Sicilya, İtalya’nın yarı özerk bölgesi ve Akdeniz’in en büyük adası. Baharda portakal ve limon ağaçlarının kokularının parfüm etkisi hissettirdiği Sicilya, İtalya’nın diğer modern ve zengin bölgelerine kıyasla daha fakir olsa da yavaş yavaş kendini toparlayarak, tarihi ve doğal güzelliklerini misafirlerine sunuyor. Etna Dağı eteklerinden kurulmuş ve adanın en büyük kenti olan Catania, yine Holywood yıldızlarının yeni gözdesi olan Etna’ya yakın Orta Çağ kasabası Taormina, Arşimed’in yaşamış olduğu Sirakuza ve şirin balıkçı kasabası Cefalu görülmeli.

Sicilya, İtalya’nın en karakteristik yerlerinden biri. Kıyı şeridi boyunca hemen her yerde etkileyici güzellikler sunan ada birbirinden güzel kumsallara sahip. Sicilya’daki güneşli gün sayısı ülkenin kuzeyine göre daha fazla. Yüksekliği üç bin metreyi aşan Etna başta olmak üzere adada aktif durumda yanardağlar bulunuyor. Sicilya açıklarında küçük adacıklar ise günübirlik tekne turları için ideal. Adanın en gözde şehirleri ise Palermo, Catania ve Messina olarak anılıyor.

Sicilya Gezilecek Yerler

Sicilya Gezilecek Yerler

Akdeniz’in en büyük adası, uzun tarihi boyunca egemen olan kültür yelpazesi, Avrupa’nın halen aktif volkanı Etna Dağları ve The Godfather filmi ile ünlü Sicilya, İtalya’nın en önemli adası. Benzersiz mutfağı, ılık iklimi ve kumlu plajları ile güneşli Sicilya, tatilin yanı sıra doğa, kültür ve tarih turizmini de Akdeniz atmosferiyle harmanlıyor.

1. Palermo

Palermo

Zengin tarihi, kültürü ve mimarisiyle Sicilya’nın en renkli şehri olan Palermo’da, üzerinde Osmanlı askerlerinin figürlerine sahip Nuova Kapısı, Avrupa’nın en büyük 3. katedrali olan Palermo Katedrali, kentin eski merkezi olan Quanto Canti ise başlıca gezilecek yerleri oluşturuyor. Diğer yandan Palermo, ünlü The Godfather (Baba) filminin bazı sahnelerine ev sahipliği yapan adreslerin de bolca bulunduğu bir kent.

Otantik Sicilyalı yaşamın tadına bakmak isterseniz Palermo’nun pazarlarından birine uğrayın! Siz de Sicilyalılar gibi dar Orta Çağ sokaklarında gezindikten sonra, ekmek ve peynirle tatmak için taze sebze, balık ve meyvelerin bulunduğu pazarları ziyaret edebilirsiniz. Palermo’nun ana cadde pazarlarından olan Vucciria, Ballarò, il Capo, Borgo Vecchio her biri eşsiz özelliklere sahip güzel tarihi pazarlardan.

2. Monreale

Monreale Sicilya

Palermo yakınlarında küçük bir kasaba olan Monreale, zeytin, turunç ve badem ağaçlarıyla tanınan bir vadide Golden Shell’e bakan bir tepenin üzerinde oturuyor. Kentin yıldız cazibe merkezi ise, muhteşem Normandia mimarisinin çarpıcı örneği olan Monreale Katedrali. Boyutlarının yanı sıra inanılmaz detaylarıyla ünlü yapının esas güzelliği duvarları kaplayan mozaiklerinden geliyor.

3. Cefalu

Cefalu

Şirin bir balıkçı kasabası olan ve Normanlar döneminde Sicilya’nın yazlık başkenti olarak bilinen Cefalu’da muhteşem plajları, tarihi yapılar ve şirin balıkçı lokantaları ile masalsı bir kasaba. Palermo’nun doğusunda ve Tiran Denizi kıyısında yer alan Cefalu’da, Sicilya’nın en önemli turistik merkezlerinden biri.

