merkezi, Orchard Caddesi’nin sonunda yer alıyor. Mimari açıdan bir harika sayılan alışveriş merkezi, stil sahibi, fütüristik bir fener gibi ışıl ışıl. Modayı yakından takip edenler ve lüks alışverişi sevenler için tasarlanmış alışveriş merkezi; cam, mozaik ve çelik maddelerinin bir araya getirilmesiyle muhteşem bir yapı olarak ortaya çıkmış. Alışveriş merkezi, çok sayıda ünlüyü de ağırlıyor. ION Orchard Alışveriş Caddesi, yalnızca lüks markaların bulunduğu AVM olarak değil, aynı zamanda sanat sergilerinin düzenlendiği bir merkez olarak da nam salmış durumda.

Louis Vuitton, Miu Miu, Cartier, Prada ve YSL. Gibi dünyaca ünlü markalar Ion Orchard’da yerlerini almış durumda. Ion Orchard’un yemek bölümünden dahi lüks akıyor. Işıl ışıl şamdanlarıyla harika bir tasarıma sahip yemek kısmı, tek bir mekanda en fazla restoranın bulunduğu adres. Birbirinden farklı lüks 80 restoran seçeneği, Ion Orchard Alışveriş Merkezi’ni gerçek bir lezzet durağına dönüştürmüş.

Ion Orchard, alışveriş yapma ve yemek yeme seçenekleri dışında, AVM’nin 4. Katında bulunan ION ART Sanat galerisinde, 5300 metrekarelik sanat galerisinde dünyanın dört bir yanından sergilenmek üzere getirilen sanat eserleri görülebiliyor. Ion Orchard Alışveriş Merkezi’nde yapılacaklar bitmiyor; 218 metre yüksekliğindeki “ION Sky Observation Deck” ziyaretçilere Singapur’u bulutların üzerinden, 360 derece açıyla izleyebilecekleri bir seyir terası da sunuyor.

Orchard Caddesi’nde bulunan Ion Alışveriş Merkezine, Orchard metro istasyonu sayesinde kolayca ulaşılabiliyor. AVM, Changi Havaalanı’na metro ile yalnızca 30 dakika uzaklıkta.

 • Çalışma Saatleri: 10:00 – 22:00 (Haftanın her günü)
 • Metro Durağı: Orchard
 • Adres: ION Orchard, 2 Orchard Turn, Singapur 238801
 • Telefon: +65 6238 8228

2. VivoCity

VivoCity

Singapur, tüm Asya’daki en iyi alışveriş merkezlerine sahip olmasıyla biliniyor. VivoCity Alışveriş Merkezi ise, aralarındaki en büyüğü ve en göz alıcısı. Alışveriş, eğlence ve yaşam merkezi olarak konumlandırılan VivoCity’de  Singapur’un en büyük sineması, en büyük oyuncakçısı, bir amfitiyatro, bir havuz ve dört yemek bölümü bulunuyor. VivoCity, “mega alışveriş merkezi” olarak da adlandırılıyor.

VivoCity, Sentosa Adası yakınında yer alıyor.

 • Çalışma Saatleri: 10:00 – 22:00 (Haftanın her günü)
 • Metro: HarbourFront
 • Adres: 1 HarbourFront Walk, Singapure 098585
 • Telefon: +65 6337 6860

3. Paragon Alışveriş Merkezi

Paragon Alışveriş Merkezi

Paragon Alışveriş Merkezi, ödüllü bir alışveriş merkezi. Lüks ürün ve markaların bulunabileceği alışveriş merkezinde yer alabilmek için dünyanın dört bir yanındaki lüks markalar birbiriyle yarışıyor. Altı katlı alışveriş merkezindeki moda ve giyim markaları, restoranlar, tasarımcı mağazaları ve spor giyim markaları, alışveriş severlerin tüm ihtiyaçlarını karşılıyor. Paragon AVM, “Tatler Singapur’un En’leri Rehberi” ve IS Magazin tarafından Singapur’un en iyi AVM’si seçilmiş.

Salı günleri dışında her gün, Paragon AVM’de canlı müzik etkinlikleri düzenleniyor. Paragon’da, estetik, dişçilik ve geleneksel Çin tedavileri gibi alanlarda hizmet veren bir tıp merkezi de yer alıyor.

Paragon AVM’ye ulaşmak için Orchard isimli metro durağında inip, A Çıkışı’ndan ilerlemek yeterli.

