Sidney Opera Binası, Avustralya‘nın Sidney kentinde, Sidney liman köprüsüne yakın, Bennelong noktasında kurulu, gala, sanat ve gösteri binası. 1957’de Sydney’e bir opera binası yapmak için düzenlenen yarışmayı kazanan Danimarkalı mimar Joern Utzon tarafından yapılan binanın tasarımında mimar, kuşların kanatları, bulutların şekli ve formları, deniz kabukları, ceviz ve palmiye ağaçları, yatların yelkenleri ile kısmen de Meksika’daki Maya ve Aztek tapınaklarından ilham aldı.

2007’de UNESCO Dünya Kültür Mirasları Listesi’ne eklenen Sidney Opera Binası’nda her yıl 3.000 gösteri, yılda 2 milyon izleyiciye ulaşıyor. 10.000 işçi tarafından inşa edilen ve 20 Ekim 1973’te Kraliçe II Elizabeth tarafından açılan Sydney Opera Binası, Avustralya’nın dünyaca tanınan sembol yapısı olmakla birlikte ülkenin yaratıcı ve teknik başarısı olarak da kabul ediliyor.

Sidney Opera Binası Hakkında Bilgiler

Sidney Opera Binası Hakkında Bilgiler

Opera Binası’nın çatı yapısı ‘kabuklar’ adıyla anılırken, bina inşasının en zor kısmını kabuklar oluşturuyordu. Portakalın soyulmasından esinlenen Joern Utzon, kabukların 14 ayrı çatısı birleştiğinde bir küre oluşturacağını düşündü.

Mimarisi ekspresyonist tarzda olan Opera Binası’nın modern yenilikçi formu, yeni malzemelerin kullanımına olanak sağladı. Topaz cam ise, Fransa’dan, Boussois-Souchon-Neuvesel tarafından Opera Binası’na hediye edildi. İnşasına 1959’da başlanan ve resmi olarak 1973’te açılan yapının 7 milyon Dolara mal olması beklenirken, tahmin edildiğinden 14 kat daha fazla olan 102 milyon Avustralya Dolarına mal oldu.

Sidney Opera Binası detayları

Sidney Opera Binası Detayları

Opera Binası’nın en yüksek ucu, zeminden 67 m yüksekliğe ulaşıyor, bu da 22 katlı bina yüksekliği demek. İnşasında 350 km çelik kablo kullanılan yapıdaki bu uzunluk ise Sydney’den Kanbera’ya ulaşmak için yeterli. Uzunluğu 183 m, genişliği 118 m olan ve 5.798 hektarlık alanı kaplayan bina, 8 büyük uçak ve 747 arabanın park edebileceği genişlikte.

Opera Binası’nın yelkenleri Fransa’da, değeri 100.000 Dolar olan özel vinçlerle yapıldı. Yelken görünümlü ‘kabuk’ çatılar ise İsveç’te bulunan dünyanın en iyi seramik fabrikalarından biri olan Höganas’ın ürettiği özel beyaz seramiklerle kaplandı. Opera Binası’nın 10 yılda yapılan, 10.154 borulu Büyük Org’u ise dünyanın en büyük mekanik orgu olma özelliğine sahip.

Sidney Opera Binası Nasıl Gidilir

Sidney Opera Binası’nda 7 gösteri salonu, Konser Salonu, Opera Tiyatrosu, Drama Tiyatrosu, Playhouse, Studio, Forecourt ve Utzon Odası gibi bölümler bulunuyor. 2.679 koltuk kapasiteli Konser Salonu binanın en büyük salonu iken, Utzon Odası ise 210 koltukla en küçük salonu oluşturuyor.

Adres: Bennelong Point, Sydney NSW 2000, Avustralya, https://www.sydneyoperahouse.com/
Ziyaret saatleri: Pazartesi-Cuma arası 09.00-20.30, Pazar günü 10.00-18.00 saatlerinde ziyarete açık.

Yılın 363 günü açık olan ve yıl boyu 200.000 turistin ziyaret ettiği Sidney Opera Binası, yalnızca bayram paskalya dönemlerinde kapalı oluyor. Görevliler ise yılın her günü 7/24 çalışıyor.

1 YORUM

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here