Samos (Sisam), Ege Denizi’nde, Dilek Yarımadası‘nın karşısında yer alan bir Yunan adası. Aydın’ın Kuşadası ilçesinde bulunan Dilek Yarımadası’na oldukça yakın olan Samos’a, Kuşadası’ndan günde birkaç sefer yapan feribotlarla yaklaşık 90 dakikada ulaşılabiliyor.

Samos’un başkenti ve merkezi olan Samos şehri, aynı zamanda Vathi olarak da biliniyor. İnanılmaz güzel plajları, insanın içinden çıkmak istemediği tertemiz denizi, sımsıcak adalıları ve gezilecek pek çok yeriyle Samos, hem çok yakın hem de çok güzel bir tatil destinasyonu.

Samos Nerede Nasıl Gidilir

Samos Nerede

Pisagor ve Aristarkus’un doğum yeri olan Samos’ta görülecek yerler arasında MÖ 6. Yüzyıl tarihli antik kent, kente su taşıma amaçlı kalma tünel, Hera Tapınağı, herkesin Türkçe konuştuğu Karaveli Köyü, Yenikarlovası Kasabası, Samos Arkeoloji Müzesi, küçük bir dağ köyü olan Manolates, güneybatıdaki Pythagorio Kasabası, Lemonakia, Tsamadou ve Kokkari Plajları başlıca adresler.

Samos’a ulaşımın ilk adımı Kuşadası’na gelmek. İzmir’e 101 km, Selçuk ilçesine 21 km, Bodrum ve Çeşme’ye ise 157 km uzaklıkta bulunan Kuşadası, limanıyla da Türkiye’nin en büyük üçüncü ve turistik gemi turlarının uğradığı en popüler limanı. Kuşadası Limanı’ndan Samos’a feribotla kişi başı geçiş ücreti günübirlik gidiş-dönüş 40 Euro, adada bir ya da daha fazla gece kalmayı düşünürseniz 55 Euro ödüyorsunuz.

Samos Nasıl Gidilir

Kuşadası’na en yakın havalimanı olan İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan Pegasus ve Atlas Global’in servislerinin yanı sıra HAVAŞ otobüslerini kullanarak ilçeye ulaşım mümkün.

Yılın her döneminde pek çok şehir merkezinden şehirler arası otobüs seferlerinin düzenlendiği ilçeye, Aydın kent merkezinden ulaşım için Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği karşılıklı minibüs seferleriyle de ulaşabilirsiniz. Sabah saat 7’de başlayan ve saat başlarında karşılıklı olarak düzenlenen seferler saat 22.00’ye kadar devam ediyor.

Türkiye’ye en yakın Yunan adalarından biri olan Samos, Yunanistan’ın on iki adaları içinde, en büyük, en güzel ve en turistik adalarından biri. Asma, zeytin bahçeleri ve çam ormanlarıyla, Anadolu kıyılarından yalnızca 3 km uzaklıkta bulunan Samos, Kuşadası’nın hemen karşısında yer alıyor. Sessiz, bakir koyları ve plajları ile şaşırtıcı doğal güzelliklere sahip Samos’u keşfedin!

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here