Doğu-batı bağlantısını sağlayan Aksaray-Kayseri güzergâhının Nevşehir sınırları içinde kalan Sarıhan Kervansarayı, Avanos’un 4 km güneydoğusunda kalıyor. Selçuklu Sultanı İzzettin Keykavus döneminde, yapı malzemesi olarak sarı, pembe ve devetüyü renginde, oldukça düzgün kesme taşların kullanılmasından dolayı ismini almış bir yapı.

Kapadokya coğrafyasında, İpek Yolu üzerinde bulunan, 13. Yüzyıl Selçuklu mimari örneği olan Sarıhan, 1249 yılında 2000 m2’lik bir alan üzerine kurulmuş.

Sarihan Kervansarayı

Anıtsal portalin ve iç portalin kapı kemerlerinde iki renkli taşlar kullanılarak böylece dekoratif bir görünüm sağlanmış. Yüksek duvarlardan oluşan tek katlı yapının, büyük ve ihtişamlı bir giriş kapısı bulunuyor.

Biri açık, diğeri kapalı olmak üzere iki bölüm bulunan yapının üstü açık ön bölümünde geniş bir avlu yer alıyor. Avlunun sağ tarafına kışlık, sol tarafındaki 7 sütun arasına ise yazlık odalar yerleştirilmiş.

Sarihan Kervansarayı
Sairhan Kapadokya

Merdivenlerle çıkılan hemen üst kısmı küçük bir mescit olan yapıda, avlunun arka tarafındaki kapalı bölümde ise, gelen misafirlerin atlarının bağlandığı bölüm bulunuyor.

Selçuklunun yaptırdığı son kervansaray olarak önemini koruyan yapı, 1991’de restore edilerek orijinal haline getirilmiş.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here