Aşkın ve aşıkların şehri Paris, her sevgilinin en az 1 gün geçirmesi gereken şehirlerden biri. Fransa‘nın başkenti Paris dünyanın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri olarak atmosferi bile aşkı tazelemeye yetecek cinsten. Çok kültürlü ve renkli nüfusu ona gereken yaratıcı enerjiyi sağlıyor.

Dünyanın en romantik ve en otantik şehirlerinden biri olarak ünlenen Paris, Fransız kültürünün, sanatının ve yaşam stilinin en iyi gözlemlenebileceği popüler bir turistik gezi durağı. Şehrin her sokağında, her taşında, her insanında ayrı bir büyü var. Ölmeden önce görmeniz gereken şehirlerden biri olduğunu söylememize gerek yok sanırım.

Sevgiliye Paris

Paris’e nasıl gidilir

Öncelikte Paris’te 3 adet havaalanı bulunuyor. Genellikle kullanılan hava limanları Charles de Gaulle veya  Orly Havaalanları kullanılırken Beauvais Havaalanı şehrin biraz fazla uzağında yer alıyor.

Şehrin turistik bölgesi, gezilmesi kolay olsun diye halk arasında 20 bölgeye ayrılmış. Bu bölgelerin her birine verilen adlar da içerisinde bulunan önemli yapılar arasında seçilmiş.

Paris’te nasıl gezilir

Paris’te metro ve tren ağı oldukça gelişmiş. Bu sebeple otelinize kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi aktarmalı biletleri kullanabiliyorsunuz. Şehirde metrolar, RER trenleri, otobüsler ve tramvayların bazılarına binebileceğiniz ya da hepsine binebileceğiniz farklı biletler bulunuyor. Bu sebeple ulaşım yolunuza karar verdikten sonra bilet satın almanızı önerebiliriz.

Daha açık olması için şöyle anlatalım. 7 adet bilet çeşidi bulunuyor. Bunlar aşağıdaki aktarmalarda kullanılabiliyor;

  1. Otobüs + Tramvay
  2. Tramvay + Otobüs
  3. Otobüs + Otobüs
  4. Metro + RER
  5. Metro + Metro
  6. RER + RER
  7. RER + Metro

Bu biletleri istasyonlardan alabileceğiniz otomatlar bulunuyor ve nakit ya da kredi kartı ile bilet alabiliyorsunuz. Aynı zamanda birçok turistik otobüs de şehrin dört bir yanında karşınıza çıkacaktır.

Romantik Paris Turu

Bizden farklı bir bilet okuma sistemi var Paris ulaşım araçlarının. Otobüslerde şoförün arkasında ya da aracın ortalarında bulunan, diğer ulaşım araçlarında da farklı yerde bulunan bilet okuyuculara biletinizi okutmanız gerekiyor. Eğer okutmazsanız da hiçbir yolcu ya da şoför neden okutmadın demiyor.

Ancak araca aniden binen görevliler veya çıkış kapılarında duran görevliler siz biletinizi sorup, biletinizin barkodunu okutarak kontrollerde bulunabiliyor. Eğer biletsiz binmiş olduğunuz ortaya çıkarsa normal şartlarda 1.90 Euroya satın alacağınız bu bilet yerine 50 Euroya kadar ceza ödeyebilme durumunuz söz konusu. Bu sebeple bilet almadan toplu taşıma araçlarını kesinlikle kullanmanızı önermiyoruz.

1, 2 ,3 ve 5 günlük biletler de satın alabilirsiniz.

Paris gezilecek yerler

Eyfel Kulesi (Tour Eiffel), Paris gezilecek yerler içerisinde mutlaka görülmesi gereken bir yer. Şayet sis var ise tepesine çıkmanız size bir zevk vermeyecektir ancak hava açıklıksa Paris’e tepeden bakmak için ve romantik birkaç kare yakalayabilmek için ideal bir mekan. Şehrin hemen hemen her yerinden görülebilen Eyfel kulesi, birbirinden renkli fotoğraflarda kolayca yer alabiliyor.

