Sapanca, Marmara Bölgesi‘nde Sakarya’ya bağlı, kentin batı sınırında yer alan, şirin bir ilçe. Kuzeyinde Sapanca Gölü, doğusunda Sakarya merkez ilçesi Adapazarı, güneyinde Samanlı Dağları, Geyve ve Pamukova ilçesi, batısında da Kocaeli merkez ilçesi İzmit’in yer aldığı Sapanca, Sakarya’nın en küçük yüzölçümüne ve en fazla nüfus yoğunluğuna sahip ilçesi.

Sapanca Gölü, Maşukiye, Kırkpınar ve kış turizminin gözdesi Kartepe ile başta İstanbul olmak üzere, civar kentlere yakın konumuyla Sapanca, turizmin hayli geliştiği eşsiz doğal güzellikte bir yer. Kocaeli sınırına yakın, Adapazarı ile İstanbul arasında bulunan Sapanca Gölü, yılın her döneminde ziyaretçi ağırlıyor. Özellikle İstanbul’dan ulaşımın kolay oluşuyla hafta sonlarının vazgeçilmez destinasyonu olan Sapanca, doğal güzellikleri, temiz havası ve nefis fotoğraf manzaralarının yanı sıra, güzel bir köy kahvaltısı yapmak ve taze alabalığa doymak için de ideal.

Sapanca Nerede Nasıl Gidilir

Sapanca Nerede

Hem İstanbul hem de Adapazarı üzerinden kendi araçlarınızla gidebileceğiniz Sapanca’ya, İzmit ve İstanbul’dan tem otoyolu kullanılarak ortalama 2 saatlik bir kara yolculuğu ile ulaşım mümkün.

Ankara’dan yola çıktığınızda otobanda Adapazarı istikametinde yaklaşık 3 saat devam ettiğinizde, tabelaları takip ederek Sapanca’ya kolayca ulaşabilirsiniz. Bursa’ya 170 km uzaklıkta bulunan Sapanca’ya, yaklaşık 2 saatte gidebilirsiniz.

Diğer yandan Sakarya ve İstanbul arasında düzenlenen otobüs seferleri ile Sapanca’ya ulaşım mümkün. İstanbul Sakarya otobüs bileti alarak Adapazarı merkeze ulaşabilirsiniz. Adapazarı merkezden hareket eden minibüslerle Sapanca’da olabilirsiniz.

Sapanca’ya en yakın havalimanı ise, 100 km uzaklıkta yer alan İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı. Havalimanından önce Adapazarı veya İzmit’e gidip oradan Sapanca’ya geçmeniz gerekiyor. Dilerseniz havalimanından araç kiralayarak, güzel manzaralı bir kara yolculuğu ile de Sapanca’ya ulaşabilirsiniz.

Sapanca Gölü

Sapanca Nasıl Gidilir

Çevresi ormanlık tepelerle çevrili 16 km uzunluktaki Sapanca Gölü, Sapanca’da ilk görülmesi gereken adres. Sapanca’nın Rüstem Paşa Mahallesi içerisinde Prof. Dr. Mehmet Abuç Caddesi üzerinde yer alan Sapanca Gölü ve çevresinde keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

Toplu taşıma araçlarını kullanarak da ulaşabileceğiniz Sapanca Gölü’ne, otobüslerle Adapazarı’na geldikten sonra şehir merkezinden hareket eden belediye otobüsleri ve dolmuşlarla bölgeye ulaşabilirsiniz. İstanbul gibi büyük şehirlerden Sapanca’ya gelmek için Adapazarı’na uğramayan direkt olarak bölgeye giden otobüsler de bulunuyor.

Maşukiye ve Kartepe

Sapanca Maşukiye Kartepe Ulaşım

Maşukiye aslında Kocaeli‘nin Kartepe ilçesinin bir mahallesi. Ancak İzmit’e 20 km uzaklıktaki Maşukiye Sapanca’ya yakın konumuyla bu bölgede keyifle ziyaret edebileceğiniz bir adres.

Maşukiye’ye ulaşım için özel aracınızla, TEM otoyolundan gelmeyi düşünürseniz İzmit doğu çıkışından Adapazarı yönünde ilerleyip ortalama 10 km devam ettiğinizde Maşukiye’de oluyorsunuz. D-100 karayolunu kullanmak isterseniz de İzmit’ten Sapanca’ya doğru ilerleyerek Sapanca’ya ulaştıktan sonra Maşukiye tabelalarını takip ederek bölgeye ulaşabilirsiniz. Dilerseniz Sapanca’dan hareket eden Maşukiye minibüsleriyle de bölgeye ulaşım mümkün.

Maşukiye’de, Kartepe eteklerinin şahane manzarasını seyredebilir, Samanlı Dağları’nın bol oksijenli havasında şehir stresinden uzaklaşabilirsiniz. Bunun için E-5 veya TEM Otoyolundan, İzmit doğu çıkışından çıkıp Adapazarı yönüne dönünce Sapanca ayrımından girip yaklaşık 7-8 km sonra Maşukiye’ye ulaşım mümkün. E-5 Karayolunu tercih ederseniz de İzmit’ten yaklaşık 7-8 km sonra Sapanca ayrımından girip 7-8 km sonra Maşukiye’de olabilirsiniz.

Sakarya’ya bağlı, kentin batı sınırında yer alan, şirin bir ilçe olan Sapanca, Sapanca Gölü’nün yanı sıra doğal güzellikleriyle ünlü Maşukiye ve Kartepe ile eşsiz bir bölge. Keşfedin!

Önceki İçerikKekova Tekne Turları
Sonraki İçerikVilla Tatilini Uygun Fiyatlarla Planlayın

1 Yorum

  1. İstanbul’a yakın olması ile birlikte günübirlik olarak gitme fırsatım olmuştu çok eğlendim.Şimdi bu yazıyıda okuyunca oradaki gezi anılarım aklıma gelmişti.Mutlaka bir yere gitmeden önce turistrail.com gezi rehberinden yazılar okuyarak gidiyorum.Sizin yazınızda harikaydı.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz