Roma’nın önemli tarihi yapılarından biri olan Castel Sant Angelo (Castel Sant’Angelo), efsaneye göre baş melek Mikail kılıcını kınına sokarken mozolenin üzerinde görünerek ve o yıllardaki büyük veba salgınını sona erdirmiş. Adının verildiği kalede Mikail’in iki heykeli bulunuyor. Kale aynı zamanda Melekler ve Şeytanlar filminin de geçtiği mekân.

Sant Angelo Kalesi

Vatikan Sarayı’na dek uzanan gizli geçişlerin bulunduğu ve papanın tehlike anında kaçış güzergâhı olarak inşa edildiği söylenen kale Ortaçağda bir dönem hapishane olarak da kullanılmış.

58 odadan oluşan ve Tiber Nehri kıyısına kurulan bu kale zamanında Fatih Sultan Mehmet’in oğlu Cem Sultan’ın da sürgün geçirdiği yılların bir kısmına ev sahipliği yapmış. MS 136’da Hadrianus’un mozolesi olarak inşa edilen kalenin Ponte Sant Angelo (Hadrian Köprüsü) yer alıyor.

Tiber Nehri’ni 3 kemer ile geçen köprünün Castel Sant Angelo manzarası mutlaka görülmeli.

Sant-Angelo-Kalesi

Sant’Angelo Kalesi Ulusal Müzesi’nin de bulunduğu kalenin merkezini boydan boya kat eden VI. Alexander Merdivenleri ve Perino del Vaga ile Sala Paolina önemli bölümler arasında yer alıyor.

Bronz Melek Heykeli ise 18. yüzyıl Flaman heykeltıraş Pieter Verschaffelt’e ait. Roma gezilecek yerler arasında yer alan kaleyi görmenizi tavsiye ederiz.

Sant Angelo Kalesi Gece

Adres: Lungotevere Castello 50, Roma
Ulaşım: 23, 34, 40, 49, 62 ve 280 No’lu otobüsler, “Lepanto” metro durağı
Ziyaret Bilgileri: Salı-Pazar 09:00-19:00, Ekim-Mart aylarında 09:00-14:00
Pazartesi günü, resmi tatiller ve Ocak ayında kapalı
Giriş ücreti: 8 Avro
Yakın yerler: Tiber Nehri, Vatikan, San Pietro Bazilikası, Popolo Meydanı

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here