Seferihisarİzmir‘in güneybatısında, kuzeyde Urla ve Güzelbahçe, doğuda Menderes, batısı ve güneyde ise Ege Denizi ile çevrili şirin mi şirin bir tatil beldesi. İzmir kent merkezine 50 km uzaklıkta bulunan Seferihisar’ın en önemli özelliği, mavi bayraklı plajları ve tarihi güzellikleriyle Cittaslow (Sakin Şehir) şehirlerinden biri.

Ege ve Akdeniz kıyılarındaki çarpık yapılaşmadan etkilenmeyen, çevresi sit alanları ile çevrili Seferihisar, ilçe toprakları içerisinde, MÖ 2000’lerde Akalardan kaçan Giritliler tarafından kurulan bir Karya yerleşimi olan Teos Antik Kenti yer alıyor. Mandalinası, güneş, jeotermal ve rüzgâr enerjisi açısından geniş kaynakları ve tarihi zenginlikleriyle, eşsiz ve bozulmamış bir Ege güzelliği.

Seferihisar Nerede Nasıl Gidilir

Seferihisar Nerede

İstanbul’a 600 km, Ankara’ya 640 km ve Bursa’ya 378 km uzaklıkta olan Seferihisar, İzmir’den Aydın istikametine ilerlerken Seferihisar tabelalarını takip ederek rahatlıkla ulaşılabilen bir belde. İzmir’in 30 ilçesinden biri olan Seferihisar’a kara ve havayolu ile ulaşım mümkün.

Karayolu

Özel aracınızla Seferihisar’a gelmek için öncelikle İzmir’e gelip buradan Aydın istikametinde Seferihisar tabelalarını takip etmeniz gerekiyor. İzmir Otogarı’na geldiğinizde, otogardan Seferihisar’a ulaşım sağlayan çeşitli otobüs firmalarından birini seçebilirsiniz. Ayrıca yılın belli zamanlarında İstanbul ve Ankara’dan Seferihisar’a giden otobüs hatları bulmanız da mümkün.

Seferhisar Nasıl Gidilir
Sığacık Limanı

İzmir Otogarı’na geldiğinizde, otobüs firmasının servisiyle Üçkuyular (Fahrettin Altay) semtine gelip oradan Seferihisar’a ulaşım sağlayan Seferihisar (veya Ürkmez) minibüslerine binebilirsiniz. İzmir Üçkuyular Semt Garajı’ndan (Fahrettin Altay) hareket eden düzenli otobüs ve dolmuş seferleri ile Seferihisar’a ulaşım sağlanıyor. İlçeye şehir içi ESHOT otobüs ulaşımını kullanarak gitmek isterseniz, 730 No’lu Seferihisar-F.Altay aktarma merkezi otobüs hattını kullanarak ulaşabilirsiniz.

İlçeyle bağlantı sağlayan diğer otobüs hatları ise, 731 No’lu Çamtepe, 732 No’lu Urla, 739 No’lu Beyler ve 778 No’lu Özdere-Seferihisar araçları ile Seferihisar’a ulaşım mümkün.

Yine İzmir’den, raylı sistemi kullanarak Evka3-Bornova ya da Fahrettin Altay yönünden metro ile Halkapınar ya da Hilal aktarma merkezlerinden Cumaovası-Menderes yönüne giden İZBAN aktarması ile, Cumaovası istasyonunda inerek 829 No’lu Seferihisar-Cumaovası aktarma otobüs hattı ile ilçeye ulaşabilirsiniz.

Havayolu

Seferhisar Ulaşım
Teos Antik Kenti

Seferihisar’a havayolu ile gelmek isterseniz, İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na yaz-kış düzenli ve sık uçuş seferleri düzenleniyor. Havalimanından Seferihisar’a ulaşım için toplu ulaşım araçlarını kullanabilir ya da taksi ile ulaşabilirsiniz. Gaziemir ilçesinde yer alan İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan Havaş otobüsleri, belediye otobüsleri, tren, taksi veya şahsi aracınızla şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Ayrıca havalimanındaki araç kiralama firmalarından araç kiralamak da mümkün. Alsancak, Karşıyaka, Kuşadası ve Aydın gibi hem şehir içinde hem de dışında birçok rotaya uçağınız indikten sonra Havaş otobüsleriyle ulaşabilirsiniz. Şehir merkezine ulaşırken kullanabileceğiniz alternatiflerden biri de belediye otobüsleri. 200 numaralı hatla Mavişehir’e, 202 No’lu hatla Alsancak ve çevresine, 204 No’lu hatla ise Bornova ve çevresine ulaşabilirsiniz. Şehir merkezinden ise İzmir Otogarı’na geldiğinizde, Üçkuyular’dan Seferihisar’a hareket eden minibüsleri kullanabilirsiniz.

Sığacık Kalesi, Teos Antik Kenti, Lebedos Antik Kenti, Myonnessos (Çıfıt Kalesi), Sığacık, Ürkmez, Doğanbey, Gümüldür ve Özdere gibi pek çok gezilecek yeri bulunan Seferihisar, İzmir’in sakin, mavi plajlı, bozulmamış tatil beldelerinden biri. Keşfedin!

1 YORUM

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here