SideAntalya’nın Manavgat ilçesine bağlı, tarihinin Hititlere dek uzanan, Antik Çağ’dan kalma bir liman kenti. Onlarca uygarlığa ait esere ev sahipliği yapan Side, tarihi değerlerinin yanı sıra doğal güzellikleriyle de ziyaretçilerini büyüleyen, Türkiye’nin en değerli turizm beldelerinden.

Side’de bu zengin tarihin izlerini sürebileceğiniz Side Müzesi ile birlikte, Büyük Kent Kapısı, Doğu Kapısı, Su Kemerleri, Büyük Anıtsal Çeşme, Kolonnel Cadde, Anıtsal Kütüphane ve Devlet Agorası, Piskopos Sarayı ve Bazilikası bulunuyor. Ayrıca Vespasianus Çeşmesi, Üç Havuzlu Çeşme, Men Tapınağı ve Baküs Tapınağı, Büyük Liman Hamamı ile Apollon ve Athena Tapınakları Side’nin tarihi güzellikleri arasında.

Side Nerede Nasıl Gidilir

Side Gezilecek Yerler

Antalya ve Manavgat üzerinden Side’ye ulaşım mümkün. Bazı otobüs firmalarının turizm sezonunda direkt seferler düzenlediği Manavgat’a gelip, buradan Side’ye geçebilir veya Antalya Şehirlerarası Otobüs Terminali’nden Manavgat ve Side yönüne hareket eden minibüsleri kullanarak Side’ye gelebilirsiniz.

Side’ye en yakın havalimanı, İstanbul, Ankara, İzmir ve diğer büyükşehirlerden uçuş seferlerinin bulunduğu Antalya Havalimanı. Antalya Havalimanı’ndan Side’ye ulaşmak için, havalimanı ile Side arası karşılıklı seferlerin düzenlendiği havalimanı servislerini kullanabilir, yaklaşık 1.30 saatte Side’de olabilirsiniz.

Araç kiralayarak Side’ye 60 km uzaklıktaki Antalya Havalimanı’ndan rahatlıkla Side’ye ulaşabilirsiniz. Antalya şehir merkezinden doğuya Manavgat ve Alanya yönüne yaklaşık 70 kilometrelik kara yolculuğu Antalya-Alanya yolu üzerindeki Side’de sonlanıyor.

Side Antik Kenti

Side’ye otobüsle gelmek isterseniz Türkiye’nin her yerinden özellikle yazları düzenlenen otobüs seferleriyle gelebileceğiniz Side, İstanbul‘a 775 km, Ankara’ya 527 km uzaklıkta bulunuyor.

Side’ye kendi aracınızla gelmeyi düşünüyorsanız, İstanbul-Bilecik-Kütahya-Afyon-Burdur-Antalya-Side istikametini kullanabilir, Ankara‘dan yola çıkacaksanız Ankara-Konya-Akseki-Side güzergahını kullanabilirsiniz.

Side Nerede Nasıl Gidilir

Manavgat’a 7 km uzaklıktaki Side’ye Manavgat üzerinden ulaşım da oldukça kolay. Manavgat’tan Side, Sorgun ve Manavgat şelalesi gibi tarihi ve doğal güzellikleri barındıran yerlere dolmuş seferleri düzenleniyor.

Bir Akdeniz güzelliği olan Side’den, Manavgat Şelalesi ve Köprülü Kanyon Milli Parkı’na doğru kısa bir yolculuk yapabilir, gün batımında Apollo Tapınağı’nın sütunlarının ihtişamını seyretmeden ve Toros Dağları’nda trekking, tırmanış ya da cip safari yapmadan dönmeyin.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here