4. Aeolian Adaları

Aeolian Adaları

Aeolian Adaları sadece engebeli kıyıları, mağaraları ve yalçın kayalıklarıyla değil aynı zamanda görkemli manzaraları, termal tatil köyleri, su sporları aktiviteleri, balıkçılığın yapıldığı güzel kumlu plajları ile volkanik adalar topluluğu. Vulcano, Lipari, Salina, Panarea, Stomboli, Alicudi ve Filicudi olmak üzere 7 ana adadan oluşan Aeolian Adaları, yaz aylarında feribotlarla gelen turistleri ağırlıyor. Aeolian Adaları arasında en büyük ada, sıcak Sicilya yazlarında her daim en kalabalık olan Lipari.

5. Tindari

Tindari

Tindari, hac bir yer olan Messina Eyaleti’nde yer alan küçük bir kasaba olmakla birlikte, antik bir Yunan kasabasına da ev sahipliği yapıyor. Quasimodo tarafından yazılan şiir için iyi bilinen Tindari, ünlü Kara Madonna Tapınağı ve geniş bir arkeolojik alan barındırıyor. M.Ö. 396’da Dyonisus tarafından kurulan Tyndaris’in güzelliğini halen çoğu kuzey batı kıyısına bakan tarafta bulunan kalıntılar ve Roma’nın tipik yerleşim alanları ile harika döşeme mozaikleri olan hamamlar oluşturuyor.

6. Etna

Etna

Sicilya’nın doğu kıyısında, Messina ve Katanya (Catania)’ya yakın bir konumda bulunan Etna, Avrupa’nın en yüksek aktif yanardağı. Aydan bile görülebilen Etna, kuvvetli lav akışı ile antik çağlardan beri kutsal bir dağ olarak kabul ediliyor. Etna Dağı’nın çevresi ve doğu Sicilya’nın eşsiz manzarasını kucaklayan çarpıcı bir manzara sunan ilginç gezilere katılabilirsiniz. Etna Yanardağı’nın püskürmesiyle meydana gelen volkanik dokunun, deniz kıyısında değişik bir yapı oluşturduğu Acı Trezza bölgesi ise, vaktiniz varsa mutlaka görmeniz gereken bir yer!

7. Katanya

Katanya

Sicilya’nın önemli bir şehri olan Katanya tarihi ve doğal güzellikleriyle dikkat çekici. Etna Yanardağı’nın büyülü atmosferini barındıran Katanya’da Doumo Meydanı, her türlü deniz ürünün satıldığı Balıkçılar Sokağı, Sant’agata Katedrali, eğlence ve gece hayatının merkezi Bellini Meydanı ile kentin en hareketli caddelerinden biri olan Via Etna, kentin başlıca görülecek yerleri.

8. Taormina

Taormina

Sicilya’nın inicisi olarak anılan ve estetiğiyle göz dolduran bir Orta Çağ kasabası olan Taormina, daracık sokakları, balkonları çiçeklerle süslü tipik İtalyan evleri renkli kafe ve restoranlarıyla adeta film setini andırıyor. Katanya yakınlarında yer alan tarihi bir kasaba olan Taormina’nın Roma döneminde kalma tarihi tiyatrosunu da ziyaret edebilirsiniz.

9. Siracusa

Syracuse

Sicilya’nın başlıca tarihi şehirlerinden biri olan adanın güneydoğu köşesinde yer alan Siracusa, MÖ 734-733 yılında Yunanlılar tarafından kurulmuş bir bölge. Zengin Yunan tarihi, kültürü, amfi tiyatroları ve mimarisi nedeniyle görülmeye değer olan Siracusa, aynı zamanda antik dünyanın ilk ve en büyük bilim adamı olarak kabul edilen, matematikçi, fizikçi, astronom, filozof ve mühendis Arşimet’in de doğduğu yer. Antik Siracusa ayrıca UNESCO tarafından koruma altında bulunuyor.

10. Val di Noto

Val di Noto

Val di Noto‘nun (Noto Vadisi) geç Barok kasabaları olarak da adlandırılan güneydoğu Sicilya şehirlerinden Caltagirone, Militello Val di Catania, Katanya, Modica, Noto, Palazzolo, Ragusa ve Scicli, 2002’den bu yana UNESCO tarafından koruma altında bulunuyor. Geçirdiği hayli yıkıcı bir depremden sonra 1693’te yeniden inşa edilen yerleşimlerin bulunduğu Val di Noto’yu ziyaret etmek için en uygun dönem ilkbahar ve Paskalya zamanı.

