Schönbrunn Sarayı (Schloss Schönbrunn), Viyana şehir merkezinin yalnızca birkaç kilometre batısında yer alan, kentin olduğu kadar Avrupa’nın da en güzel yapılarından biri. On sekizinci yüzyılın başlarında, dev bir park alanının içerisine yapılan saray, günümüzde de bu özelliği ile Avusturya’nın en önde gelen turistik yerlerinden.

Schönbrunn Sarayı

Avusturya’nın en önemli kültürel anıtlarını barındıran Schönbrunn Sarayı, 1569’da İmparator II. Maximillian’ın burada yazlık ev olarak kullanmak üzere yaptırdığı bir saray. Türklere karşı kazanılan zaferin ardından 1683’te İmparator Leopold, bu bölgede bir imparatorluk sarayı yapılmasını istedi. Bu sarayın, Klatterburg olarak da bilinen ve o dönemde Paris’teki Versay Sarayı ile kıyaslanacak bir güzellikte olmasını umuyordu. Ancak onun yerine daha mütevazı Barok bir Schönbrunn Sarayı yapıldı. 1441 odası ve evleriyle 1696-1730 arasında yapımı tamamlanan saray kısa bir süre sonra Habsburg hükümdarı Maria Teresa için bir ev haline dönüştürüldü. 1816-1819 arasında ve İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra birçok değişiklik yapılan sarayda, son yenileme işlemleri 1952’de sona erdi.

schonbrunn-sarayi-viyanaİmparatorluk Evleri

Schönbrunn Sarayı’nın 1441 odasından yalnızca 40 tanesi ziyaretçilere açık olsa da yapının ne denli muhteşem bir yer olduğunu anlatmaya yeterli. Yalnızca turlarla ziyaret edilebilen odalar arasında en önemlileri Franz Joseph ve Sisi olarak da bilinen eşi Elizabeth’e ait olanlar.

Oldukça gösterişli ve zengin dekore edilen, on dokuzuncu yüzyıl şaheseri olarak gösterilen odalardan biri de Walnut Room (Ceviz Odası). Ceviz Odası ismini, işlenmiş ceviz ağacından yapılan, altın kaplama mobilyalarından alıyor. Bir diğer önemli mekân da İmparator Franz Joseph’in hayatını kaybettiği yatak odası. 21 Kasım 1916’da ölen imparatorun hükümdarlığı tam altmış sekiz yıl sürmüştü. İmparatoriçe Elizabeth’in salonunda, Jean-Etienne Liotard tarafından, çocuklarıyla birlikte resmedildiği pastel bir tablo da bulunuyor.

schonbrunn-palaceMaria Theresa’ya ayrılan odalarda da aynı güzellikte eserler bulunuyor. En önemlileri arasında bulunan Bergl Odaları’nda egzotik tasarımlar ve Johan Bergl’in seçkin çalışmaları görülebilir. Marie Antoinette’in odasında ise (Napolyon’un kaldığı oda) yine birçok ünlü tabloyu ve Napolyon’dan imparatora hediye edilen mermer saati görme imkânınız var. Son olarak Kahvaltı Odası’nda da imparatoriçenin kızları tarafından yapılmış çiçek desenli tablolar bulunuyor.

Schönbrunn Park ve Bahçeleri

Schönbrunn Sarayı, kendisi kadar içerisinde bulunduğu park ve bahçeleriyle de çok ünlü. Barok mimari sitilinde inşa edilmiş, on sekizinci yüzyıla ait muhteşem park tam beş yüz hektar büyüklüğünde. 1996’da UNESCO dünya mirasları listesine alınan parkta yapılabilecek en güzel aktivite parkın etrafındaki çiçeklerle bezenmiş küçük patikalar arasında kaybolmak. Bu gezinti sırasında, on sekizinci yüzyıla ait, mitolojik ögeleri betimleyen kırk dört mermer heykeli keşfedebilirsiniz. Bunları yaparken Yunan mitolojisi temasıyla yapılmış ve Thetis’le oğlu Aşil’in hikâyelerinin anlatıldığı ünlü Neptün Çeşmesi’ni ziyaret etmeyi unutmayın.

