İtalya‘ya bağlı yarı özerk bir yönetime sahip Sicilya, Akdeniz’in en büyük adası unvanına sahip. Kıyı şeridinde Akdeniz’in muhteşem manzaralarını sunan Sicilya, renkli kasaba ve köyleriyle doğayla baş başa, huzurlu bir atmosfere sahip.

Etna Yanardağı’nın volkanik faaliyetlerinin yeryüzü şekillerini oluşturduğu Sicilya’da Catinia (Katanya) ve Palermo şehirleri adanın en büyük yerleşim merkezleri. Cefalu, Taormina ve Sirakuza gibi kasabalarıyla özellikle Avrupalı seyahat severlerin rotasında olan ada Akdeniz esintilerini hissettiren şirin sokakları ve özgün mimari yapılarıyla yaz aylarında ziyaretçi akınına uğruyor.

İtalya’nın en güzel kumsallarına ev sahipliği yapan Sicilya’da, ana yerleşim yeri olan adanın dışında da irili ufaklı çok sayıda ada bulunuyor. Adada yıl boyunca güneşli gün sayısının fazla olması adayı tam anlamıyla bir tatil cenneti yapıyor.

Sicilya nerede

Yüzölçümü bakımından Akdeniz’in en büyük adası olan Sicilya, İtalya Yarımadası’nın güneyinde, Malta’nın kuzeyinde ve Tunus’un doğu kıyısında konumlanıyor.

Sicilya’da nüfusun büyük bölümünün yaşadığı Sicilya adasının yanı sıra Lipari ya da Eolie, Ustica, Pantelleria, Egadi ve Pelagie adaları özerk yönetimin bir parçası. Doğu Sicilya’nın merkezinde bulunan Etna Yanardağı, 3 bin 323 metre yüksekliği ile Avrupa’nın en yüksek aktif yanardağı olarak kabul ediliyor. Volcano ve Stromboli de aktif yanardağlar arasında.

Sicilya haritası

Sicilya’ya nasıl gidilir

Türk Hava Yolları’nın (THY) İstanbul- Catania (Katanya) direkt uçak seferleri ile 2 saat 30 dakikalık uçuşla İtalya’nın turist cenneti Sicilya’ya ulaşmak çok kolay. Türkiye‘nin birçok şehrinden İstanbul aktarmalı bir şekilde Katanya’ya ulaşılabiliyor. Direkt uçuş seçeneği dışında İtalya’nın Roma, Milano, Napoli ve Floransa gibi şehirleri ve bazı Avrupa kentlerinden aktarmalı uçuşlarla da Sicilya’ya gidilebiliyor. Uçuş sayısı yüksek sezonda artıyor.

Güney İtalya’da Villa San Giovanni kenti ile Sicilya’nın Messina şehri arasında feribot seferleri var. Napoli ile Palermo kentleri de feribot seferlerinin yapıldığı güzergaha sahip.

Farklı medeniyetlerin izlerini taşıyan, Akdeniz’in en güzel adalarından Sicilya, Akdeniz coğrafyasının sıcaklığını hissettiren, plajları, yemyeşil dokusu, zeytin ve mis kokulu limon ağaçları, rengarenk evleri, şirin köy ve kasabaları ve daracık sokakları ile keşfedilmeyi bekliyor.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here