SarıgermeMuğla’nın Ortaca ilçesi sınırları içerisinde yer alan, yaklaşık 320 haneli şirin bir tatil beldesi. Ortaca ilçe merkezine 20 km, Muğla il merkezine ise 102 km uzaklıkta yer alan Sarıgerme, huzurlu tatil arayanların göz bebeği, doğa harikası bir tatil mekânı. Mavi Bayraklı Sarıgerme Plajı, dalgasız denizi ile özellikle çocuklu ailelerin tercihi. Turkuaz ve berrak denizde yüzebilir, jet ski, su kayağı, kano gibi su sporları yapabilir, güneşin tadını sonuna dek çıkarabilirsiniz.

Güney Ege‘nin saklı kalmış cennetlerinden biri olan ve çok sayıda yerli ve yabancı yatırımcıyı çekmeyi başaran Sarıgerme’de, çok sayıda oteli bulunsa da belde halen doğal güzelliğini korumaya devam ediyor. Yemyeşil çam ormanlarında tertemiz hava eşliğinde doğa yürüyüşü ve bisiklet keyfi yapmanız mümkün. Diğer yandan tekne turlarına katılarak çevredeki koy ve plajları gezebilir, Psilis Antik Kenti’ni ziyaret edebilirsiniz. Sarıgerme Sahili’nin karşısında yer alan Baba Adası’nda ise Roma döneminden kalma mezarları görmeniz de mümkün.

Sarıgerme Nerede Nasıl Gidilir

Sarıgerme Nerede

Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı Sarıgerme’ye ulaşım hem kara yolu ve hem de hava yolu ile sağlanıyor. Beldeye en yakın havalimanı olan Dalaman Havalimanı’na 17 km uzaklıkta bulunan Sarıgerme, Dalyan’a 21 km, Dalaman’a 12 km, Ortaca’ya 20 km, Muğla’ya 102 km, İstanbul’a 837 km, İzmir’e 305 km ve Ankara’ya ise 657 km mesafede yer alıyor. Ortaca’dan güneye doğru inerken Göcek’e gelmeden sağa girdiğinizde beldeye ulaşıyorsunuz.

Sarıgerme’ye karayolu ile ulaşım

Sarıgerme Nasıl Gidilir

Ana yollar üzerinden Muğla’ya geldikten sonra, Dalaman ve Ortaca istikameti olarak 2 farklı alternatif mevcut. Ortaca istikametinden gelmeyi düşünüyorsanız, Ortaca-Dalaman Yolu üzerinde Ortaca ilçesini yaklaşık 1 km geçince sağ tarafta Sarıgerme tabelasından dönmeniz gerekiyor. Yol devam ederken Güzelyurt Köyü’ne varılıyor ve yol 4’e ayrılıyor. Dalaman, Mergenli ve Sarıgerme levhalarını görmezden gelerek yaklaşık 12 km daha devam ettikten sonra, Sarıgerme Köprüsü’nü geçtiğinizde Sarıgerme’ye ulaşmış oluyorsunuz. Sarıgerme’ye geldiğinizde ise, köy merkezine ve otellere olmak üzere yol 2’ye ayrılıyor.

Sarıgerme’ye otobüs ile gitmek istiyorsanız, hemen her şehirden Muğla’ya sık sefer saatleri bulunan şehirlerarası otobüsler bulunuyor. Yaz sezonunda ise Sarıgerme’nin bağlı olduğu Ortaca ilçesine direkt olarak gelen otobüsler de var. Ortaca Otogarı’na ulaştığınızda Sarıgerme Minibüs Kooperatifi’ne ait dolmuşlar ile Sarıgerme’ye rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Dalaman’dan Sarıgerme’ye gelmek için de Dalaman merkezi istikametinde geçtikten sonra Dalaman Park Oteli’nden sağa dönmeniz, Fevziye Köyü ve Güzelyurt Köyü’nü geçtikten sonra, Sarıgerme yol sapağından sola dönmeniz gerekiyor. Yaklaşık 5 dakika sonra Sarıgerme’de olmanız mümkün.

Sarıgerme’ye havayolu ile ulaşım

Sarıgerme Plajı Ulaşım

Sarıgerme’ye havayolu ile ulaşım oldukça rahat. Dalaman Havalimanı’na 15-20 dakika uzaklıkta olan Sarıgerme’ye, havalimanına indikten sonra, Dalaman’a gidip buradan Sarıgerme minibüslerine binebilirsiniz. Taksinin de bir alternatif olduğu Sarıgerme’ye bazı otellerin havalimanı transfer araçları da bulunuyor.

İncecik, upuzun kumsalı ve dingin doğasıyla bir Ege güzelliği olan Sarıgerme’de, merkezde ve sahilde bulunan balık restoranlarında keyifli bir akşam yemeği yiyebilir, Ege Denizi’nin en taze ve lezzetli balıklarının ve deniz ürünlerini tadabilirsiniz.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here