Sedir Adası, Ege Bölgesi’nin en turistik yerlerinden biri. Muğla’nın Akyaka Mahallesi’nde bulunan ören yeri, doğal güzellikleri ve antik dönem kalıntılarıyla yerli ve yabancı çok sayıda turistin ilgisini çekiyor. Tarihi MÖ 6.yüzyıla kadar uzanan Sedir Adası, Antik Çağ’da Kedrae ve Cedrae adlarıyla tanınıyor.

Çevresi maki, zeytin, çam ve sedir ağaçlarıyla kaplı olduğu için önceleri Cedrae olarak adlandırılan adanın ismi Latince sedir ağacı anlamındaki Cedrus’tan geliyor. Anadolu’nun yerli halklarından Karyalılar’ın önemli kentlerinden biri olan Sedir Adası, Helen ve Yunan kültüründen izler taşıyor. MÖ 454- MÖ 428 yıllarında Attik Delos Birliği’ne katılan adanın benzersiz altın rengi kumlarının Kraliçe Kleopatra ile sevgilisi Romalı Komutan Antonius için Mısır’dan gemiyle getirildiği söyleniyor.

Sedir-Adasi-Mugla

Gerçekte ise bu durum adanın jeomorforlojik kayaçlarından kaynaklanıyor. Yüzyıllar önce oluşan kayaların aşınması sonucu oluşan bu kumlar, adanın dünyada eşi olmayan bir kumsala sahip olmasını sağlıyor. Bu özelliğiyle koruma altında bulunan ada özellikle Kleopatra Plajı ile ünlü.

Bunun yanında kesme taşlardan yapılmış kule, sur duvarları, Apollon tapınağı, kilise, antik tiyatro, agora ve antik liman kalıntılarından oluşan Kedrai Antik Kenti’ni içinde barındıran Sedir Adası, farklı kaynaklarda Şehroğlu Adası, Şiir Adası, Aşk Adası, Balayı Adası gibi isimlerle de anılıyor. Masmavi denizi, benzersiz plajı ve antik kalıntılarıyla Türkiye’nin görülmeye değer yerleri arasında bulunan adada konaklayabileceğiniz birçok otel, pansiyon ile yemek yiyebileceğiniz restoran ve kafeteryalar da bulunuyor.

Sedir Adası’nı ziyaret saatleri

Ege’nin görülmeye değer yerlerinden biri olan Sedir Adası dini bayramların birinci günü hariç her gün ziyaret edilebiliyor. Müzekart sahiplerinin ücretsiz, diğer kişilerin 20 TL karşılığında girebildiği ören yeri yaz döneminde (15 Nisan-2 Ekim) 08.30-18.30 saatleri, kış döneminde (3 Ekim-14 Nisan) 08.30–17.00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Sedir Adası nerede

Hem doğallığı hem de tarihi yapısıyla etkileyici bir güzelliğe sahip olan Sedir Adası, Muğla’nın Ula ilçesi sınırları içerisinde, Gökova Körfezi’nde yer alıyor.

Sedir Adası’na nasıl gidilir

Türkiye’nin görülmesi gereken turistik merkezlerinden biri olan Sedir Adası, Muğla’ya 62 km, Marmaris’e 23 km mesafede konumlanıyor. Adaya Marmaris’in Çamlı Köyü’nden düzenli olarak yapılan tekne seferleriyle ulaşılabiliyor.

Sedir-Adasi-Akyaka

Çamlı Köyü’ne ulaşmak için Marmaris-Muğla yolunun 12. kilometresinde bulunan yol ayrımından Çamlı yönüne doğru sapmanız ve 6 km giderek Çamlık İskelesi’ne varmanız gerekiyor. Ayrıca ulaşım Marmaris’e bağlı Geliboyu Köyü’nden kalkan teknelerle de sağlanıyor.

Muğla’nın muhteşem doğal güzelliklerinden biri olan Sedir Aadası, mavinin her tonunu içinde barındıran denizi, binlerce yıl öncesine ait antik kalıntıları ve doğa harikası plajıyla keşfedilmeyi bekliyor!

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here