11. Piazza Armerina ve Villa Romana del Casale

Piazza Armerina Villa Romana de Casale

Piazza Armerina, esas olarak Sicilya lehçesinden farklı diyalektinden dolayı, ‘Lombardic kasaba’lardan biri olan Sicilyalı bir komün. Piazza civarında Ermeni, Norman veya Gotik mimarileri görebileceğiniz şirin evler kendine hayran bırakıyor. Etkileyici mozaiklerle süslü Villa Romana del Casale’nin yanı sıra şehir merkezine 3 km mesafede bulunan Villa Romana ise Roma dönemi kalıntıları ile UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.

12. Agrigento

Agrigento

Eski ve hala büyüleyici bir Yunan kolonisi olan Magna Graecia’nın Agrigento‘sunu ziyaret ederseniz, Valle dei Templi’yi ve Scala dei Turchi’yi görmeden kesinlikle dönmeyin. UNESCO Dünya Miras Alanı’nda yer alan Valle dei Templi, Büyük Yunan sanat ve mimarisinin en seçkin örneklerinden sadece biri. Aynı zamanda İtalya’nın ana anıtlarından biri olarak kabul ediliyor. Scala dei Turchi, Realmonte sahilinde, alışılmadık beyaz renginden dolayı ünlü kayalık bir uçurum. Sicilya’nı en iyi plajlarına sahip Scala dei Turchi, henüz turist akınına uğramamış doğal ve bakir kalmış bir bölge.

13. Zingaro Tabiatı Koruma Bölgesi

Zingaro Tabiatı Koruma Bölgesi

Oldukça turistik bir yer olan Zingaro Tabiatı Koruma Bölgesi (San Vito Lo Capo), Sicilya’nın yaz aylarında çok yoğun olan en popüler adresi. Zingaro doğal alanının bir parçası olan bölge ve uzun kıyı şeridi, denizin güzelliği ve plajlar boyunca sunulan birçok hizmet sayesinde 5 Mavi Bayrak’a sahip. San Vito ve Solanto arasındaki Monako Dağı’nın eteğinde yer alan bölgeye Trapani ve Palermo’dan da kolayca ulaşılabilir. Her yıl eylül ayında, San Vito Lo Capo, Akdeniz yemekleri ve şaraplarıyla ünlü Cous Cous Festivali’ne de ev sahipliği yapıyor.

14. Pelagian Adaları

Pelagian Adaları

Pelag Adaları‘nın en büyüğü olan Lampedusa, İtalya’nın en güney kesimini oluşturuyor. Takımadaların üç ana adası olan Lampedusa, Linosa ve Lampione yaz aylarında Sicilya’nın en uğrak adresleri. Malta ve Tunus arasında Sicilya sahiline yaklaşık 200 km uzaklıkta bulunan Lampedusa, upuzun sahil şeridi, kumlu plajları ve kayalıklarla korunan koyları ile uzun sırtlara sahip eşsiz manzaralara sahip.

15. Savoca Köyü

Savoca Köyü

The Godfather filminin Sicilya sahnelerinin çekildiği ana mekân olan Savoca Köyü, yıllar geçse de halen oldukça popüler ve turist akınına uğrayan bir yerleşim. Özellikle de Al Pacino’nun babasından kızını istediği sahnenin çekildiği mekân olan Bar Vitelli, zamanla ufak tefek değişiklikler olsa da kesinlikle filmin ruhunu yansıtıyor Filmin yönetmeni Copollo için bir anıtın da bulunduğu köyde, yine filmdeki düğün sahnesinin olduğu katedralde bar ile karşılıklı tepeler de birbirlerini seyrediyor.

Sicilya, İtalya’nın olduğu kadar Akdeniz’in de en güzel adalarından biri. Çağlar boyunca çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapan, Barok yapıları, meydanları ve yeme içme özellikleriyle çok özel bir destinasyon.

Önceki makaleGirne Gezilecek Yerler
Sonraki makaleSualtı Masalı Büyük Set Resifi’ni Keşfetmenin 10 Yolu

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here