ŞileMarmara Bölgesi‘nin kuzeydoğusunda Karadeniz kıyısında bulunan bir İstanbul ilçesi. Doğuda Kandıra, güneydoğuda Derince, güneyde Pendik ve Gebze, güneybatıda Çekmeköy ve batıda da Beykoz ilçeleriyle çevrili Şile, İstanbul kent merkezine 77 km uzaklıkta bulunuyor. İstanbul’dan özel araçla Şile’ye gelmek için 1. ve 2. köprü üzerinden Şile tabelalarını ve sapaklarını takip edebilir veya TEM üzerinden Sarıgazi-Şile yönünde devam edebilirsiniz. Otoban olan yol ulaşım için çok rahat.

Kocaeli Yarımadası’nın Karadeniz kıyısında yer alan ilçe, hafif kıvrımlı küçük köy ve doğal plajların yer aldığı 60 km’lik sahil şeridine sahip. Denizi ve tarihî değerleriyle özellikle yaz aylarında Marmara’nın önemli bir turistik merkezi olan Şile’de her yıl geleneksel olarak kutlanan Şile Bezi Kültür Ve Sanat Festivali düzenleniyor.

Şile Nerede

Şile Nerede Nasıl Gidilir

Şile’ye İstanbul’dan Harem’den sık aralıklarla kalkan otobüslerle 1-1,5 saatte ulaşım mümkün. İstanbul kent merkezine 77 km uzaklıkta bulunan Şile’ye İstanbul’dan kendi aracınızla gelecekseniz Avrupa yakasından gelenler için köprüyü geçtikten sonra Ümraniye’den Şile çıkışından çıkıp, tabelaları takip etmeniz yeterli.

Yolculuk yaklaşık 2 saat sürüyor. Anadolu yakasından gelecekseniz de Bostancı-Erenköy tarafından 2. Köprü yoluna girip Şile çıkışını kullanıp, tabelaları takip ederek Şile’ye keyifli ve kısa bir yolculukla ulaşabilirsiniz.

Şile, Sakarya’ya 128 km (2 saat 10 dakika), Kocaeli’ne 62 km (1 saat 15 dakika), Ankara’ya 424 km (5 saat) ve Bursa’ya ise 215 km (3 saat 30 dakika) uzaklıkta bulunuyor. Dilerseniz İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanlarını kullanarak İstanbul’dan toplu taşıma, taksi veya araç kiralama seçenekleri ile de Şile’ye ulaşım mümkün.

İstanbul Avrupa Yakasından Fatih Köprüsü’nü geçerek yola çıkarsanız Ümraniye-Şile çıkış bağlantı yolundan devamla Ömerli istikametinde yeni Şile yolundan devam ederek 45 dakikada ilçeye ulaşabilirsiniz.

Şile Nasıl Gidilir

Toplu taşıma ile gelecekseniz, Üsküdar’dan Şile’ye düzenli olarak çalışan İETT otobüsleri ile birlikte Şile-Ağva Turizm otobüslerini kullanabilirsiniz. de bulunmakta. Harem’den ise 139A No’lu İETT otobüsleri sizi Şile’ye ulaştırıyor.

İstanbul’a yakınlığı ile eşsiz bir konuma sahip Şile’den, Şile Kalesi başta olmak üzere, Değirmen Çayırı Şelalesi, Hacıllı Şelalesi, On Bir Göller Vadisi, Kumbaba Tepesi ve Ağlayan Kaya’yı görmeden ayrılmayın.

1 YORUM

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here