Sydney, Avustralya’nın en büyük şehri olduğu kadar, dinamik şehir hayatı ve renkli yapısıyla da en dikkat çekici yerleşimi. Tüm dünyada tanınan Sydney Opera House ile Harbour Bridge, muhteşem okyanus manzarası, müzeler ve sanat galerileri, yeşil park ve bahçeleri ve uzun kumsallarıyla Sydney, keyifli bir deneyim yaşatıyor.

1788’de kurulan İngiliz kolonilerine dayanan şehirde, İngiltere’den getirilen mahkumlarla başlayan göç hareketi, günümüzde dünyanın her yanından gelen insanlarla sürüyor. Şehrin kozmopolit yapısı ziyaret eden turistlerle birleşince ortaya çok farklı renklerin karması çıkıyor.

Sidney Gezilecek Yerler

Sydney, ülkenin güneydoğu kıyısına kurulu Avustralya’nın eski ve en geniş yerleşimlerinden biri. Büyük ticaret limanı ve önemli kültür sanat etkinlikleri ile tanınan şehirde, okyanus kıyısındaki uzun kumsallar ve rahat yaşam da cezbedici. Modern şehir hayatı ile çevreci ve doğal yaşamın birleştiği Sidney kesinlikle görülmeli.

1. Sydney Opera Binası

Sydney Gezilecek Yerler Opera Binasi

Sydney Opera Binası, hiç kuşkusuz şehirde görülmesi gereken en önemli simge. 20. yüzyılın en ünlü yapılarından biri olan Sydney Opera Binası, Danimarkalı Mimar Jørn Utzon tasarımı. Opera binasında opera, konser ve tiyatro salonunu kapsayan 1.5 saatlik turlar düzenleniyor. Dilerseniz bilet alarak bir performans da izleyebilirsiniz.

2. Sydney Limanı 

Sydney Gezilecek Yerler Sydney Limani

Sydney Limanı (Harbour), kentin en hareketli ve popüler mekanlarından. Denizden 20 km kadar içeride yer alan Sydney Limanı, Parramatta Nehri’nin ağzına kurulu. Liman kıyıları şehri kuzey ve güney olmak üzere iki parçaya ayırıyor. Resmi adı Port Jackson olan liman çevresinde uzanan yeşil alanlar, park ve koşu pistleri ile kumsallar birer soluk alma merkezi. Gündüz ve gece düzenlenen tekne turlarının başlangıç noktası da liman çevresi. Bu turlar için Sydney Ferries şirketi tercih edilebilir.

3. Sydney Kulesi

Sydney Gezilecek Yerler Sydney Kulesi

Sydney Kulesi, şehir ve liman manzarasının en güzel görüldüğü noktalardan biri. 305 metre yüksekliği ve 360 derece dönen restoranıyla Sydney Kulesi, 150 mağazalık alışveriş merkezi ile tam bir çekim merkezi. Deniz kıyısında birçok restoran ve kafenin bulunduğu Darling Harbour’da ise çocuk oyun alanları, sergi ve toplantı salonları yer alıyor.

4. The Rocks Mahallesi

Sydney Gezilecek Yerler The Rocks

The Rocks Mahallesi, 1788’de karaya çıkan mahkumların ilk yerleşim kurduğu bölge. Sydney Limanı’nın manzarası, tarihi binaları, pubları ve otel ve pansiyonları ile bu renkli mahalle görmeye değer.

5. Circular Quay

Sydney Gezilecek Yerler Circular Quay

Circular Quay, Avrupalıların şehirdeki ilk yerleşim merkezi. Tarihi yapılarla çevrili olan Circular Quay, el sanatları pazarı ve hediyelik eşya satışının da yapıldığı bir merkez. Üstelik burada lezzetli atıştırmalıklar için kafe ve restoranlar da bulunuyor.

6. Sidney Akvaryumu

Sydney Gezilecek Yerler Sydney Akvaryumu

Sydney Akvaryumu, dünyanın en zengin akvaryumlarından biri. Sydney Akvaryumu’nda 5 binden fazla balık türü 145 metre kadar derinliğe ulaşan tüneller içerisindeki doğal ortamlarında görülebiliyor.

7. Sidney Botanik Bahçesi

Sydney Gezilecek Yerler Sydney Botanik Bahcesi

Botanik Bahçesi, şehrin kalabalığından kaçmak için ideal bir adres. Sidney’de piknikçilerin ve yürüyüş yapmak isteyenlerin tercihi olan Botanik Bahçesi, Opera Binası’nın yanında, sabahın erken saatlerinden gün batımına kadar açık.

8. Avustralya Ulusal Denizcilik Müzesi

Sydney Gezilecek Yerler Avustralya Ulusal Denizcilik Muzesi

Avustralya Ulusal Denizcilik Müzesi, ülkede denizcilik tarihini yansıtan 7 salonuyla yatlar, tekneler, haritalar, Aborijin kanoları ve Vietnam göçmenlerinin teknelerini görme imkânı sunuyor.

9. Taronga Hayvanat Bahçesi

Sydney Gezilecek Yerler Taronga Hayvanat Bahcesi

Taronga Hayvanat Bahçesi, kentin deniz kıyısında yer alıyor, buraya Circular Quay’den feribotla ulaşım mümkün. Taronga Hayvanat Bahçesi’nde yerli türler ile bitki çeşitlerini görebilir, keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

10. Çin Bahçesi

Sydney Gezilecek Yerler Çin Bahçesi

Çin Bahçesi, Sydney’in kardeş şehri Guandong’un armağanı. Avustralya’nın 200. yıl kutlamaları sırasında açılan ve 5. yüzyıl örneklerinden izler taşıyan bahçe, kentin önemli bir çekim merkezi.

11. Bondi Plajı

Sydney Gezilecek Yerler Bondi Plaji

Bondi Plajı, Sydney şehir merkezinden toplu ulaşım araçlarıyla ulaşabilen 24 plajdan biri. Kentin liman bölgesi çevresindeki Balmoral, Chinamas, Nielsen Parkı ve Parsley Körfezi’nde yüzmenin yanı sıra sörf aktiviteleri de yapılıyor. Batıda bulunan Bondi Plajı ise şehrin en tanınan sörf merkezi.

12. Blue Mountains

Sydney Gezilecek Yerler Blue Mountains

Blue Mountains (Mavi Dağlar), Sydney’in 100 kilometre kadar güneybatısında bulunan ve doğal güzellikleriyle büyüleyici bir yer. Geçmişte Aborjinlerin yaşadığı dağlarda çok sayıda konaklama tesisi bulunuyor. Trenle 2 saat, özel araçla ise 50 dakikada ulaşılabilen bu doğa harikasını mutlaka listenize ekleyin.

Avustralya’nın gözde şehri Sidney gezilecek yerleri ile ziyaretçileri için müthiş bir deneyim yaşatıyor.

2 YORUMLAR

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here