palmiye-evi-viyana
Palmiye Evi

1883’te yapılan ve parkın en etkileyici binası olan Palmiye Evi, Avrupa’nın o dönemki en geniş serasına sahip. Bina aralarında yüzlerce çeşit kelebeğin ve sayısız egzotik bitkinin yer aldığı bir alanda yer alan Palmiye Evi’ne benzer bir yapı da Tyrolean Bahçesi; içerisinde 1722’ye ait bir çiftlik bulunuyor.

Görülmesi gereken yerlerden bir diğeri de 1775’te yapılan ve Schönbrunn’daki bir tepede yer alan klasik Gloriette Kemeraltı. 1757’de Büyük Frederick komutanlığında, Avusturya güçlerinin Prusya ordusunu bozguna uğratışının bir sembolü olarak muhteşem bir manzara eşliğinde şehrin en güzel yerlerinden birinde duruyor.

Schönbrunn Ahırları, ülkenin taşımacılık geçmişinin müzesi olarak da biliniyor. Altmıştan fazla tarihi araç, kızak, sedye ve hatta at dizginlerinin bile yer aldığı müzedeki eşyalar, 1690-1918 arasından kalma. Eski Kış Binicilik Okulu’nun olduğu yerde yer alan müzede, taç ve kraliyet törenlerinde kullanılan muhteşem araçları görebilirsiniz. İlginizi çekebilecek bir diğer araç da Habsburgların son yolculuklarına uğurlanırken kullandıkları siyah cenaze arabası.

Schönbrunn Saray Tiyatrosu, sarayda bulunan ve Viyana’da kalan tek Barok tiyatrosu olma özelliğine sahip. Maria Theresa’nın en sevdiği mimar Nikolaus Pacassi tarafından 1767’de Barok tarzı mimari stilde yapılmış. İmparatoriçenin bizzat kendinin de oyunlarında rol aldığı tiyatroda Haydn ve Mozart gibi isimler hem özel, hem halka açık konserler vermişler. Günümüzde ise yapı, Viyana Operası olarak hizmet veriyor.

schoenbrunn-bahceleri-viyanaGörülmesi gereken bir diğer yer de Schönbrunn Hayvanat Bahçesi. Dünyanın en eski hayvanat bahçesi olma özelliğine sahip bahçe, günümüzde de halen yedi yüz elliden fazla hayvan türüne ev sahipliği yapıyor.

Saray Şapeli, 1700’lere uzanan tarihi ve olağanüstü tavan tasarımları ile görülmeye değer bir yapı. Tavanda, Mary Magdalene’nin ilahlaştırılmış bir resmi ve “Mary’nin Evliliği” adlı eser yer alıyor. Bir zamanlar festival alanı olarak kullanılan Schönbrunn Saray Avlusu ise, Barok tarzı yapının en harika örneklerinden.

Çocuk Müzesi

Schönbrunn Sarayı’nda çocuklar için de eğlenceli aktiviteler var. Ailece gelenlerin mutlaka gitmesi gereken yerlerden biri de batı kanadının giriş bölümünde bulunan Çocuk Müzesi. Müzede yapabilecekler arasında interaktif olarak katılabileceğiniz, kraliyet ailesinin ve çocuklarının hayatlarını anlatan sergiler bulunuyor. Kraliyet ailesine mensup çocuklarla sıradan çocukların yaşamları aralarındaki devasa fark gözler önüne seriliyor. Müzede, oyuncaklar, elbiseler ve çocukların giyebilecekleri prens ve prenses elbiseleri de mevcut.

