Çin Halk Cumhuriyeti‘nin en büyük kenti Şanghay, çok kültürlü yapının zenginliğinin görülebildiği 24 saat yaşayan bir metropol. Dünyanın en işlek limanlarından biri olan kent, aynı zamanda Çin’in ticaret, iletişim, sanayi ve kültür merkezi olarak kabul ediliyor.

Şanghay hakkında bilinmeyen, bir o kadar da ilginç olan bilgiler, kenti ziyaret etmek isteyen ya da merak edenler için keyifli bir bilgi kaynağı. Şanghay’a farklı bir gözle bakmak için bu şaşırtıcı bilgilere göz atın!

Şanghay Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

1. Deniz üzerindeki şehir

shangai-cin-halk-cumhuriyeti

Şanghay (Shangai) kelimesi ‘denizin üzerinde’ anlamına geliyor. Yangtze Nehri deltasına kurulu olan kent limanı ve nehrin denizle buluştuğu bölgesiyle bu ismi fazlasıyla hak ediyor.

2. Özel diyalekti var

sanghay-sokaklari-cin

Kentin yerlileri Şanghayca adı verilen bir diyalektte konuşuyor. Çin’in diğer bölgelerinden gelen insanlar bu diyalekti anlamıyor.

3. Devasa nüfus

shanghai-nufus

Kentin nüfusu 23 milyondan daha fazla. Bu neredeyse bir kıta ülkesi olan Avustralya ile aynı nüfus demek. Yeni Zelanda gibi bir ülkenin ise tam 5 katı büyüklüğünde anlamına geliyor.

4. Yahudi varlığı

shanghai-jewish-refugees-museum

1.Dünya Savaşı sonrasında Avrupa‘dan yoğun bir göç alan şehirde, önemli ölçüde Yahudi nüfusu bulunuyor. Şehrin farklı yüzleriyle karşılaşmak ve çok kültürlülüğü deneyimlemek için Shangai Jewish District turu tam size göre.

5. Evlilik pazarı

married-market-shangay

Hafta sonları kurulan Evlilik Pazarı, şehirde yaşayan ailelerin çocuklarına eş bulmak için ziyaret ettiği bir formatta. Büyük bir meydanda kurulan pazar ilginç bir geleneği yaşatıyor.

6. KFC tutkusu

kfc-shanghai

Kentucky Fried Chicken (KFC) şehirde en çok ilgi gören fast food dükkanlarından. 1989 yılında ilk şubesini aşan KFC, Mc Donalds’tan tam 5 yıl önce şehre geldi.

7. Martılı havalimanı

pudong-airport-shanghai

Kentin uluslararası havalimanı olan Pudong, Fransız Mimar Paul Andreu tarafından martıyı andıracak şekilde planlandı. Dünyanın en hızlı treninin de geçtiği havalimanı bu özelliği ile dikkat çekiyor.

8. Genişlikte birinci

shanghai-sanhgay-cin

Şehir dünyanın diğer tüm şehirleriyle karşılaştırıldığında (şehir sınırları esas alındığında) dünyanın en geniş şehri unvanını alıyor.

9. Şanlı tarih

shangay-sokaklari

Kent nüfusunun yüzde 1’inin yarısı kadar olan kısım Han soyundan gelmiyor. Bu rakamın dışındaki tüm halk Han soyunun temsilcisi konumunda. Bu küçük yüzdeye yabancılar da dahil.

10. Güneş yağmur bir arada

shangai-hava-durumu

Yıl boyunca güneş ve yağmurun bir arada görüldüğü şehirde hemen hemen her gün şemsiyeyle dışarı çıkmak öneriliyor.

11. Eve sipariş

sanghay-motokurye

Kentte hemen her konudaki şeyi eve sipariş yöntemiyle satın almak mümkün. Fast food restoranlar ve sokakta satılan atıştırmalıklar da bu gruba dahil.

12. Pijamalı insanlar

sanghay-pijamali-insanlar

Kentte yaşayan insanlar sokakta pijama ile dolaşma konusunda bir çekinceye sahip değil. Bu yüzden sokaklarda pijama ile dolaşan insanlara rastlamak bir süre sonra normal bir duruma dönüşüyor.

13. İngilizce ana dil gibi

shanghai-caddeleri-cin

Şehirdeki tüm okullarda birinci sınıftan itibaren sistemli bir şekilde öğretilen İngilizce sayesinde, yabancılar oldukça rahatlıyor. Yardıma ihtiyaç duyan tüm yabancılar İngilizce bilen birilerini bulabiliyor.

14. Poşet paralı

shanghay-supermarket

Market alışverişlerinde plastik torba ve karton torbalar ücret karşılığında satılıyor. Bu yüzden alışverişe giderken hazırlıklı olmakta yarar var.

15. Opera sahnesi

shangay-opera

Şanghay Operası’nda görev alan kadınlar hem kadın hem de erkek rollerinde görev alabiliyor.

16. Dünyaca ünlü kayak merkezi

yinqixing-indoor-ski

Yinqixing Indoor Ski, kapalı buz pistleriyle şehrin içinde önemli bir aktivite merkezi. Pistler aynı zamanda dünyada şehir merkezine yapılan ilk kapalı pistler arasında.

17. Tüm içecekler sıcak

shanghai-china-tea

Kentin yerlileri neredeyse tüm içecekleri sıcak ya da oda sıcaklığında içmeyi seviyor. Su ve bira gibi içecekleri soğuk bulmak zaman zaman zorlaşabiliyor.

18. Resmi çiçek

manolya-shanghai

Şehrin sembolü olarak kabul edilen beyaz manolyayı farklı noktalarda görmek mümkün.

19. Empire of The Sun 

empire-of-the-sun-cover

Kentte doğan İngiliz Yazar J.G. Ballard, Empire of The Sun (Güneş İmparatorluğu) kitabını II. Dünya Savaşı’nda gözaltı kamplarında geçirdiği 2 yıldan sonra kaleme aldı.

20. Tatlı lezzetler

shangay-lezzetleri

Şanghay mutfağı, Çin’de en tatlı mutfaklar arasında kabul ediliyor. Yerel lezzet turlarına katılarak ya da sokak satıcılarına uğrayarak tatlı lezzetlerin tadına bakabilirsiniz.

Dünyanın en kozmopolit şehirlerinden biri olan Şanghay, kalabalık nüfusu, farklılıkları bir arada gösteren sokakları, gece gündüz yaşayan yapısı ile ziyaretçilerini etkiliyor.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here