Akdeniz Bölgesi’nde yer alan Saklıkent Milli Parkı, Muğla ve Antalya il sınırlarında, Antalya’nın Kaş, Muğla’nın Seydikemer ilçe sınırlarına yayılan, Eşen Çayı’nın bir kolu üzerinde yer alıyor. Dünyaca ünlü kanyonun bulunduğu milli park sınırları içerisinde kızılçam, karaçam ve sedir ormanları, Dumanlıdağ çevresinde ise anıt ağaç niteliğinde sedir ağaçları bulunuyor.

Jeomorfolojik olarak ilginç özellikleri bulunan ve parkın temel kaynak değeri olan Saklıkent Kanyonu, Eşen Çayı’nın kolu olan Karaçay’nın Akdağ üzerinde oluşturduğu, Torosların üzerindeki yayla yerleşimlerini kapsıyor.

Saklikent-Milli-Parki-Fethiye

Suyun kolayca aşındırabileceği Kalkerli arazide fay çatlaklarının da yardımıyla oluşan sarp ve derin bir kanyon olan Saklıkent, 18 km uzunluğa ve 200 metre yüksekliğe sahip, en dar yerinin 2 metreye kadar düştüğü eşsiz bir doğa harikası.

Eşen Çayı’nın kolu olan Karaçay’ın debisi ise kanyon çıkışında 14-17 m³/sn iken kanyonun tabanı şiddetli akan suyla dolu olduğundan, su içinden geçmek imkansız oluyor. Kanyona, dik yamaçlara demir çubuklarla tutturulan 200 metrelik tahta bir köprüyle yapılabiliyor. Köprüden sonrasında ise sizi, dondurucu soğuk güçlü karstik kaynaklar karşılıyor.

Saklikent-Kanyonu-Fethiye

Saklıkent Milli Parkı

Yaz mevsiminde Fethiyelilerin piknik yeri olarak kullandığı Saklıkent Milli Parkı’nı yıl boyunca yerli ve yabancı 180-210 bin turist geliyor. 1996’dan itibaren milli park ilan edilerek koruma altına alınan ve 12 bin 390 hektarlık alanı kapsayan Saklıkent içerisinde, Kaş ve Seydikemer’in üçer köyü de yer alıyor.

Yakın bir dönemde, bir çobanın keçisini buraya kaçırması sonucunda keçisinin peşinden gitmesiyle keşfettiği kanyon, günümüzde dünyaca ünlü bir rafting adresi.

Saklıkent, Fethiye ve çevresi zengin doğal kaynakları yüksek dağları yemyeşil vadileri ve uzayıp giden ırmakları ile rafting nehir kanosu ırmak kayağı kanyon geçişi gibi eğlenceli adrenalin dolu doğa sporları için en ideal yerlerden biri.

Milli park içerisinde bulunan nehirlerin aktığı vadiler boyunca yapılan rafting aktiviteleri esnasında zengin bitki örtülerini binlerce yıl öncesinden günümüze ulaşmış eşsiz tarihi eserleri de görme imkânınız var. 5 km’lik rafting parkuru, ortalama 30 dakikada geçiliyor.

Bulunduğu arazinin yüksekliği 1000 metrenin üzerinde olan milli parkta, Torosların zirvelerinde bulunan Bakırlıdağ üzerindeki Saklıkent Kayak Merkezi ise yılın 3 ayı kullanılabiliyor. Kanyon içinde suların engellemediği alanlarda doğa yürüyüşleri yapılabilirken, park alanı ekoturizm, kampçılık, olta balıkçılığı, fotoğrafçılık gibi birçok aktiviteye uygun.

Saklikent-Nasil-Gidilir

Saklıkent Milli Parkı’na nasıl gidilir

Dalaman Havalimanı’na indikten sonra, Antalya, Burdur, Muğla üzerinden ulaşabileceğiniz Fethiye, mili parka 45 km uzaklıkta bulunurken, Antalya ise 50 km mesafede yer alıyor.

Antalya’nın batısında, Patara‘dan Kınık istikametine devam ederken Saklıkent sapağından 16 km daha gittiğinizde, Ksantos Antik Şehrine çok yakın mesafede yer alan Saklıkent’e güney yönden Yeşilova-Kalkan yol ayrımından Palamut Mahallesi üzerinden de gelebilirsiniz. Fethiye’ye 45 km mesafedeki Kayadibi Köyü yakınındaki Saklıkent’e Fethiye ilçe merkezinden dolmuşlarla da ulaşılabilirsiniz.

Saklıkent Milli Parkı’nın giriş ücreti, yetişkinler için 10 TL iken, öğrenciler için ise 5 TL.

Dünyaca ünlü Saklıkent Kanyonunu barındıran Saklıkent Milli Parkı, Antalya ve Muğla illeri sınırları içinde yer alan eşsiz bir doğal güzellik.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here