Şile, İstanbul’a 70 km uzaklıkta, Karadeniz kıyı şeridinde yer alan, İstanbul’un bir ilçesi. Marmara Bölgesi‘nin kuzey doğusunda kalan Şile, doğuda Kandıra, güneydoğuda Derince ve Körfez, güneyde Pendik ve Gebze, güneybatıda Çekmeköy ve batıda Beykoz ilçeleriyle çevrili, avantajlı bir konuma sahip.

Sahili, plajı ve denizi ile özellikle İstanbullular ve hafta sonu tatilcilerinin akınına uğrayan Şile, çevre köyleriyle de dört mevsimi hareketli yaşayan bir bölge. Şile gezilecek yerler arasında ise, Ağva başta olmak üzere, merkezdeki Şile Kalesi, Şile Feneri ve Tarihi Şile Evleri ileHanımsuyu Çeşmesi, Osmanlı Hamamı ve Kilise kalıntısı, Yeniköy’deki Vaftiz Yeri ile Sarıkavak, Heciz Kaleleri görülmeye değer eserlerden.

Şile Gezilecek Yerler

İstanbul’un en eski buluntu yerleri arasında bulunan, mağaraları ile Roma baskısından kaçan Hristiyanlara sığınak görevi gören Şile, MÖ 7. yüzyılda Bitinler tarafından kurulan bir yerleşim. Günümüze gelinceye dek Aschil, Philee, Artene ve Kilia isimleri ile anılan Şile’de Hitit, Roma, Bizans ve Osmanlılardan kalan zengin tarihi eseler yer alıyor.

Şile Gezilecek Yerler

Türkiye’nin en geniş gövdeli feneri olan Şile Feneri, uzun ve köklü bir tarihe sahip Şile Ocaklı Ada Kalesi, Yeniköy’deki Rumlardan kalma binaların temel kalıntıları, köprüler, çeşmeler, vaftiz yeri ve kilise harabeleri ile Hatice Hanım adında Mısırlı bir kadın tarafından yaptırılan Hanımsuyu Çeşmesi, Şile gezilecek yerlerde ilk akla gelen adresler. Bunun yanı sıra, 1871’de 600 yıl önce Bizanslılar tarafından yaptırılan Kabakoz Köyü Çeşmesi yörenin ünlü çeşmelerinden.

Şile merkeze 10 km uzaklıktaki, Karadeniz kıyısında toplam 60 km uzunluğundaki tertemiz kumsallarıyla taşlar arasından çıkan bir su kaynağı olan Ağlayan Kaya da sizi büyüleyebilir. Şile’ye 2 km uzaklıktaki Kumbaba Tepesi, Şile-Gebze ilçe sınırı üzerindeki Değirmençayırı Şelalesi ve beldenin hemen her yerinde bulunan kara ve deniz mağaraları da mutlaka görülmeli.

1. Şile Feneri

Şile Feneri

Şile Feneri, Osmanlı İmparatorluğu zamanında 1859’da 60 m yükseklikteki kayaların üzerine yapılan, feneri siyah beyaz boyalı sekizgen biçimindeki, ilçenin simge yapısı. Kendi etrafında dönerek ışık yakan lambanın aydınlığı 25 mil uzaklıktan görülebilen fener 156 yıllık tarihi ile Karadeniz’deki kıyı emniyetini sağlayan iki fenerden biri. Günümüzde müze olarak hizmet veren Şile Feneri’nin içini de gezebiliyorsunuz.

2. Şile Kalesi

Şile Kalesi

Cenevizler tarafından yapılan ve Osmanlı tarafından da kullanılan Şile Kalesi (Şile Ocaklı Ada Kalesi), 100 m2 genişliğe ve 12 m yüksekliği ile denizden gelecek saldırılara karşı gözetleme amacıyla inşa edilen bir yapı. Şile Limanı’nın yanındaki ufak bir gözetleme kalesi olan kaşe, bölgenin bir diğer simge yapılarından. Önceleri çok fazla bilinmeyen kale, günümüzde ziyaretçi akınına uğruyor.

3. Tarihi Şile Evleri

Şile’nin doğal güzelliklerin yanı sıra mimarisi ile farklı yapıdaki Tarihi Şile Evleri, özellikle İstanbullu fotoğraf severlerin sıklıkla ziyaret ettiği adreslerden. Şile’nin tarihi dokusunu hissedebileceğiniz şehrin sokaklarında, bölgenin karakteristik yapı malzemesi olan ahşap ile yapılan evler çoğunlukla 19. Yüzyıl tarihli.

