Birçok kişi için Selanik, Atina’nın keşmekeş yaşamından uzakta güzel bir alternatif. 400 bin kişiden az olan nüfusuna rağmen Yunanistan’ın en büyük ikinci şehri. Öğrenci nüfusunun yoğunluğundan dolayı çok güzel kafeler, kulüpler ve restoranları her yerde görmek mümkün.

Burada en dikkat çekici yerlerden biri de şehir ikonlarından bir olan Beyaz Kule (White Tower). Bizans döneminde yapılan kule hemen deniz kıyısına bakıyor. Çevrede yine Bizans dönemine ait birçok kilise ve kaleler de yer alıyor.

Yunanistan’ın en büyük ikinci şehri olan Selanik’in geçmişi MS 315 yılına kadar dayanıyor ve Makedonya bölgesinin de başkenti konumunda. Binlerce yıllık tarihinden dolayı Bizans, Roma, Antik Yunan, Osmanlı ve Yahudilerin bıraktıkları birçok esere ev sahipliği de yapıyor. Festival ve kültür denince akla gelen ilk şehirlerden biri olmasının yanı sıra canlı bir gece hayatı ile de ilgi çekiyor. Tarih, arkeoloji ya da dünya dinleri ile ilgilenen herkesi fazlasıyla memnun edecek bir dokuya sahip. İşte sizlere Selanik’te gidebileceğiniz en güzel 10 turistik destinasyon.

Selanik’te Görmeniz Gereken 10 Yer

1. Beyaz Kule

Beyaz-Kule-Selanik

Daire şeklindeki bembeyaz kule şehrin sembolü. Selanik’in kendisi gibi kulenin de tarihi oldukça eski. 19. yüzyılda duvarlar yok edilmeden önce Bizans ve Osmanlıların en önemli savunma yapılarından biriydi. Osmanlı zamanında aynı zamanda bir işkence odası olarak da kullanıldığından dolayı ‘Kan Kulesi’ olarak da anılmış. Bu isimle anılmak istenmediği için tamamen beyaza boyanmış ve ‘Beyaz Kule’ adını almış. Rengi biraz solgun olsa da günümüzde de bu ismi kullanmaya devam ediyor. İçerisi ise bir müze halinde ve Selanik’in geçmişteki günlük yaşamından örnekleri sergiliyor.

2. Agios Dimitrios Kilisesi

Agios-Dimitrios-Kilisesi

Bu geniş ve muhteşem kilise antik Roma banyolarının bulunduğu bir bölgenin üzerine yapıldı. İsmini ise Romalı askerlerin esir olarak aldığı ve öldürdüğü St. Demetrius’tan alıyor. Burada yer alan altı panelli mural ise Selanik’in en güzel mozaik eseri olarak biliniyor. Burası sadece şehrin en büyük kiliselerinden biri olmakla kalmıyor aynı zamanda tarihi ve dini açıdan en önemli yerlerin de başında geliyor.

3. Galerius Kubbesi (Rotunda)

Rotunda-Selanik

Selanik’te ki en eski anıt olan kubbe ilk Roma tapınağı ve sonrasında Hristiyan kilisesi ve sonraları da bir cami olan ilk yapıdır. Duvarları 6 metreden daha kalın ve bunun sebebi Selanik’te sık olan depremlere karşı dayanıklı olması gerektiği. Silindir şeklindeki bina 306 yılında dev bir kompleksin bir parçası olarak Galerius tarafından yaptırıldı. 1200 yıl boyunca Osmanlıların eline düşene kadar bir kilise olarak kullanıldı. 1590 yılında Agios Georgios kilisesi bir camiye dönüştürüldü. Neyse ki mozaikler bu değişim sırasında zarar görmedi, sadece üzerleri boyandı. 3 farklı dine hizmet eden Rotunda günümüzde müze halini aldı.