schonbrunn-sarayi-bahceleriSchönbrunn Saray Turu

Eğer Schönbrunn Sarayı ile ilgili detaylı bilgilere ulaşmak ve eşsiz bir tecrübe yaşamak isterseniz mutlaka bir tur satın alın. Sarayın en önemli yerlerini hızlıca görmek isteyenler, kırk dakikalık Kraliyet Turu ile en önemli yirmi iki odayı gezebilir. Vakti olanlara ise adından da anlaşılacağı gibi Büyük Tur’u öneririm. Kırk odayı kapsayan, daha uzun süreli ve yukarıda bahsettiğim odaların hemen hepsini görme imkânına sahip olabilirsiniz. Çocuklara ayrı turlar düzenlenebildiği gibi engelliler için de ayrı bir tur bulunuyor. Eğer kendi kendinize gezmek isterseniz, ücretsiz İngilizce sesli rehber istemeyi unutmayın.

Schönbrunn Saray tavsiyeler

Konaklama

Eşsiz bir gün geçirmek isteyenler için olağanüstü Schönbrunn Süiti çok iyi bir seçim. Bir salon, iki yatak odası, giyinme odası, iki banyo ve Viyana’nın en iyi manzarası bu seçimin sonuçlarından.

Yeme-İçme

Schönbrunn Sarayı dokuz nefis yemek mekanına sahip. Harika yemekleri ile Cafe Restaurant Residenz’den açık havada yiyebileceğiniz muhteşem teraslara kadar seçenekler çokça mevcut.

Alışveriş

Schönbrunn Sarayı, Hofburg Sarayı ve Sisi Müzesi’nin online satış mağazası olan Sisi Shop’ta oldukça geniş hediyelik eşya çeşidi var: rehber, kitap ve müzik ile ilgili pek çok ürünü burada bulabilirsiniz.

Sarayın tamamı engelliler için ulaşılabilir durumda.

viyana-teknik-muzesi
Viyana Teknik Müzesi

Schönbrunn Sarayı yakınlarında görülecek yerler

Her ne kadar Schönbrunn Sarayı gününüzün tümünü alacak kadar güzel olsa da, şehrin dört bir yanında tarihin kokusun alabileceğiniz, keşfedilmeyi bekleyen pek çok yer var. Schönbrunn Park’ın tam karşısında yer alan Hietzinger Mezarlığı, Otto Wagner ve Franz Grillparzer gibi çok önemli isimlerin ebedi istirahat yeri, görülmeye değer. Diğer yönde ise yürüme mesafesinde bulunan Viyana Teknik Müzesi gezilebilir. 1918’de kapılarını açan müze, halen Avrupa’nın en iyi teknoloji müzelerinden biri olarak kabul ediliyor.

Adres: Schönbrunner Schloßstraße 47, 1130 Wien, Austria
www.schoenbrunn.at/en.html

Schönbrunn Sarayı’na nasıl gidilir

Schönbrunn Sarayı’na gitmenin en keyifli yolu, eğer şehir merkezinde bir otelde konaklıyorsanız, yürümek. Viyana şehir merkezine kırk dakikalık bir yürüme mesafesinde bulunan saray, size Viyana’yı keşfetme imkânı da verecek.

10A No’lu otobüs hattı sizi Schönbrunn İstasyonu’na götürecek. Tramvay düşünürseniz, 10 ve 58 No’lu tramvaylar da yine Schönbrunn İstasyonu’nda duruyor. Schönbrunn Sarayı’na metro ile ulaşım seçeneğiniz de var: Saraya en yakın metro istasyonu U4 hattındaki Schönbrunn.

Trenle gitmek isterseniz, saray ana terminal olan Westbahnhof‘tan 15 dakika; Meidling İstasyonu’ndan ise 30 dakika uzaklıkta bulunuyor.

Araç kiralamayı pek tavsiye etmem. Şehir merkezine araç girişi olsa da çok kalabalık. En azından şehir merkezi dışında park edip toplu taşıma ile gitmeyi düşünebilirsiniz. Sarayın ücretli otoparkı var.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here