Büyük ailelerin yaşayabileceği genellikle 2 katlı olarak inşa edilen evlerin yanı sıra Şile’de Bizans Dönemi’nden kalan çok sayıda kilise ve manastır ile Osmanlı’dan kalma cami, han ve hamamları da ziyaret edebilirsiniz. Yine, Yeniköy’deki Rumlardan köprü, çeşme, vaftiz yeri harabeleri de yörenin görkemli tarihini gözler önüne seren yapılardan.

4. Şile Plajları

Şile’nin ünlü hırçın denizinde yüzerken temkinli davranmak gerekiyor. Şile’de Mavi Bayraklı ve dar bir koydan oluşan Ağlayan Kaya Plajı’nda öğleden sonra dalga şiddetleniyor. Kimi zaman dalgaların bir metreye yaklaştığı plaj iyi yüzme bilenler için ideal. Şile merkezde bulunan sığ Ayazma Plajı ise, tertemiz plajı ve denize sahip. Kumbaba Plajı da yine berrak denizi ile diğerlerinden farklı olarak kamp ve karavan alanlarına da sahip.

5. Şile Mağaraları

Şile Mağaraları

Roma baskısından kaçan Hristiyanlara sığınak görevi gören Şile mağaralarındaki yerleşim, araştırmalara göre Cilalı Taş Devri’ne dek uzanıyor. Bölgede, Ocaklıada Mağarası, Tersane Mağarası, Feneraltı Mağarası, Akşam Güneşi Mağarası, Tavanlı Mağaraları başta olmak üzere, insan yaşamı için elverişli pek çok doğal mağara yer alıyor.

6. Ağlayan Kaya

Ağlayan Kaya, taşlar arasından çıkan bir su kaynağı. İsmini ise, akışının ağlayan bir insanın göz yaşlarına benzetilmesinden alan kaynak, Şile’nin doğa güzelliklerinden biri. Merkeze 10 km uzaklıkta yer alan ve Karadeniz kıyısında toplam 60 km uzunluğundaki tertemiz kumsallarıyla büyüleyen Ağlayan Kaya, Şile Feneri’nin 600 m kadar gerisinde bulunuyor.

7. Kumbaba Tepesi

Şile’nin en önemli turistik yerlerinden biri olan Kumbaba Tepesi, tepede kırmızı ve turuncu renkli, değişik yapıda kumların oluşturduğu bir alan. Aynı zamanda Kumbaba Türbesi’nin de bulunduğu bölgedeki kumların pek çok hastalığa iyi geldiği söyleniyor.

Hikâyeye göre, kumların rahatsızlıklara iyi geldiğini keşfeden ve hastaları burada iyileştiren Kumbaba, hem tepeye adını vermiş, hem de öldüğünde de buraya defnedilmiş. Şile’ye 2 km uzaklıktaki, demir-bakır alaşımlı ve radyoaktif kumlardan oluşan tepenin, Bizans zamanından beri birçok romatizma hastasının tedavisinde kullanıldığı biliniyor.

8. Saklı Göl

Şile Saklı Göl Seyahat Rehberi

Kamandere Köyü içerisinde yer alan ve yapay bir göl olan Saklı Göl, temiz havası ve manzarasıyla piknikçilerin gözdesi. Yemyeşil bir ormanın ortasında, pırıl pırıl parıldayan Saklı Göl’de Karamandere Saklıgöl Sosyal Tesisleri, restoran olarak hizmet veriyor.

Burada yöresel ürünlerle yapılan güzel bir kahvaltı edebilir, dileseniz de kendi mangallarında hazırladıkları etler ile öğle yemeği ziyafeti çekebilirsiniz. Tesisin göle doğru uzanan verandalarında oturmak, yemek sonrası göl etrafında trekking yapmak oldukça keyifli.

9. Hacılı Köyü

Hacılı Köyü, Ağva merkeze 12 km uzaklıkta bulunuyor. Roma Dönemi kale kalıntılarının bulunduğu köy Roma askerlerinin esir kaldıkları yer olarak bilinen Gürlek Mağarası ile ünlü. Adı ağız kısmında çıkan ses nedeniyle Gürlek olarak adlandırılan mağaraya iple tırmanarak çıkılıyor.

Kurudere Şelalesi Hacılı Köyü’nde bulunuyor. Yaklaşık 5-6 metre yüksekten akarak kendi göletini oluşturmuş şelaleye, zorlu bir parkurla ulaşılabiliyor. Yaz aylarında kuruma noktasına gelen Kurudere Şelalesi özellikle bahar aylarında mutlaka görülmeli.