 • Çalışma Saatleri: 10:00 – 21:00 (Haftanın her günü)
 • Adres: 290 Orchard Road, Singapore 238859
 • Telefon: +65 6738 5535

4. Knightsbridge Alışveriş Merkezi 

Knightsbridge Alışveriş Merkezi

Knightsbridge Alışveriş Merkezi, Grand Park Orchard Oteli’nin bir bölümünü oluşturuyor. Dört katlı bu alışveriş merkezi, Singapur’daki diğer alışveriş merkezlerine kıyasla daha küçük olsa da, içindeki markalar, binanın tasarımı ve yanıbaşındaki otelin beş yıldızlı otelinde sunduğu yemek yeme imkanıyla kesinlikle göz dolduruyor. Alışveriş merkezi, birçok moda gösterisine de ev sahipliği yapıyor. İçerisindeki spor salonu da, binanın kendisi kar lüks ve olağanüstü imkanlara sahip.

Knightsbridge Alışveriş Merkezi de Orchard Caddesi’nde yer alıyor. Dış cephesinde devasa bir ekranı bulunan cam dış cepheli AVM’yi gözden kaçırmak, imkansız. Adres: 270 Orchard Road, Singapore 238857. Telefon: +65 6593 6999

5. Mustafa Centre

Mustafa Centre

24 saat olan Mustafa Centre, farklı bir alışveriş deneyimi sunuyor. Düşük fiyatlarla satılan tasarım ürünlerden, tekstile, saatlerden elektronik ürünlere, takılardan Asya’ya özgü hediyelik eşyalara kadar geniş bir yelpazede sunulan ürünler, Mustafa Centre’ı her kesim için cazip kılıyor.

Mustafa Centre’da Mustafa Café isimli yalnızca bir adet restoran bulunuyor. Ancak alışveriş merkezinin Hint Bölgesi’nde yer alması sayesinde, civardaki yüzlerce restoran ve cafede Hint mutfağının tadına varılabiliyor.

Mustafa Centre, Singapur’un Hint Bölgesi olan çevrenin tam kalbinde yer alıyor. AVM, Farrer Park metro istasyonuna yürüme mesafesinde. Adres: 145 Syed Alwi Caddesi, Singapur 207704. Telefon: +65 6295 5855

6. Mandarin Gallery

Mandarin Gallery

Daha önceleri “Meritus Mandarin Shopping Arcade” olarak bilinen Mandarin Gallery Alışveriş merkezi, Orchard Road’da hem uluslararası tasarımcıların adresi, hem de özel dikim ve hizmetiyle nam salmış bir AVM. Mandarin Orchard Oteli’nin bitişiğinde yer alan AVM’de, “haute couture” çalışan dünya devlerinin butik ve mağazaları bulunuyor.

Mandarin Gallery’de hem batı lezzetleri hem de Asya mutfağından seçenekler sunan restoranlar, gurmelere hitap eden muhteşem restoranlar.

Mandarin Gallery, Orchard Caddesi’nde, Mandarin Orchard Hotel’in yanında yer alıyor. AVM’ye ulaşmak için en yakın metro istasyonu Somerset Durağı. Çalışma Saatleri: 11:00 – 21:30. Adres: 333A Orchard Caddesi, Singapur 238897. Telefon: +65 6831 6363.

7. Bugis Junction Singapore

Bugis Junction Singapore

Bugis Junction Alışveriş Merkezi, hem iç mekan mağazaları hem de dış mekan alışveriş caddesini tek bir çatı altında toplamış durumda. Alışveriş Merkezi’nin en iyi özelliği, yemek bölgesinde, neredeyse sokak satıcılarından alınan yiyecek fiyatlarıyla aynıya satılan yeme içme seçenekleri.

Bugis Street Metro İstasyonu, alışveriş merkezine birkaç adım uzaklıkta yer alıyor. Çalışma Saatleri: 10:00 – 22:00. Metro: Somerset. Adres: 200 Victoria Street, Singapur. Telefon: +65 (0) 6557 6557.

8. Ngee Ann City Alışveriş Merkezi

Ngee Ann City Alışveriş Merkezi

Ngee Ann City Alışveriş Merkezi,  geçtiğimiz yüzyıldan bu yana içinde bulunan markalar, kitapçılar, güzellik markaları ve restoranları ile Orchard Caddesi’nin simgelerinden biri haline gelmiş durumda.

Alışveriş merkezinda yalnızca Batı’nın devleri değil, aynı zamanda Asya’nın en iyi markaları da yer alıyor. Asya’nın Kinokuniya isimli en büyük kitapçısı ve Best Denki isimli Japonya’nın elektronik eşya lideri, Ngee Ann City Alışveriş Merkezi’nde yer alıyor.

AVM, beş yıldızlı restoranlardan, atıştırmalık seçenekler sunan cafelere ve Singapur manzarası sunan mekanlara geniş yelpazede imkan sunuyor. Ngee Ann City Alışveriş Merkezi’nde yer alan Civic Plaza’da düzenli olarak festivaller, etkinlikler ve moda gösterileri düzenleniyor.

Ngee Ann City Alışveriş Merkezi, Orchard Caddesi’nde yer alıyor. AVM’ye hem Orchard hem de Somerset metro istasyonlarından kolayca ulaşmak mümkün. Çalışma Saatleri: 10:00 – 21:30 (Haftanın her günü). Adres: 391A Orchard Caddesi, Singapur 238872. Telefon: +65 6733 0337.

