Roma’nın en eski ve Roma Katolik dünyasının ana kiliselerinden biri olarak kabul edilen San Giovanni in Laterano Kilisesi, 4. yüzyılın başlarında Constantinues tarafından inşa edilmiş önemli bir kilise.

San Giovanni di Laterano, Roma

Yangınlar nedeniyle tarih boyunca pek çok onarımdan geçen ve Barok mimari tarzında inşa edilen kilise, bir dönemin resmi papalık ikametgâhı ve 1870’e kadar da tüm papaların taç giydiği kilise olarak büyük halen büyük öneme sahip.

San Giovanni in Laterano’nun ön yüzünde Hz. İsa, Vafticzi Yahya gibi önemli ruhani liderlerin dev heykelleri, Roma Forumu’ndan getirilen yeşil bronz kapılar, Bernini’nin öğrencileri tarafından yapılan Havari heykelleri ve yer döşemelerindeki renkli mermer kakmalar kilisenin ihtişamını gözler önüne seriyor.

San Giovanni di Laterano, Roma

Papalık Altarı, Cappella di San Venanzio, 1730’larda Papa XII. Clemens için yaptırılan Corsini Şapeli, VIII. Bonifatius Freskleri ve 1586 yılında Domenico Fontana tarafından eklenen Kuzey Cephesi ise kilisenin önemli bölümleri arasında. San Giovanni in Laterano Kilisesi’ni de Roma gezilecek yerler listenize ekleyin.

Adres: Piazza San Giovanni in Laterano, Roma
Ulaşım: 81, 117, 85, 87, 571 No’lu otobüsler, 3 No’lu tramvay hattı, “San Giovanni” metro durağı
Ziyaret Bilgileri: Her gün 07.00-19.00, vaftizhane: 07.00-12.30, 15.00-18.30
Kilise girişi ücretsiz, revaklara giriş ücretli.
Yakın yerler: Santa Maria Maggiore Bazilikası, Kolezyum

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here