10. Değirmençayırı Şelalesi 

Şile’ye 33 km uzaklıkta bulunan Değirmençayırı Şelalesi, Değirmençayırı Köyü’nün güney batısında ve Şile-Gebze ilçeleri sınırları üzerinde yer alıyor. İlçe merkezinden yaklaşık yarım saatlik bir yolculukla ulaşılabilen Değirmençayırı Şelalesi’nin yanı sıra, Hacıllı Şelalesi ile On Bir Göller Vadisi’ne de gidebilirsiniz.

Vadide yapacağınız gezinti boyunca on bire yakın göl ve şelaleyi, tekrar eden sırada ve birlikte görebilirsiniz. Şile’nin doğal güzelliklerini gezmenin en güzel yolu ise trekking. Zira bu şelalelerin tümü trekking destinasyonlarında bulunuyor.

11. Ağva

Ağva, İstanbul’un kuzeyinde, Göksu ve Yeşilçay Derelerinin ortasında, şirin bir sahil kasabası. Tarih boyunca Hitit, Frig, Roma ve Osmanlı gibi birçok uygarlığın geçiş noktası olan Ağva, kelime anlamı olarak Latince ‘iki dere arasına kurulmuş köy’ ve ‘su’ anlamına geliyor.

İstanbul’a yakınlığı ile Marmara bölgesinin vazgeçilmez hafta sonu destinasyonu olan Ağva’da, Karadeniz’e dökülen Göksu ve Yeşilçay Derelerinde kano veya deniz bisikleti ile gezinti yapabilir, teknelerle birkaç saatlik gezintilere katılabilirsiniz. Gece ise Göksu kıyısındaki otellerde konaklayabilirsiniz. Ağva’ya 12 km uzaktaki Hacıllı Köyü, mağara ve şelaleleri ile ünlü. Kilimli ve Kadırga Koyları ise yürüyüş için oldukça elverişli.

Romalılara ait kilise kalıntıları ve mezar taşlarının bulunduğu köy Kalemköy, doğal yaşamın en güzel örnegi olan Göksu ve Gökmaslı köyleri de Ağva’nın bozulmamış diğer güzellikleri arasında. Ağva gezilecek yerler belki bundan çok daha fazla, eklemek istediklerinizi yorum kısmına ekleyin.

Ağva Plajı, Göksu ve Yeşilçay nehirlerinin denize döküldüğü iki nokta arasında yer alıyor. 3 km uzunluğuna sahip olan plaj Ağva merkeze yakın olması nedeniyle sık sık ziyaret ediliyor. Özellikle yaz aylarında en kalabalık zamanlarını yaşayan Ağva Plajı’nda tuvaletler, soyunma kabinleri, şezlong ve şemsiye kiralama yerleri de bulunuyor. Plajın yakınlarında ayrıca kafe ve çay bahçeleri, sağlık ocağı ve eczane de mevcut.

12. Kadırga koyu

Kadırga Koyu, Ağva’nın görülmesi gereken doğal güzelliklerinden biri. Beldenin 7 km doğusunda bulunan koy, Karadeniz sayesinde meydana gelen dalga aşındırmaları sonucu ortaya çıkan farklı kaya oluşumlarına ve falezlere ev sahipliği yapıyor. Bu nedenle adeta amfi tiyatroya benzeyen Kadırga Koyu, deniz keyfi yapmak için oldukça elverişli. Büyükbucaklı Köyü’nden de 1 km uzaklıkta yer alan koyda piknik yapmak da bir o hayli zevkli.

13. Kilimli koyu

Ağva’nın doğusunda bulunan Kilimli Koyu, beldenin en görülesi yerlerinden biri. Deniz yoluyla ulaşılabilen koy kireçtaşı kayalardan oluşuyor. Kaya heykelleri, doğal köprüleri ve havuzlarıyla etkileyici bir güzelliğe sahip olan Kilimli Koyu denize girmek için de oldukça uygun. Şezlong ve şemsiye kiralayabileceğiniz bir tesisin de bulunduğu koyda olta ile balık tutulabiliyor.

İstanbul’un şirin bir ilçesi olan ve şehrin karmaşasından kaçmak için özellikle hafta sonları ziyaretçi akınına uğrayan Şile, Karadeniz kıyı şeridinde, İstanbul’a 70 km uzaklıkta yer alıyor. Gezilip görülecek pek çok tarihi ve doğal güzelliğe sahip ilçe, huzurlu birkaç gün geçirmek için ideal.

1 YORUM

  1. Zeki Müren Bodrum’dan önce Şile’nin müdavimiydi. Çocukluğum Şile de geçti. Şile’yi ilk kez Zeki Müren tanıtmıştı. Şimdi rant ve beton üretme derdindeler…

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here