Güneydoğu Asya’nın yıllar içerisinde ‘uçuş aktarması yapılan ülkesinden’ başlı başına popüler bir turist destinasyonu haline gelen Singapur, yapılacak birbirinden güzel aktivite sunuyor. Park ziyaretleri, botanik ve tropik bahçeler, hayvanat bahçeleri, manzara izlenebilecek birçok nokta ve dünya standartlarında alışveriş imkanları bunlardan sadece bazıları.

Singapur’un en öne çıkan özelliklerinden birisi, yemyeşil parklara ve alanlara sahip olması. Neredeyse %40’ı yeşil alanlardan oluşan Singapur, oldukça modern gökdelenlerle dolu olmasına rağmen sahip olduğu yeşil alanlarla modern bir şehirden çok, doğayla iç içe olan bir şehir olarak tanımlanıyor.

Singapore Flyer Fiyat
Singapore Flyer ve Marina Bay Sands Oteli

Yemyeşil parkların ve gri gökdelenlerin olağanüstü bir uyum içerisinde olduğu ender şehirlerden Singapur’un şehir silüteni mutlaka yukarıdan izlemeniz tavsiyem. Singapore Flyer (Singapur Dönme Dolabı), Singapur’un marina bölgesinin hemen yakınında yer alıyor ve şehrin nefis manzarasını izlemek için en uygun noktalardan.

Londra’nın meşhur London Eye Dönme Dolabı’ndan daha yüksek olan Singapore Flyer, 165 metre yüksekliğe sahip. 2014’te Amerika’nın Las Vegas şehrindeki dönme dolap inşa edilene kadar dünyanın en yüksek dönme dolabıydı. Dr. Kisho Kurokawa ve DP Architects Singapore tarafından tasarlanan Singapore Flyer’ın yapımı 2,5 yıl sürmüş.

2008 yılında açılışı yapılan dönme dolaptan Malezya ve Endonezya’yı dahi görebiliyorsunuz. 28 kapsüllü dönme dolabın her bir kapsülü 7 metre uzunluğunda ve 4 metre eninde. Nerdeyse bir otobüs boyutlarında demek bu. Her bir kapsül 28 kişiyi taşıyabiliyor. Saniyede 0.24m yol alan dönme dolap saate 0.76km/h hızıyla hareket ediyor ve bir defada 784 kişiyi taşıyabiliyor.

Singapore Flyer Yuksekligi
Singapore Flyer

Bir ada ülkesi olan Singapur’un gökdelenler bölgesi olan Marina Bay bölgesinin kıyı şeridindeki dönme dolabı, Singapur’un şahane şehir silüetinin en güzel izlenebileceği yerlerden.

Singapur Donme Dolabi

Dönme dolabın bir turu yaklaşık 30 dakika sürüyor ve içinde bulunulan kabin yukarıya doğru yavaşça hareket ettikçe, tüm şehir panoramik olarak izlenebiliyor. Singapur’un ikonik yerleri olan Marina Bay, Singapore River, Raffles Place, Merlion Park ve Empress Place ayaklarınızın altında. Changi Airport ve Sentosa Adası da yine buradan görülebiliyor.

Singapur’un Gardens by the Bay isimli büyük botanik bahçesi ve 100 metreyi aşkın boylarıyla Supertrees olarak adlandırılan ışıklandırılmış yapay ağaçları da yukarıdan harikulade şekilde izlenebiliyor.

Singapore Flyer Resimleri
Singapore Flyer’den gardens by the Bay

Promenade MRT metro istasyonuna beş dakikalık yürüme mesafesinde bulunan Singapure Flyer giriş ücreti 33 Singapor Doları. 360 derece şahane Singapur manzarası sunan Singapore Flyer fiyat olarak verilen ücreti hak ediyor.

Asya’nın bu en büyük dönme dolabı, sabah 8:30 ile akşam 22:30 arasında hizmet veriyor. Son biletler 22:15’te satılıyor. Resmi sitesi için tıklayın.

Singapur Donme Dolap

Bu gökyüzünde süzülen kapsülde romantik bir akşam yemeği almak isteyenlerin ödemesi gereken fiyat ise 269 Singapur Doları (2 kişi). Singapore Flyer’in her biri yarım saat süren 2 turuyla, 1 saatinizi gökyüzünde geçirerek batı ve çin tarzı yemekler yiyebiliyorsunuz.

Dönme dolapta şehrin büyüleyici manzaralarını izlerken, Singapur’un simgesi haline gelmiş pembe renkli kokteyl Singapore Sling’i de yudumlayabiliyorsunuz. Özellikle günbatımı saatleri, manzarayı güneş gökdelenlerin ardında kaybolurken izleyebilmek açısından Singapur Dönme Dolabı’na binmek için daha çok tavsiye ediliyor.

Singapore Flyer

Singapur’da yapılacak şeyler listesinde yer alması gereken Singapore Flyer, 165 metre yükseklikten nefes kesici bir şehir manzarası sunuyor. Gökdelenler ve yeşil alanları büyük bir uyum içerisinde barındıran Singapur’un ne kadar düzenli olduğunu, dönme dolaptan ayaklarınızın altındaki şehri izlerken daha net anlayabiliyorsunuz.

Singapore Airlines her gün tarifeli seferlerle İstanbul-Singapur arası konforlu uçuşlar düzenliyor. Changi Airport‘u ayrıca gezmeyi de unutmayın.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here