Himalaya filmi, bugüne kadar izlediğim filmler arasında beni etkileyen en iyi filmlerden ilki diyebilirim. Tek boyutluluğun hızla dünyayı sardığı bugünlerde, dünyanın çatısında yaşayan küçük bir topluluğun hayatını perdeye yansıtan film, görüntü ve müzikleriyle birlikte, bu kentte sığınılacak tek yer olan sinemada, bir umut aşılıyor bize. Bunu da teknolojiye meydan okuyarak yapıyor.

Oscar için En İyi Yabancı Film kategorisinde aday gösterilen ilk Nepal filmi olan Himalaya – l’enfance d’un chef, beş bin metre yükseklikte elde ettikleri kaya tuzunu yiyecek ile takas ederek hayatta kalan bir Nepal köyünde yaşanan güç ve gurur savaşını anlatıyor. Görkemli Himalaya manzaraları arasında, tipik bir Tibetli çobanın karşılaştığı güçlükleri konu alan film, epik bir yaklaşımla bir kervanın azılı doğa koşulları içinde ilerleyişini gözler önüne seriliyor. Oğlunun ölümünden şef Karma’yı sorumlu tutan Tinle, şefe olan bağlılığını reddeder ve kaya tuzunu takas etmek için onunkine rakip bir kervan oluşturur.

Himalaya: L’Enfence d’un Chef

Himalaya-Sinema-Filmi

Mutlaka gidilmesi ve izlenmesi gereken bir film. Gelecekte, kabilesinin şefi olacak gencin öyküsü, dayanıklılık ve onur üzerine kurulu… Belki de hayatınızı derinden sarsacak bir sözün eşliğinde çıkarsınız filmden; önüne iki yol çıkarsa zor olanı seç, gibi.

Himalaya Film Bilgileri

IMDB Puanı :7.2/10
Yönetmen: Eric Valli
Senaryo : Olivier Dazat, Nathalie Azoulai
Yapım: 1999, Fransa / Nepal / İngiltere
Yapımcı : Christophe Barratier, Danièle Delorme, Mick Csaky
Müzik : Bruno Coulais
Süre : 1 saat, 44 dk.
Oyuncular: Thilen Lhondup, Gurgon Kyap, Lhakpa Tsamchoe, Karma Wangel, Karma Tensing, Labrang Tundup, Jampa Kalsang Tamang, Tsering Dorjee, Rapke Gurung, Pemba Bika, Karma Chhewang, Tenzen Charka, Yangzom
Gösterim Tarihi : 25 Mayıs 2001

Himalaya Film

Yolda olma kavramının ne olup olmadığı bir yana, sinemada çok kullanılan bir mesele olduğu bir gerçek. Hatta “Yol Filmleri” diye bir kategorinin olması bile bize bunu gösteriyor. Nepal Himalayaları’nın benzersiz atmosferi ve zorlayıcı ikliminde geçen film, 1983’ten beri Nepal’de yaşayan yönetmen/fotoğrafçı/yazar Eric Valli’nin hayatındaki figürlerden etkilenerek oluşturduğu, neredeyse tüm oyuncu kadrosu yerli köylülerden oluşan ve bizi bu insanların gerçek yaşantısına tanık eden benzersiz bir yapıt.

Himalaya Sinema

Her yol filmi bir ya da birden fazla karakterin yaşadıkları belli bir grup tecrübeden sonra içsel ya da dışsal olarak yaşadığı değişimi ele alıyor en kaba tabirle. Karakterlerin yaşamış olduğu değişim bu filmlerin ilerleme sürecindeki en merkez nokta olarak yer buluyor kendine. Karakterlerin yaşamış olduğu değişim ve yolda olma hali farklı biçimlerde gösterebiliyor kendini.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here