4. Nea Paralia

Nea-Paralia-Selanik

Doğu bölümündeki bulunan ve sadece yayalara açık olan bu bölge son 20 yıl içinde Yunanistan’da yapılmış en güzel projelerin başında geliyor. Çok geniş olmasa da 3,5 km’lik uzunluğu ile oldukça güzel bir yürüyüş noktası. White Tower’dan başlayarak Megaro Mousikis’e kadar uzanıyor ve şehir ile deniz arasında harika bir boşluk oluşturuyor. Selanik’te yürüyüş yapmak isteyenlerin mutlaka geleceği yer burası. Dilerseniz bisiklet ya da bot da kiralayabilir, birçok güzel restoran veya barlarda günün tadını çıkartabilirsiniz.

5. Galerius Kemeri

Galerius-Kemeri-Selanik

Galerius Kemeri ya da diğer adıyla Kamara Selanik’teki en farklı Roma yapısı. White Tower ile birlikte Selanik’in en çok turist çeken yerlerinden biri. Kemer, imparator Galerius’un MS 298 yılında Perslilere karşı kazanılan zaferi kutlamak için yaptırılmış. Normalde 4 sütuna sahipken günümüze sadece 2 tanesi ulaşabilmiş. Geride kalan sütunlar üzerinde çok güzel bir şekilde kazınmış olan savaş sahnelerini görebilirsiniz.

6. Selanik Arkeoloji Müzesi

Selanik-Arkeoloji-Muzesi

Bu müze Selanik’in arkeolojik olarak en önemli dönemlerine ait eşyalarını sergiliyor. Helenistik, antik, Klasik ve Roma dönemlerine ait eserleri bolca bulabilirsiniz. Binanın kendisi ironik olarak modern Yunan mimarisine sahip.

7. Aristotelous Meydanı

Aristotelous-Meydani-Selanik

Ana meydan 1918’de Fransız mimar Ernest Hebrard tarafından tasarlanmış olsa da günümüzde büyük bir bölümü 1950’lerde yapılan Electra oteli ve sineması tarafından işgal edilmiş durumda. Osmanlı döneminde kalabalık, dar ve plansız sokaklara sahip olan bölge Fransız mimar sayesinde daha modern ve geniş bir görüntüye sahip oldu. Günümüzde birçok kutlama ve toplu buluşmalara ev sahipliği yapıyor.

8. Hagia Sophia

Hagia-Sophia-Selanik

Selanik’te en uzun süredir ayakta kalmayı başarmış olan bu kilise 8. yüzyılda yapılmış olmasına rağmen 3. yüzyılda yapılmış bir başka kilisenin de izlerini taşıyor. Kilise bir zamanlar Konstantinapolis olan İstanbul’da bulunan aynı isimdeki eseri ile benzer tasarıma sahip. Kubbeli yapılar arasında günümüze kadar gelmiş olan en güzel Yunan eserlerinden biri.

9. Bizans Kültür Müzesi

Bizans-Kultur-Muzesi-Selanik

Çok büyük bir koleksiyona sahip olan müze Bizans döneminin muhteşem eserlerine sahip. Freskler, mozaikler ve duvar resimlerinin yanında tarihi binalardan kurtarılmış olan seramik ve tekstil örneklerine de sahip. Müzenin büyük bir bölümü erken Hristiyanlık, ritüeller, inançlar ve günlük yaşamdan örnekleri sunuyor. Selanik’ten çıkarılmış olan birçok lahit de burada sergileniyor. Müze yetişkinler için hem rehberli hem de rehbersiz turlar sunuyor.

10. Heptapyrgion

Heptapyrgion-Selanik

Yedi kulenin kalesi olan Heptapyrgion Osmanlı dönemine ait. Kale şehrin akropolünün hemen kuzey doğusunda bulunuyor. Kuzey kuleleri 4. yüzyıla aitken güneydeki beş kule 12. yüzyıla dayanan bir geçmişe sahip. Günümüzde Heptapyrgion muhteşem manzarası sayesinde şehrin en sevilen turistik mekânlarından biri.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here