9. Suntec City Alışveriş Merkezi

Suntec City Alışveriş Merkezi

Feng Shui ilkelerine göre tasarlanmış Suntec City Alışveriş merkezinde, kıyafet, aksesuar, kitap, elektronik eşya satan mağazalar ve çok daha fazlası yer alıyor. Lüks markalar ve daha alınabilir fiyatlarda ürünler sunan markalar bu devasa alışveriş merkezinde bir arada.

Restoranların yer aldığı kattaki çeşmeli havuz görmeye değer. Gençlerin vakit geçirebileceği sinema ve oyun alanları, çocukların eğlenebileceği açık hava çocuk parkları da alışveriş merkezini cazip kılan imkanlardan.

Suntec City, Singapur’un iş merkezinde yer alıyor. City Hall metro istasyonu ve Suntec City Alışveriş Merkezi arasında ücretsiz otobüs hizmeti mevcut. Çalışma Saatleri: 10:00 – 22:00 (Haftanın her günü). Adres: 5 Temasek Caddesi, Singapur 039593. Telefon: +65 6295 2888.

10. Far East Plaza Alışveriş Merkezi

Far East Plaza Alışveriş Merkezi

Far East Plaza Alışveriş Merkezi, Orchard Caddesi’nin eski alışveriş merkezlerinden. 800’den fazla mağaza ve markanın bulunduğu alışveriş merkezi, daha ismi duyulmamış ve benzersiz tasarımlara sahip tasarımcılara ilgi duyan gençlerin en gözde alışveriş merkezi. Turistler ise, elektronik eşyaların daha indirimli bulunabildiği Far East Plaza’yı indirimlerden faydalanabilmek amacıyla ziyaret ediyor.

Alışveriş merkezindeki Kwok Gallery adlı galeride birçok porselen ürün ve heykel yer alıyor. Far East Plaza Alışveriş Merkezi’nin yeme içme bölümündeki restoranlarda ağırlıklı olarak Asya yemekleri sunuluyor.

Diğer alışveriş merkezlerine kıyasla restoran ve cafelerdeki fiyatlar uygun. Scotts Caddesi ve Orchard Caddesi’nin kesişim noktasında yer alan Far East Alışveriş Merkezii Orchard Metro İstasyonu’na yürüme mesafesinde yer alıyor. Çalışma Saatleri: 10:00 – 22:00 (Haftanın her günü). Adres: 14 Scotts Caddesi, #05-134, Singapur 228213. Telefon: +65 6732 6266.

Singapur’da Duty Free

Singapur’da Duty Free

18 yaşından büyük tüm yolcular, aşağıda listelenen ürünleri Singapur girişinde alabiliyor.

 • 1L alkollü içecek.
 • 1L şarap.
 • 1L bira.

Sigara ve tütün ürünlerinin satışları duty-free’de yasak.

Vergiler

Singapur’dan çıkış yapan herkes, Yolcu Servis Ücreti olarak adlandırılan 21$’lık çıkış vergisini ödemek durumunda. Eğer bilet fiyatı bu vergi dahil olarak ödenmediyse, rahatlıkla havaalanında ödeme yapılabiliyor. Sırada beklemek istemeyenler, otellerden ya da havaalanı ofislerinden vergi makbuzu alabiliyor. Singapur’da 24 saatten az bulunan yolcular bu vergiyi ödemekle yükümlü değil.

GST (Ürün ve Servis Vergisi) %7’lik bir vergi ve K.D.V.’nin eşdeğeri bir vergi. Vergiden muaf etiketine sahip 300$’lık (100$lık farklı alışverişlerin toplamı için de geçerli) ürünler alındığında, havaalanından vergi iadesi yapılıyor. Alışveriş yapmadan önce, mağazanın vergi iadesi kapsamında olup olmadığını kontrol etmek veya sormakta yarar var. Her mağazanın böyle bir yükümlülüğü yok. Gümrükten geçerken doldurulan formun kaşelenmesi gerekiyor ve bazı durumlarda yetkililer alınan ürünleri görmek isteyebiliyor. Havaalanında vergi iadesi yapıldığı gibi, Singapur’dan ayrılmadan alınan vergi iadesi formu ve zarfını doldurup dönüş sonrasında Singapur’a göndererek de vergi iadesini kredi kartına yaptırmak mümkün.

American Express, Diners Club, MasterCard ve Visa kartları birçok yerde kabul ediliyor. ATM’ler Singapur’da birçok noktada rahatlıkla  bulunabiliyor ve çoğu ATM, yurtdışı kartları ile işlem yapıyor.

Singapore Airlines İstanbul-Singapur arasında her gün tarifeli seferler düzenliyor.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here