Romantik Paris Gezisi

Eyfel kulesine çıkmak için ödeyeceğiniz ücret ise değişebilmekte. 2. kata kadar merdivenle çıkabilmek için ödeyeceğiniz ücret 4 – 11 yaş aralığı için 3 Euro, 24 yaşına kadar 5 Euro ve 24 yaş üstü için 7 Euro. Asansör kullanmak istediğinizde ise fiyatlandırma şu şekildedir; 4 – 11 yaş aralığı için 4 Euro, 24 yaşına kadar 8.5 Euro ve 24 yaş üstü için 11 Euro. Eğer en üst kata yani 3. kata çıkmak istiyorsanız bu fiyatları aynı sıralama ile 8, 14.50 ve 17 Euro olarak ödemeniz gerekiyor. biletinizi hemen orada alabileceğiniz gibi toureiffel.paris adlı resmi web sitesinden de satın alabilirsiniz. Biletin çıktısını almayı unutmayın.

Paris denildi mi ilk akla gelen yerlerden biri de ünlü Şanzelize. (Champs-Elysées) Bir ucu Concorde Meydanına (Place de la Concorde) , bir diğer ucu Zafer Takı’na (Arc de Triomphe) uzanan 1950 metrelik devasa bir cadde. Çeşitli restoranlar, butikler, mağazalar bulunur bu cadde üzerinde. Modaya öncülük eden ünlü markaların en prestijli mağazalarından bazıları burada.

Paris’e gelip de kilitlere aşkınızı yazmamak olur mu? Aşkınızı, dileğinizi içinizden geçirip kilitlediğiniz kilidin anahtarını da nehre atmayı unutmayın. Bunu yapacağınız yer ise Sanat Köprüsü (Pont Des Arts).

Sevgiliyle Paris Turu

Bunun dışında Paris’e bir çok ünlü müze ve saray yer almakta. Her birinin içerisinde değerli sanat eserleri olduğu gibi birbirlerinden güzel bahçeleri de bulunuyor. Bunlara üzeri sanat ile donatılmış Alexandre Köprüsü (Pont Alexandre III) üzerinden geçerek gidebileceğiniz ve karşılıklı bulunan Büyük ve Küçük Saray (Grand Palais – Petit Palais), eskiden bir tren gari olan ve Sen Nehri (Seine Rivière) kenarında tüm ihtişamı ile yer alan Orsay Müzesi (Musée d’Orsay) ve elbette Mona Lisa’ya ev sahipliği yapan Louvre Müzesi (Musée du Louvre) örnek olarak verilebilir. Müzelerin değişen giriş ücretleri bulunmaktadır. Paris Pass adı verilen bir kart ile 60 kadar müzeye girebilmeniz mümkün. Giriş ücretleri: Louvre Müzesi 19,50€, Orsay Müzesi 13.80€

Paris’te yapılacak en güzel ve ücretsiz aktivitelerden biri müze parklarında güneşin ve yeşilliğin tadını çıkarmak. 30 hektarlık bir alana yayılan Luxembourg Bahçeleri (Jardin du Luxembourg) de buna en güzel örnek olabilecek park alanlarından. Saint-Germain Bulvarı üzerinde el ele yürümek, küçük köşe cafelerinde oturup kahve yudumlamak, Paris’i Paris yapan en tatlı aktivitelerden.

Paris’e gidip de Notre Dam Katedralini gezmeden, Moulin Rouge’u görmeden ve Şarlerin tepesi olan Montmartre Tepesi’nden Paris’i izleyip ve Sacré Coeur Bazilikasını ziyaret etmeden dönmeyin.

1 YORUM

  1. Paris’e gidilecekse, sevdiği insanla gitmeli insan gerçekten de… Ben 10 yıl önce yalnız başıma gitmiştim. Yalnız olmanın verdiği avantaj ile iyi de gezdim gerçi… Şimdi eşimle gitmeyi planlıyorum. Güzel bir yazı olmuş. Bu konuda arayışta olanlara ilham veren cinsten…

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here